Zavrieť

Porady

Zavet alebo darovacia zmluva?

Byt nadobudnuty pred manželstvom nie je BSM.
Je vyhodnejšie darovať dcere darovacou zmluvou?resp.urobiť kupnopredajnu zmluvu alebo závet?
V pripade závetu bude asi dedičska daň?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Dedičská daň už 17 rokov neexistuje, takže finančný vplyv tam nie je, rozhodnúť sa musíš iba podľa toho, či chceš, aby dcéra vlastnila byt už teraz alebo až po tvojej smrti.

    Ak chceš, aby vlastnila už teraz, medzi darovaním a predajom je rozdiel v tom, že pri darovaní sa dar započítava do budúceho dedičstva, takže ak máš aj iných dedičov, ktorí byt nedostanú, potom oni budú mať väčší nárok na všetko ostatné a táto dcéra si musí vystačiť s bytom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Badya Ďakujem za odpoveď.
    Mam len dceru.ini dedičia nie su .byt bol kupeny 10 rokov pred mojim druhym uzavretim manzelstva.
    Ide o to ak to dam darovacou zmluvou či ma na to narok aj manžel?
    Onko Iný dedič okrem tvojej dcéry je tvoj manžel. Keď dcére daruješ byt, tak zvyšný tvoj majetok zdedí tvoj manžel, pokiaľ jeho hodnota nie je vyššia ako ten byt.

    Byt môžeš darovať priamo výlučne dcére bez jej manžela.
    Badya Myslela som konkretne len na mojho manžela. Keďže byt bol nadobudnuty pred manželstvom.
    Dcera je rozvedena.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Neviem, že čo myslíš pod pojmom "výhodnejšie"?
    Urob tak - ako to cítiš. Ak je dcéra jediný potomok, vieš že sa na ňu môžeš spoľahnúť (že ťa z bytu nevyhodí) - tak jej to daruj aj teraz
    Ak myslíš na poplatky - tak v prípade kúpy aj darovania sú poplatky rovnaké - ak si vieš sama spraviť zmluvu - tak návrh na vklad stojí 51 eur, resp 66 eur+ poplatok za overenie tvojho podpisu. Ak dáš právnikovi - to už podľa jeho sadzobníka.
    Ak chceš závet - ten si môžeš aj sama napísať - buď vlastnou rukou - alebo potom normálne na PC - dvaja svedkovia. len treba dodržať všetky náležitosti!
    Pri dedení sa potom platí notárovi poplatok podľa hodnoty majetku plus ešte súdu poplatok (tiež podobne, býva to ale menej) . Sadzobníky si vieš pozrieť na nete.
    Podľa mňa je lepšie riešiť majetky za života - rozdeliť tak, aby už nebolo čo dediť ! Ale to už si každý zváži sám.
    korela Aj pri najlepších deťoch môže vzniknúť riziko. Od príchodu nového partnera, založenia bytu a pod. Tých prípadov nešťastných rodičov je dosť. Riešia ich väčšinou OZ, resp. skôr robia osvetu, pretože sa inak už niekedy nedá robiť nič.
    Ušetrené peniaze za darovanie nestoja za pokoj v duši. Darca navždy stráca nad svojou nehnuteľnosťou kontrolu vo všetkých smeroch.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    v prípade, ak by byt prechádzal do majetku dcéry závetom, tak notár pri dedičstve počíta svoj poplatok z hodnoty dedičstva, teda by ho počítal aj z hodnoty bytu.

    Manžel nie je neopomenuteľný dedič, to znamená, ak by nebol závet, dedil by aj on.

    Ak je dcéra vydatá a byt by si jej chcela predať, tak byt by bol oboch manželov. Teda ak nemajú rozdelené BSM. V prípade daru by bol iba dcéry.
    Badya Hm pri vyhotoveni zavetu sa predsa plati notarsky poplatok.
    Ten sa počíta z ceny bytu?
    Nie je notarsky poplatok v zákone stanovený?
    Mária27 Závet nemusí spísať notár.

    radyc je offline (nepripojený) radyc

    radyc
    Nie je to také jednoduché:

    Pozor pri Závete na:
    1. aj pri najmenšej právnej chybe/nedostatku v ňom spísaný závet bude neplatný = prihliada sa akoby aj nebol,
    2. spísaný vlastnou rukou: postačí bez svedkov. Avšak: odporca môže namietať jeho pravosť = neplánované ťahanice, atď.,
    3. spísaný inak (strojom, niekým iným, atď) musia ho podpísať 2 svedkovia. Pozor, svedok nemôže byť ten, v prospech koho je závet spísaný, nie ten, kto ho písal, nie notár, nie (atď atď)...
    4. a posledné dôležité!!!: nezabúdať na opomenutých dedičov!!! - tí majú v prípade závetu nárok na 1/4 z majetku závetu, neplnoletý dedič dokonca na celú polovicu !!!

