Zavrieť

Porady

DPH z predaja nehnutelnosti

zdravim mam nasledovnu otazku.

ako fyzicka osoba staviam 2 nehnutelnosti urcene na neskorsi predaj cca o rok. Na zaklade prekrocenia obratu 49790 eur, sa stanem platcom DPH ak budem v postaveni zdanitelnej osoby - toto je ale pomerne nejasna definicia a konkretne ak obcan "podnikne aktívne kroky k predaju nehnuteľností uplatnením podobných prostriedkov, aké používajú podnikateľské subjekty (výrobcovia, obchodníci, firmy poskytujúce služby). Takéto aktívne kroky môžu pozostávať okrem iného zo zavedenia inžinierskych sietí na týchto pozemkoch, ako aj z využitia overených marketingových krokov, čiže ide o činnosti, ktoré nie sú normálne začlenené do rámca nakladania so súkromným majetkom" podla tejto definicie je aktivnym krokom aj oslovenie realitnej kancelarie a teda by DPH z predaja nehnutelnosti platili vsetci.

Otazka znie:

budem, alebo nebudem vo vztahu k statu v postaveni zdanitelnej osoby? Dakujem


poprosim skuseneho danoveho poradcu

Dakujem
Naposledy upravil tomc_o : 15.09.21 at 17:34
14 komentárov     zbaliť
ivka70 Na hladanie danoveho poradcu si si nenasiel spravne forum, ak chces sluzbu, za ktoru chces platit, zadaj si inzerat
Tu si zadal otazku, na co konkretne sa chces spytat? Ziadna otazka tu nezaznela.
tomc_o otazka je uplne jasna a kazdy danovy poradca ju vidi.....budem, alebo nebudem vo vztahu k statu v postaveni zdanitelnej osoby....ak nemas co k teme, prosim nereaguj

a ano zmazala si mi ze za sluzby danoveho poradcu som ochotny zaplatit... nejaka nova moda?
ivka70 Ziadna nova moda, prestuduj si pravidla porady, este raz to tam das a cela tvoja otazka bude zmazana, kedze ponukou platenych sluzieb ich porusujes, otazku si dopln do otazky, nech to ma zmysel
marjankaj No otázka by mala končiť otáznikom, či?
tomc_o paneboze...ja ponukam platane sluzby?....

s vlastnikmi fora, zemegule a prilahleho vesmiru evidentne nema zmysel sa bavit, ked mi nevies pomoct Ty si natolko jesitna ze znemoznujes aj inym aby mi pomohli....
Mila123 zdaniteľná osoba, je podľa zákona o DPH , § 3, ods. 2 aj taká ako ty.....Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
tomc_o ano, ten zakon som cital, ale jedine co z toho mam je viac a viac otazok a sice ak aplikujem citaciu zákona o DPH , § 3, ods. 2, ktoru si uviedla na iny priklad:

zdedim starsi dom za cca 100k eur, zrekonstruujem ho za dalsich 70k a predam za 200k eur - tak vyuzil som hmotny majetok na ucel dosiahnutia prijmu (lebo ved to bol ucel) a teda bude to povazovane za podnikanie?

1/ ak ano tak to by potom muselo DPH platit vela fyzickych osob

2/ ak nie preco?, resp kde bude ta hranica kolko takychto domov mozem zrekonstruovat a predat 1, 2, 3, musia byt zdedene? alebo si ich mozem kupit aj ja?

3/ ak mam napriklad 3byty ale byvam iba v 1 tak podla zákona o DPH , § 3, ods. 2 ked tie 2 zvysne predam a dosiahnem prijem (no ano kupoval som ich s vidinou ze cena nehnutelnosti sa casom zvysi a ja tak dosiahnem zisk a teda prijem) je toto podnikanie? ak ano tak potom by znova muselo DPH platit mnozstvo fyzickych osob, ak nie preco? opat kde je hranica kolko takych bytov si mozem kupit a o 5-7-10 rokov predat so ziskom a nebyt statom povazovany za zdanitelnu osobu?

vidis kam smerujem? jednoznacnu odpoved z toho zakona neviem vycitat a (teraz v dobrom pisem) ani Ty si mi ju neposkytla lebo ak aplikujem zákon o DPH , § 3, ods. 2, ktory si uviedla na prax tak potom mame na SVK mnozstvo neodvedenych DPH z predaja zrekonstruovanych a predanych nehnutelnosti
marjankaj Ty asi nevieš aký je rozdiel medzi zdaniteľnou osobou a platiteľom.
A čo tu zase pletieš dedenie? Pôvodne si sa nepýtal nič.
Mila123 1/ na zdenendý majetok sa hľadí inak, pretože sa sleduje doba kt. vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť, a ešte sa sleduje ak vzťah k poručiteľovi.....tento prípad nie je tvoj (neuviedol si, že danú nehnuteľnosť bola predmetom dedenia)....a koľkokrát zdedíš po príbuzných v priamom rade 2 nehnuteľnosti behom jedného roka? mal si "také šťastie"? nemyslím.....
2/ musíš si stále sledovať obrat za poslednýcj 12 mesiacov, t.j. ak budeš také nehnuteľnosti predávať po 13.-14. mesiacoch tak by si sa nemal stať platiteľom DPH, ale nezabudni si priznať príjem podľa § 8 ZDP + podať DP typ B a potom aj zaplatiť ZP....
3/ neviem kde žiješ, ale koľko je takých osôb na SK ako ty? málo.....a keď to budeš robiť tak ako som uviedla, aby si nemal obrat vyšší ako 49790,- € a potom čakať aj 5 rokov aby si mal príjem oslobodený od dane z príjmu...... teda takto pokračuj.......
tomc_o nerozumiem Tvojmu utoku, ja nic nepletiem...a samozrejme som sa povodne pytal a pytam sa stale to iste budem/nebudem a na zaklade akych kriterii som alebo niesom povazovany pri predaji nehnutelnosti za zdanitelnu osobu?

pytam sa sposobom ze aplikujem zákon o DPH , § 3, ods. 2 na priklad s dedenim,

rovnako ho mozem aplikovat aj na priklad ze si ja sam ten starsi dom kupim, zrekonstruujem a predam,

rovnako ten zakon mozem aplikovat na dalsi priklad ze si kupim byt, vymalujem ho, dam tam novu kuchynsku linku a gauc a po 6rokoch so ziskom predam

a otazka bude stale ta ista budem, alebo nebudem zdanitelnou osobou? a bude to alebo nebude to povazovane za podnikanie a na zaklade coho lebo vo vsetkych tych pripadoch som vyuzil hmotny majetok na dosiahnutie zisku a teda sa domnievam ze by som mal zaplatiti DPH
marjankaj Ty budeš zdaniteľnou osobou.
DPH platíš až keď ti pridelia IČDPH. Prečítaj si celý zákon alebo choď na školenie.
tomc_o Mila123, dakujem za odpoved

1/ ok zdedeny majetok beriem danovaci na to hladia inak, ale aj tak ak do toho zdedeneho majetku zainvestujem a potom dosiahnem prijem tak nenaplnil som zákon o DPH , § 3, ods. 2?

2/ dakujem, ale sledovat obrat nebude mat ziadny zmysel nakolko kazda z tych nehnutelnosti bude cez 50k eur, cize aj pri predaji 1 som nad limit

3/ je bezpredmetne kde zijem, som introvert no napriek tomu poznam/viem o ludoch (z videnia nie z casopisov) z ktorych kazdy ma 3+ nehnutelnosti. a teda neviem si dost dobre predstavit zeby vsetci platili pri predajoch DPH preto sa chcem dopatrat ku kriteriam na zaklade ktorych sa to posudzuje


"marjankaj (Dnes 20:51) Ty budeš zdaniteľnou osobou.
DPH platíš až keď ti pridelia IČDPH. Prečítaj si celý zákon alebo choď na školenie. "

ano ja budem a Feri s Jozim nie? a preco pretoze Ty si o tom rozhodla?
este raz poprosim ak mas relevantne kriteria na zaklade ktorych sa to posudzuje tak poprosim o radu

"Prečítaj si celý zákon alebo choď na školenie. " myslel som ze toto je porada, to sa takto spravas aj ku svojim klientom v praci? asi zbytocne reagovat
marjankaj §4/4 a §4/8 §38 zákona o DPH. To ti mám čítať ja?
Mila123 1/ nie
2/ po 13. mesiaci budeš mať obrat nula €, počítaj (napríklad ak by si iba domy predal v jednom mesiaci toho istého roka a potom 12 mesiacov nič)
3/ riešime teba alebo ostatných?
4/ doriešila som,...... si tu pol dňa a už si sa vyhádal s Ivka 70 (vždy a správne odpovedá na ekon., účt. mzdové problémy) - dilémy , a marjankaj ? ten sa zvyčajne ozýva vtedy keď je to už také.......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DPH z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.