Zavrieť

Porady

Darovanie chaty

Dobrý deň,
moji žijúci rodičia darovali chatu bratovi. Keďže sme tri deti a chatu rodičia dali bratovi, majú zvyšní dvaja súrodenci, ktorí nedostali nič, nárok na vyplatenie? Je pravda, že pri dedičskom konaní sa bude prihliadať na dar a hodnota daru bude odpočítaná z dedičského podielu? Ako sa napr. o 5 rokov bude zisťovať hodnota daru?
Ďakujem pekne za odpovede.
22 komentárov     zbaliť
buchač ...majú zvyšní dvaja súrodenci, ktorí nedostali nič, nárok na vyplatenie?
==========================
Nie.
Rodičia si môžu so SVOJIM majetkom robiť, čo len chcú.
Keby darovali cirkvi...tak by táto mala neobdarovaných vyplatiť ?
intel nemáš celkom pravdu....cudziemu darovať môžu, ale deti majú rovnaký podiel....hodnota daru sa odpočíta z dedičského podielu a obdarovaný už nemusí nič ďalšie zdediť....viď Občiansky zákonník....Započítanie darov (aj kolácia) - zaradený do OZ novelou v roku 1982 (§
484 OZ) znamená, že pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta
to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal....
buchač intel (Dnes 19:22) nemáš celkom pravdu....cudziemu darovať môžu, ale deti majú rovnaký podiel....hodnota daru sa odpočíta z dedičského podielu a obdarovaný už nemusí nič ďalšie zdediť....
===================
Nedotiahol si myšlienku do konca...takže poďme na to spoločne.

Fiktívna situácia, ktorá ale nie je ničím výnimočná :
- rodičia darujú za svojho života jednému potomkovi chatu
- druhému o nejaký čas venujú byt...tiež za svojho života
- po úmrtí už ale NIET čo dediť
- takže ďalší potomok/ovia olížu labu spolu s notárom..

Otázka znie...kto ich vyplatí ?
intel to máš pravdu....ale tak rodičia hádam za normálnych okolností nevydedia tretieho potomka...
korela Ako sa napr. o 5 rokov bude zisťovať hodnota daru?
.................................................. ....................................
Aj keby ste si ju dali ohodnotiť napr. o tých 5 rokov, bude platiť hodnota v čase darovania.
intel samozrejme....a kto po 5-ich rokoch povie, aká bola hodnota v čase darovania? Súdny znalec? ten bude vychádzať z trhovej hodnoty podobných nehnuteľností pred 5-imi rokmi? Tak? Ďakujem
korela Všetko sa dá spätne zistiť, robieva sa to. Obráť sa na znalca, ak si dáš vypracovať posudok, nezruinuje ťa to. Prečo by sa mal riadiť okolitými stavbami? Pekne sa bude venovať individuálne vašej stavbe aj s pozemkom.
intel Prosím ťa o upresnenie...čiže, keď nedávno došlo k darovaniu, mám priviesť znalca a požiadať brata, aby nám dovolil urobiť znalecký posudok na jeho chatu, lebo ho možno raz budem potrebovať?...(ak by si brat nárokoval rovnaký podiel na ostatnom majetku...)ďakujem
intel Stavba nie je moja, je bratova. Ale ja budem chcieť napr. o 5 rokov, aby sa hodnota stavby započítala do bratovho dedičského podielu....
korela Tak sa chata započíta v hodnote platnej v čase darovania. s tým rátaj.
marjankaj Do 5 rokov ideš dediť? Čo dáš rodičom do kávy? Cyankáli?
buchač Jančikám, aj ja som zdúpnel, keď som to čítal...

To čo za ľudia sú ?
Rodičia ešte žijú a už sa (v podstate) rodina onačí na majetku.
intel To mi je jasné....pýtam sa ako sa to robí...
intel To je jedno, aké číslo som tam uviedla....chcela som vedieť, ako sa to robí...
intel To sa nemôžem opýtať??? Aby som bola pripravená? Prečo hneď za tým vidíte cynickosť?
marjankaj Aká cynickosť? Už teraz vieš čo sa bude dediť? Možno sa zbavia všetkého majetku ešte pred smrťou. A dedičské konanie nebude.
intel Možno ....ja som však položila konkrétnu otázku....chcela som vedieť, ako sa to robí....odpoveď stále nemám
marjankaj Čo bude o 5 rokov nikto nevie. Možno ťa zajtra zabije auto a teda dedenie ti môže byť ukradnuté.
intel Je to možné....a zase nemám odpoveď na moju otázku....
marjankaj Všetko potrebné sa dočítaš v občianskom zákonníku. Asi si o ňom ešte nepočul.
intel keby si čítala celý príspevok poriadne, videla by si moju citáciu zákona...čiže viem o ňom...(hodnota daru sa odpočíta z dedičského podielu a obdarovaný už nemusí nič ďalšie zdediť....viď Občiansky zákonník....Započítanie darov (aj kolácia) - zaradený do OZ novelou v roku 1982 (§
484 OZ) znamená, že pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta
to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal....) neviem však, ako konkrétne sa to robí...očividne to nevieš ani ty....nijako si mi neporadila...
marjankaj Neviem odkiaľ si zistila koľko bude ten dedičský podiel. Ak bude 0, tak si neodpočíta nič.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Nie, nemaju dalsi surodenci narok na vyplatenie.
    Mozu ale ziadat zapocitat hodnotu daru do bratovnho dedicskeho podielu. Automaticky sa to neudeje, len ked to budu ziadat pri dedicskom konani. O to menej potom bude dedit.
    jslancik mali mu ju predať za 2990€ (ktoré by im "vyplatil"cash) a bolo by to kóšer
    intel Presne tak...

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    dediči nemajú len práva, ale za života poručiteľov majú voči nim povinnosti, možno sa rozhodli na základe týchto faktov darovať.
    intel Akurát, že brat je ďaleko a my sme doma, staráme sa my....
    Oliwa Vzdialenosť niekedy nehrá žiadnu rolu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.