    Ako aj bolo spomenuté: vzdať sa strechy nad hlavou je, prepáčte: hlúposť.
    Dcéra nie je nesmrteľná. Jej dediči síce môžu, ale aj nemusia, alebo môžu balansovať na hrane povinnosti (čo môže byť sakra málo) plniť napríklad vecné breneno a pod.
    Poznám sám prípady, kedy zostali iba oči pre plač..
    Napríklad? Nevesta, vyjdená z onkologickej diagnózy, ktorá mala byť vďačná za všetku starostlivosť popri nej, umiestnila ihneď po nečakanej náhlej smrti svojho manžela svokru do "posledného" zariadenia.. bez ďalšieho záujmu.. Na dedine, čiže pozná ich každý -úplne slušná rodina.. Pravda, nik nevie čo bolo za tým: ale poradiť chcete Vy..
    A prípady ďalšie..

    Darovanie: ako bolo spomenuté: spočíta sa všetok(!) majetok zosnulého, aj vopred darovaný(!), a toto sa potom delí spravodlivým dielom medzi dedičov.
    Naposledy upravil radyc : 03.09.21 at 12:10
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj 1. aj pri najmenšej chybe v ňom spísaný závet bude neplatný....
    -------------------------------------------------
    Toto si myslel vážne? Aj v prípade gramatickej chyby?
    radyc Ďakujem za upozornenie, už je to zmenené. Pri chybe v údajoch, prípadne iných náležitostí spochybňujúcich závet, by som ale ani to nevylučoval..
    marjankaj No napríklad sú dvaja dediči zo závetu.
    V závete jednému skomolí meno. Teda ani ten druhý nebude dediť zo závetu, lebo závet je "neplatný"?
    radyc Nie som právnik, chcel som len prispieť tým, na čo by sa mohlo pozabudnúť -a čoho sa teda vyvarovať = to bol zmysel príspevku..
    Chobot Aj v 4. bode máš chybu. Nie je to 1/4 a polovica, ale maloletí potomkovia majú dostať zákonný nárok z dedičstva a plnoletí potomkovia polovicu.

    Viď § 479
    Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    A vzdať sa strechy nad hlavou nemusí byť hlúposť. V normálnych rodinách, kde sú rozumní členovia, je to bežná vec, že majetok sa vysporiada už počas života, čím sa neraz pomôže potomkom.

    Takže nedá sa to generalizovať. Je to prípad od prípadu. Ak niekto chce vysporiadať majetok za života a nikto ho k tomu nenúti, nevidím v tom problém. Aspoň ušetria dediči peniaze za notárske poplatky.
    marjankaj Aj "opomenutí dedičia" sa v zákone nespomínajú. Sú tam iba potomkovia. Iných dedičov sa to netýka, napr. manželov.
    radyc Ďakujem za upozornenie (1/4, 1/2, ...), písal som to automaticky z pohľadu delenia majetku na polovicu -nedávno som sa tým pre seba trocha zaoberal -moja chyba -ale na tento samotný fakt nezabúdať -o to mi šlo..

    Nestotožňujem sa s tým postupom (vzdať sa strechy...), pretože nik nevie, ako sa budú karty rozdávať ďalej. Osud môže jedným momentom zo života vymazať aj niekoľkých členov rodiny.. Ak to ale vyjde, môže to byť ozaj vec rozumná, určite súhlasím..

    to marjankaj: "opomenutí dedičia" -ako som tu vyššie spomenul, písal som zo znalostí "šitých" na mňa, ak je po tvojom, je to vážna oprava, určite ďakujem.
      zbaliť

    Zavet alebo darovacia zmluva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.