Zavrieť

Porady

Dohoda o skončení pracovného pomeru alebo výpoveď?

Dobrý deň
Neviem ako mám začať....ale asi od začiatku. Pracovný pomer má moja známa uzavretý na dobu neurčitú od 1.1.2014. Robí pomocnú silu v kuchyni. Jej zamestnávateľ sa rozhodol, že k 31.10.2021 sa už nebude v danom zariadení variť a jedlo bude zabezpečovať inou formou. /donáškou/. Zavolali si všetkých z kuchyne a dali im podpísať Dohodu o skončení pracovného pomeru. /teda oni boli v šoku, čo podpisali./ Háčik je v tom, že na Dohode je dátum podpísania 31.10.2021 a tiež ukončenie v Dohode je k 31.10.2021. Dohoda je ukončená v zmysle §60 ZP.
Až teraz si búchajú hlavy. No ale ako to vrátiť späť. Podľa mňa je zlý dátum podpísania. Ako môže byť zo dňa na deň. A mali im dať výpoveď. Ďalšia otázka: majú nárok na odstupné pri Dohode? A akú výšku odstupného 2 alebo 3 mesačnú.
Alebo ako majú postupovať? Podľa mňa je to neplatné ako môžu dohodu podpísať 2 mesiace vopred.....fyzicky ju podpísali 30.8.2021. Pri výpovedi by podľa mňa bola 3 mesačné odstupné....čo by ste robili na mieste mojej známej, ktorá je už z toho na prášky.....
Veľké Ďakujem
Usporiadat
Jozef Toman Jozef Toman

Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac
K odstupnému: ak ide o organizacnu zmenu - dovod tam mal dat zamestnavatel, bez poziadania, zo zakona. Neuvedenie dovodu v dohode automaticky neznamena ze ziadne odstupne. Ale ak ho zamestnavatel nechce vyplatit, je potrebne sa sudit. Odstupne je naviazane na dovod skoncenia, nie na jeho popis v dohode. Nejake spory na tuto temu som videl (v CR - kde je podobna pravna uprava). Zakonnik prace ustanovuje, ze dohoda ma byt pisomna, ale nie je tam spojenie "pisomna, inak je neplatna", takze technicky je platna aj ustna dohoda co potvrdzuje to co pisem predtym.

Neuvedenie dovodu skoncenia v dohode nesposobuje neplatnost dohody (tiez som videl nejake rozhodnutia sudov).

K datumu: jedna vec je v praxi preklep, napr. pri datume - co sa stava, takato skutocnost nie vzdy vedie k neplatnosti pravneho ukonu, skor naopak. V tomto pripade je zjavne, ze je to na vsetkych dohodach - tu uz je otazne, ci ide o preklep. S neplatnostou dohody by to bolo tazke, pretoze v zmysle Zakonnika prace sice ma byt pisomna, ale v § 60 nie je dolozka neplatnosti, "inak je neplatna". To znamena, ze aj ustna dohoda je platna a ta bola uzatvorena, strany sa dohodli v den X na skonceni k 31.10.2021.Podla mna je tam jasny prejav vole oboch stran (urobili to vsetci dotknuti zamestnanci - takze zjavne nejde o omyl) uzatvorit dohodu o skonceni pracovneho pomeru. Formalna chyba je datum (zly datum), ale vola je jasna - navyse dohoda nie je antidatovana (t.j. ze by sa podpisovala az po skonceni pracovneho pomeru). Je otazne, ci by to sud zrusil /pozn. oznacil za neplatne/ len pre tento formalny nedostatok. Skor sa oplati bojovat o odstupne. A riesit to s kvalitnym pravnikom.
2 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

misoft
Keďže zamestnávateľ neuviedol žiadny dôvod, ani sa ešte neodvolával aj na §63 - nesplnil si §60 ZP a teda táto dohoda o ukončení PP dohodou je NEPLATNÁ (a to by po preskúmaní potvrdil i IP, prac. súd i občianskoprávny súd - absencia dôvodu ukončenia PP dohodou).
V dohode NEMUSÍ byť uvedený dôvod ukončenia prac. pomeru, musí tam byť len ak to zamestnanec požaduje, čo sa v tomto prípade nestalo - ak by požadoval, tak by to tam bolo uvedené, nemôže to požadovať až po podpísaní. Čiže z tohto dôvodu nie je dohoda neplatná.

Dôvodom neplatnosti môžu byť podľa mňa jedine tie dátumy.

Na to, ako chcel zamestnávateľ vybabrať so svojimi zamestnancami, spravil teda podľa mňa poriadne hlúpu chybu... ale tým pádom možno majú tí ľudia šancu sa brániť.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Už nič. Treba si nájsť novú prácu od 1.11.2021.

