Zavrieť

Porady

Som SZČO, ale budem zamestnaná aj na TPP, aké budem mať odvodové povinnosti?

Ahojte, prosím Vás, viete mi poradiť ...
Som SZČO a platím si minimálne odvody. Ako SZČO predávam cez internet nejaké veci a popri tom robím u môjho manžela a fakturujem si služby - pomoc pri podnikaní - to je asi hlavný príjem môjho podnikania - služby pre manželovu firmu.
Chcem sa však u neho zamestnať na TTP, aby sa za mňa odvádzali normálne odvody, ale SZČO by som si chcela ponechať.
Som povinná platiť odvody, aj keď bude za mňa platiť odvody môj nový zamestnávateľ - manželova firma? Ten predaj cez internet nie je nejaký veľký, max 450 € za mesiac.
Ako by som mala postupovať, som aj platcom DPH.
Ďakujem.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Mas povinnu registraciu SZČO v SP?
Iffka23 Áno mám, ja mám živnosť už od roku 2003 ... ono to bolo fajn, ale už to nejde, neuživí ma to ...
veronikasad Aky prijem z podnikania (suma bez DPH) predpokladas za rok 2021?
Iffka23 4800, maximálne 5000 € za rok ....
veronikasad Pytam sa na rok 2021, ked este fakturujes manželovi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ako zamestnanec rovnake ako ostatni zamestnanci, ako SZCO take, ako mas a ake ti budu vyplyvat z prijmov.
    Ak mas ako SZCO povinne odvody, musis ich platit aj nadalej.
    Z dobrovolneho poistenia v SP sa mozes odhlasit. ZP ostava povinna aj z viacerych druhov poisteni (teda TPP aj SZCO)

    Taku SZCO by som naplanovala uzavretim TPP zrusit, ak to, co teraz fakturujes, budes robit na TPP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Iffka23 A neexistuje nejaká výnimka, čestné prehlásenie, že môj príjem nebude vyšší ako 5.400 € za rok na živnosť - aj to je veľa, ani za toľko podľa mňa nepredám. Vypadne mi odtiaľ môj hlavný príjem - služby, a predaj tovaru je malý. To mám cca rok a pol platiť aj keď minimálne odvody, keď príjem ako SZČO bude malý? Príde mi to také nedomyslené .... v zákone. :-(
    ivka70 Nie, neexistuje. Jedine zrusit zivnost. Inak mas take povinnosti platit poistenia, ake ti vyplyvaju zo zakona. ZP sa da len prvy rok podnikania neplatit, ak mas subeh s inym ZP poisteni.
    Iffka23 Hmm .... no ďakujem za odpoveď, škoda, že sa to nedá nejako vyriešiť bez zrušenia živnosti ... , ono by som musela rok a pol platiť minimálne odvody, až kým by sa mi to neprejavilo po podaní daňového prizania ... však? Súbežne samozrejme aj s odvodmi ako zamestnanec ...
    Katy a R aký rok a pol??? - veď už od júla 2022 nebudeš platiť povinne SP pri tebou uvedenom príjme!
    Iffka23 Ako to? však tento rok ešte ten príjem bude vyšší, ešte stále som u muža vo firme ako SZČO a fakturujem si služby ... až od nového roka by som mala prejsť na TTP.
    A keď budem podávať priznanie za rok 2021 tak samozrejme prekročím ten limit na posudzovanie odvodov.
    Katy a R Ale veď ty si napísala, že v roku 2021 predpokladáš príjem tak 4800-5000!
      zbaliť

    Som SZČO, ale budem zamestnaná aj na TPP, aké budem mať odvodové povinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.