Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti popri zamestnani

Ahojte, popredu ma neukamenujte, ale prehladaval som tu na fore tieto info, ale nasiel som len nieco stare z roku 2012. Hladam ludi, co prenajimaju nehnutelnosti popri zamestnani a vedia poradit. Vlastnim apartman a chcel by som ho dat do prenajmu. Aka forma podnikania, (len registracne cislo, alebo zivnost, alebo s.r.o...) je na to vhodna, pripadne vyhody a nevyhody. Velka vdaka kazdemu za odpoved.
Naposledy upravil ivka70 : 13.08.21 at 08:14
6 komentárov     zbaliť
Mila123 budete poskytovať kompletné služby? alebo čistý prenájom? prenájom budete riešiť napr. bez booking ? aký ročný príjem (v hrubom) od prenájmu očakávate? aké vysoké náklady predpokladáte? takto by ste mal začať uvažovať......
focus3ccd Ak myslite kompletne sluzby vratane stravy, tak nie. Je to apartman v tatalandii, kde budem riesit naklady na energie, spravu nehnutelnosti, upratovanie atd. Rocny prijem netusim, ale cena za noc tam je 80-130 eur. Moze to byt 5000 a aj 15000, a aj viac, ked sa to vytazi. Ano zvazujem booking. Naklady minimalne na enrgie, spravny poplatok a upratovanie. Mozem to len odhadnut. Zalezi to od vytazovania.
Vdaka za reakciu.
ivka70 Osobne si myslim, ze toto nezvladnes manazovat ako sukromna osoba - teda bud si zalozis zivnost, alebo uzavries zmluvu s Tatralandiou, ktora ti apartman bude obhospodarovat a platit nejake drobne za to .... nejde totiz o dlhodoby prenajom apartmanu, ty tam chces dovolenkarov ....a to ani na kratkodoby prenajom neuhras.
Mila123 dala by som to aj v prvom roku a aj časť druhého roka na živnosť a využila by som paušálne výdavky (je potrené rátať s nedoplatkom RZZP......
focus3ccd Co je prosim nedoplatok RZZP?
ivka70 Ročné účtovanie zdravotného poistenia - to ti spočíta zdravotná poisťovňa po podaní daňového priznania zo všetkých príjmov, zo zamestnania mas ZP platené, zo zivnosti ale nie, vypočítajú podľa reálnych príjmov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keďže dopĺňaš - a si sa v príspevkoch "stratil" - tak len zopakujem, čo ti už viacetí tu napísali - že akonáhle tam máš nejaké služby (napr upratovanie) - ja by som si určite dala na začiatok živnosť - možno neskôr sro - podľa toho, že ako sa to rozbehne? No a platby by som si dala na účet - aby som nemusela riešiť ERP.
    Zdaňovanie potom bude podľa odst 2 § 6 - ako aktívny príjem . Zatiaľ by preddavky na ZP boli nulové - a doplatok z RZZP by bol podľa príjmu (zrejme to ani veľa nebude). Samozrejme s DU - elektronická komunikácia .
    focus3ccd Dakujem.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    1. Prenájom nehnuteľností bez služieb - registrácia DÚ na daň z príjmu 2. Prenájom so službami : živnostenský list + registrácia DÚ na daň z príjmu
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    focus3ccd Vdaka za reakciu, no neviem ake sluzby mate na mysli. Ale poplatok za spravu nehnutelnosti (pripojenie na energie, smeti, kosenie atd. bude moj naklad) ktory budem platit priamo tatralandii (holioday village) + minute energie a minimalne upratovanie...
    hanelie Napr služby stravovacie: raňajky, polpenzia ,upratovanie apartmánu, atď
    focus3ccd Stravovanie nie, to ponuka holliday village v hlavnej budove, ale upratovanie, energie, spravny poplatok ano. Toto uz sa povazuje za sluzby? Dakujem velmi pekne za info.
    Jana Motyčková Upratovanie to už je služba k prenájmu, čiže treba na to živnosť.
    hanelie https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...utelnosti-2020
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Možno ti pomôže pri rozhodovaní - v prílohách
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    focus3ccd Postudujem, dakujem za info.
    focus3ccd Uz som trochu mudrejsi. Z mojho pohladu by to slo ako fyzicka osoba bez zivnosti s nezaradenim nehnutelnosti do obchodneho majetku. Len mam este otazku, ked tam bude napr. chciet ist sused a da mi 100ku. Ako toto zdanim? Vypisanim prijmoveho dokladu? Alebo co sluzi ako potvrdenie (mimo ele. bankovnictvo) v pripade hotovosti? Vdaka za info.
    ivka70 Zmluva o prenajme? plus ten prijem hotovosti do pokladne (vydas blocek) alebo na ucte ....podla tej zmluvy
    Mária27 Urob Splátkový kalendár - rok, kde uvedieš identifikáciu prenajímateľa a nájomcu, v tabuľke stĺpce: mesiac - výška úhrady nájomného - dátum splatnosti - prípadne variabilný symbol - dátum úhrady. V decembri to obaja podpíšte a máš doklad.
    Daňovú evidenciu si môžeš urobiť v exceli, kde budeš mať v príjmoch presný dátum platby, prípadné preplatky za služby, vo výdavkoch čo platíš. Rozdiel je výsledok hospodárenia.
    ivka70 Lenze on bude mat kazdy tyzden niekoho ineho v apartmane ....
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Pozor aj na to, že ubytovanie je služby, kde pri platbe v hotovosti treba ERP, alebo VRP - musíte vydať "bloček" - príjmový pokladničný doklad nestačí
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 Jarka súhlasím, ale je potrebné ešte spomenúť výnimky...... ZŤP, horské oblasti, spoločnosti tretieho sektora (nie sú spomínané v otázke)
    Mária27 nemusí byť podnikateľ
    kn-alka ak poskytuje ubytovanie, musí mať aspoň DIČ a musí mať VRP, alebo ERP
    Mária27 DIČ nie je podnikateľ.
    marjankaj Zákon o registračnej pokladnici.
    § 1
    Základné ustanovenie
    (2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“);
    Mária27 Poznámka 1) = § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka.
    Prenájom nemusí byť podnikanie. Fyzická osoba nemusí byť podnikateľ na to, aby mohla prenajímať nehnuteľnosť.
    marjankaj prenájom nehnuteľností a ubytovacie služby sú dve rôzne veci.
    kn-alka Nemáš úplne pravdu Mária27
    Kto sa na účely zákona o ERP považuje za podnikateľa
    Podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka je:

    osoba zapísaná v obchodnom registri,
    osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
    osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov

    a mimochodom, nehovoríme o prenájme nehnutelnosti ale o ubytovanie (pri cene 80-130 za noc) - nech zadávateľ špekuluje ako chce, v jeho prípade bude poskytovať ubytovanie a nie krátkodobý prenájom. Musí si vyžiadať IČO, DIč , prihlásiť na obecný úrad a ERP+VRP.

    ... ale nadarmo sa tu hádame, zadávateľ sa musí rozhodnúť sám, či sa do toho pustí, alebo "obalamutí" DÚ a bude poskytovať krátkodobý prenájom
    marjankaj Jarka a kam podľa teba patrí zadávateľ?
    V obchodnom registri nie je, ani nemá živnosť? Aké iné oprávnenie teda má? Že by advokát alebo lekár?
    kn-alka máš pravdu v tom, že na ubytovanie nedostane len tak DIC, ale si musí založiť živnosti

    na prenájom dostane len DIČ, ale on nebude prenájímať apartmán na krátkodobý prenájom, ale poskytovať ubytovanie

    už vidím turistu, že si na 3-4 noci berie so sebou aj posteľné prádlo, lebo pri prenájme sa neposkytujú služby ako pranie posteľného prádla
    marjankaj DIČ má aj ten ktorý prenajíma nehnuteľnosť a predsa sa podľa zákona o dani z príjmov za podnikateľa nepovažuje.
    kn-alka ešte raz: ani raz som nepísala, že prenajímanie, ale UBYTOVANIE
    marjankaj To je pravda o ubytovaní si písala iba ty. A zadávateľ písal o prenájme. Snáď si z toho niečo vyberie.
    kn-alka však to, že zadávateľ si myslí, že apartmán za 80-130 / noc je krátkodobý prenájom - no nie je
    Mária27 Ano, kn-alka, ale to spomenul až dnes o 13,26 hod., dovtedy písal o prenájme. Fakt nečítam dokola všetko medzi komentármi.
    focus3ccd A ked by mi vsetky platby chodili z bookingu priamo na ucet, tiez by bola potrebna pokladna? A naco?
    focus3ccd Presne tak. Doteraz som to mal prenajate tak, ze som mal DIC a o vsetko sa starala Tatrymountainresort. TMR. Ja som si len jednu sumu priznal do rocneho zuctovania a som nepodnikatel. A vsetko bolo v pohode. Vsetky sluzby uz ponukalo a poskytovalo TMR a nie ja.
    focus3ccd Chapem to teda tak, ze sa nejedna o prenajom, ale o poskytovani ubytovania?
    ivka70 Tu to mas celkom pekne zhrnute a pozri aj dalsie clanky. Este treba ratat s tym ,ze aj legilativa sa trochu menila ....
    http://www.mudro.sk/2017/04/na-co-tr...ooking-airbnb/
    focus3ccd Ja uz som sa vo vasich prispevkoch uplne stratil... Volal som na klientsku linku financnej spravy, co mi dala pani na danovom urade. Ja to nechapem, chlap mi to vyslovene nezakazal robit ako fyzicka osoba. Ale doporucil mi zivnost, alebo s.r.o.
    kn-alka Nájdi si účtovníka, ktorý ti poradí, takáto téma je na dlhý rozhovor
    ivka70 Aj toto vela napovie, u nas je to obdobne: https://www.idnes.cz/ekonomika/domac...ekonomika_vebe
      zbaliť

    Prenajom nehnutelnosti popri zamestnani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.