Teraz by to bolo tvrdenie proti tvrdeniu, keď to už podpísali. Dátum tam môže byť akýkoľvek. Podľa správnosti oni mali k podpisu pripojiť dátum, kedy to podpísali. Takto môže zamestnávateľ tvrdiť. že on to podpíše až 30.10.2021. Dohodou môžeš skončiť PP aj v deň podpísania dohody.

Môžu síce podať žalobu o určenie neplatnosti dohody, ale výsledok nie je istý.
0 0
kukulienka21 kukulienka21

kukulienka21 je offline (nepripojený) kukulienka21

No ale je to tvrdenie proti tvrdeniu, ale je tam len jeden dátum a ten je 2 mesiace dopredu....takže to ešte nebolo. Myslím tým dátum je pre zamestnanca aj zamestnávateľa rovnaky......t.z. 31.10.2021
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kukulienka21
No ale je to tvrdenie proti tvrdeniu, ale je tam len jeden dátum a ten je 2 mesiace dopredu....takže to ešte nebolo. Myslím tým dátum je pre zamestnanca aj zamestnávateľa rovnaky......t.z. 31.10.2021
Nie je dôležitý datum vystavenia dohody, ale chyba tam dovod ukoncenia prac.pomeru, na ktorom mali zamestnanci pri podpise dohody trvat. Vznikol by im aj pri dohode nárok na odstupné, viacmesacne ako pri skonceni prac.pomeru výpoveďou
0 0
kukulienka21 kukulienka21

kukulienka21 je offline (nepripojený) kukulienka21

No ale teraz nemôžu ísť za zamestnávateľom, že taký dátum ešte nebol 31.10.2021 a chcú, aby to zmenili a doplnili tam dôvod. Čo môžu robiť? Aby mali čo najvyššie odstupné. V dohode je napísané, že ukončujú pracovný pomer z dôvodu § 60 ZP k 31.10.2021. Je to platné, keď to podpísali dopredu? A Aké odstupné by mali keby mali výpoveď zo strany zamestnávateľa? 3 mesačné, keď pracujú viac ako 5 rokov. Kolektívnu zmluvu nemajú.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kukulienka21
No ale teraz nemôžu ísť za zamestnávateľom, že taký dátum ešte nebol 31.10.2021 a chcú, aby to zmenili a doplnili tam dôvod. Čo môžu robiť? Aby mali čo najvyššie odstupné. V dohode je napísané, že ukončujú pracovný pomer z dôvodu § 60 ZP k 31.10.2021. Je to platné, keď to podpísali dopredu? A Aké odstupné by mali keby mali výpoveď zo strany zamestnávateľa? 3 mesačné, keď pracujú viac ako 5 rokov. Kolektívnu zmluvu nemajú.
Keby sa prac. pomer končil výpoveďou, tak v prípade prevzatia výpovede 31.8.2021 b plynula výpovedná doba by bola 3 mesiace - teda PP by končili 30.11.2021 a súčasne by mali nárok na 2 mesačné odstupné.

Aj tak by som im doporučil kontaktovať miestne príslušný inšpektorát práce a povedať, čo sa im stalo. Môžu skúsiť aj tú žalobu podať hromadne, myslím, že spoločne ide o dosť peňazí. Ale ak aj vyhrajú, otázne je, či podnikateľ bude mať na úhradu vysúdenej sumy.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

kukulienka21
No ale teraz nemôžu ísť za zamestnávateľom, že taký dátum ešte nebol 31.10.2021 a chcú, aby to zmenili a doplnili tam dôvod. Čo môžu robiť? Aby mali čo najvyššie odstupné. V dohode je napísané, že ukončujú pracovný pomer z dôvodu § 60 ZP k 31.10.2021. Je to platné, keď to podpísali dopredu? A Aké odstupné by mali keby mali výpoveď zo strany zamestnávateľa? 3 mesačné, keď pracujú viac ako 5 rokov. Kolektívnu zmluvu nemajú.
Ak je v tej dohode uvedené len TOTO "ukončujú pracovný pomer z dôvodu § 60 ZP k 31.10.2021." - tak tá dohoda je od počiatku neplatná.
Pokiaľ si prečítaš uvedený § - tak tam sa doslovne píše
"
§ 60

Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1)
Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2)
Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(3)
Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."
Teda - doslovne uvedený dôvod, alebo dôvody, ktoré sú v §63.
Keďže zamestnávateľ neuviedol žiadny dôvod, ani sa ešte neodvolával aj na §63 - nesplnil si §60 ZP a teda táto dohoda o ukončení PP dohodou je NEPLATNÁ (a to by po preskúmaní potvrdil i IP, prac. súd i občianskoprávny súd - absencia dôvodu ukončenia PP dohodou).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať