Zavrieť

Porady

Kto ma právo parkovať na pozemku určenom na parkovanie ?

Pred bytovkou máme so susedmi pozemok . Je to parcela registra C . Druh pozemku zastavaná plocha a nádvorie . 18 Pozemok, na ktorom je dvor . 1 Pozemok nie je spoločnou nehnuteľnosťou . 1 Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce . A plocha pozemku je 920 m2 . Predával sa podiel 1/24 ku bytu čo predstavuje 38 m2 . Čiže 24 parkovacích miest. Po piatich rokoch sa zistilo že z 24 parkovacích miest je 21 podielov s 38 m2 a zvyšne 3 podiely sú rozdelené medzi piatich vlastníkov . Jeden má 34 m2 druhý 20 m2 tretí 6m2 atď....
Majú títo piati vlastníci právo parkovať?
buchač Majú títo piati vlastníci právo parkovať?
==========================
...a nie iba oni, ale za určitých okolností v podstate každý.
marjankaj Napríklad aj ja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Maju. Podiel na pozemku nic nehovori o tom, ci ma alebo nema niekto narok parkovat. Je spolocnym vlastnikom, ma pravo pozemok vyuzivat.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Každý má právo užívať nehnuteľnosť v takej miere, aký veľký podiel vlastní. Pozeral som rozmery najmenších áut a aj do 6 m2 sa môže niekto zmestiť, samozrejme nemôže tam parkovať limuzínu. Je na vás spoluvlastníkoch, aby ste sa na schôdzi dohodli, či tí s väčšími podielmi sa dokážete podeliť a necháte všetkých parkovať štandardnými autami, alebo tí s menšími podielmi budú rešpektovať veľkosť svojho podielu a budú parkovať len primeranými vozidlami, alebo sa jednoducho na zem nakreslia čiary, namontujú stĺpiky a podobne. Ale myslím si, že by to bola zbytočne vysoká investícia, keď stačí sa vzdať len pár centimetrov. Samozrejme, keď tam niekto na drzovku parkuje 2-3 autá, tak to už je zložitejšie.
    buchač ...a odpoveď znie ako ???
    marjankaj šak napísal. Nech si to vyznačia čiarami a ten so 6m2 tam môže parkovať kolobežku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pri podielovom vlastníctve nekupuješ metre štvorcové, ale podiel na pozemku. Takže nikto nemôže povedať, že vlastní 38, 20 alebo 6 m2, ale že vlastní 1/24-tinu, 1/100 tinu a pod.

    Prakticky celý pozemok - tých 920 m2 má spolu X vlastníkov a každý z nich môže využívať danú parcelu na parkovanie. Aj ten. čo vlastní len 1/100-tinu.

    Dá sa to riešiť 2 spôsobmi:
    1. celý pozemok (920m2) rozmerať a vytvoriť primerane veľké parkovacie miesta a primeranom počte. Potom bude každému pridelených toľko parkovacích miest, koľko bol jeho podiel na pôvodnej parcele. Napr, ak vytvoríte 50 parkovacích miest, tak ten, čo mal podiel 1/24 dostane 2 parkovacie miesta.

    2. inou možnosťou je celý pozemok (920m2) rozparcelovať a vytvoriť parcely s parkovacími miestami. Prideliť každému konkrétne parkovacie miesta tak, aby bol výlučným vlastníkom daného parkovacieho miesta (parkovacích miest) - teda parcely. Toto je najlepší spôsob predchádzaniu akýmkoľvek sporom či nejasnostiam. AKždé parkovacie miesto bude mať konkrétneho vlastníka, ktorý bude zapísaný aj v LV.

    Napr. tu vidno, že každé parkovacie miesto je vlastne samostatná parcela a má svojho konkrétneho majiteľa.
    PArkoviská.jpg  

    Kto ma právo parkovať na pozemku určenom na parkovanie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.