Zavrieť

Porady

Prijatý preddavok vyšší ako cena dodávky a DPH

Vystavili sme odberateľovi zálohovú faktúru za službu vo vyššej sume ako bola nakoniec samotná cena dodávky.
(Po prijatí preddavku a vykonaní služby (ktorú vykonal náš dodávateľ) nám prišla nižšia faktúra, čiže cenu za dodávku sme odberateľovi v konečnej faktúre znížili).
Služba bola vykonaná do 15 dni od prijatia preddavku. Preplatok z rozdielu medzi preddavkom a konecnou sumou faktury, sme im vratili.

Museli sme odviest DPH z prijatého čiže vyššieho preddavku alebo zo skutocnej ceny, ktorú sme fakturovali?

Dajme tomu:

Prijatý preddavok: 6000 EUR s DPH (5000+1000DPH)
Cena dodávky: 3000 EUR s DPH (2500+500DPH)

29.6. prijatie platby: 6000
14.7 vystavená FA: spolu 6000 311/
základ 5000 602
DPH 1000 343
preddavok 6000 324/ 311

vrátenie preplatku 3000 324/221

Otázka:
1. ako znížiť tú daňovú povinnosť, ten rozdiel DPH 500 EUR? Kedže podľa skutočnej ceny dodávky sme mali odviesť 500 EUR nie 1000EUR.
2. Zaslať novú opravnú faktúru odberateľovi..nebude namietať aj on potom musí robiť DDP DPH..
Ako a kam to zaúčtovať?

Ďakujem.
Naposledy upravil zuzumojko : 22.09.21 at 07:01
10 komentárov     zbaliť
kn-alka zatiaľ máš vystavenú len faktúru na prijatú platbu, musíš vystaviť vyúčtovaciu faktúru, kde ti vlastne vyjde -2500 a -500 DPH a na základe tejto faktúry vraciate preplatok
zuzumojko kn-alka, ked sme dodali službu do 2 dni od prijatia platby, nemala by byt vstavená len ostra?
Niekde som citala, ze do tejto faktury zadat este:

znizenie dan.pov a zniz. prava na odpocitanie 500 343/343

Blbost?
kn-alka tak ked bolo dodané do 2 dní, prečo ste vystavovali 14.7. doklad o prijatí platby?
Tweety Dávaš zmätočné informácie. Raz píšeš, že dodávka bola iný mesiac ako prijatie preddavku a terazky píšeš, že o 2 dni, tak ako?
zuzumojko Dodávka bola 1.7. Je to iný mesiac, či? Nepísala som nikde, že sme vystavovali faktúru k prijatej platbe. Ostrú vystavila šéfka. Ja to teraz dávam do poriadku, preto sa pýtam.
Tweety Áno je to iný mesiac. ALe to som ti už písala. Podľa teba jún a júl sú jeden mesiac? Máš v tom medzery. A ja som niekde uviedla, že ste vystavili faktúru k prijatej platbe vopred? Veď tam je problém, že ste ju nevystavili a zo zákona ste mali ale na to som ti už tiež zodpovedala. Skús pozrieť do zákona o dph .
zuzumojko Tweety, to bola otazka s nadsazkou, či si myslíte že jún a júl sú iné mesiace, kedze reagujete ako reagujete. Ja píšem, že platba bola 29.6. a dodávka o 2 dni, pardon 3 dni neskor t.j. 1.7. Logické, že sú to iné mesiace. Tak ja dávam zmätočné informácie?
Človek žiada o radu, ale dočká sa od vás len ironickych poznámok a nepodsatnych invektiv k osobe. Ak nechcete niekomu pomoct, tak sa ani nezapajajte.
Dakujem, ze ste mi venovali cas a zelam pekny den!
Tweety K tomu všetkému len toľko, poradila som ti už viackrát a takúto reakciu som od teba teda nečakala. Za dobrotu.... Ale aspoň viem, že mi za to, aby som ti inokedy odpovedala, nestojíš.
marjankaj Počúvaj ty manažér. Ak nevieš napísať poriadne otázku, tak si zamestnajte účtovníka, ktorý problematike rozumie. A ty sa potom čuduješ "akože" ironickým poznámkam?
zuzumojko Tweety bavila som sa s vami vzdy slušne. Ale nie je to prvýkrat, co ste pisali ironicke poznamky nielen mne, ale i ostatnym ludom. Neviem kto vo vas vzbudil ten pocit nadradenosti k ludom, To je vsetko. Pekny den.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Za predpokladu, že je to v priebehu jedného zdaňovacieho obdobia, je druhá možnosť správna. Dph z dodania služby.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzumojko Ďakujem Tweety. No práveže, preddavok nám poskytli v jednom mesiaci a dodávka bola uskutočnená v ďalšom :-(
    Tweety Nepostupovali ste podľa zákona o dph. Treba podať DDP za mesiac, v ktorom bola prijatá záloha. Ale na podobnú otázku som už odpovedala.
    zuzumojko Vylepšila som pôvodnú otázku. Robím to prvýkrát. Viem, že to je otravné a pre niekoho nepochopiteľné. Viete mi s tým ešte poradiť?
      zbaliť
    Tweety avalik, oni už fakturovali správne. Len zálohu prijali vyššiu a neodviedli z nej daä. Nemajú dôvod na dobropis.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Dodávateľ - platiteľ DPH nesmie zabudnúť po prijatí zálohy (preddavku) vystaviť buď faktúru k prijatej platbe, alebo “ostrú” vyúčtovaciu faktúru. Dodávateľ - platiteľ DPH má pri prijatí preddavku dve možnosti:

    vystaví faktúru k prijatej platbe do 15 dní odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru resp. služby alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá,
    vystaví “ostrú” faktúru za tovar, resp. službu, ak sa dodanie tovaru (služby) uskutoční do 15 dní odo dňa prijatia platby.


    Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/uctovne-do...ry-predfaktury © Podnikajte.sk

    Takže správny postup vo vašom prípade:

    1. vystavenie zálohovej faktúry = 6.000 bez DPH
    2. vystavenie faktúry k prijatej platbe k 29.06.2021 = 6.000 s DPH
    3. vystavenie ostrej-vyúčtovacej faktúry k dátumu dodania 01.07.2021 = 3.000 s DPH mínus záloha 6.000 s DPH = -3000 s DPH

    Nakoľko je to na prelome mesiacov, teba sa 15 dní netýka, ale musíš sledovať koniec mesiaca, preto musíš vystaviť faktúru k prijatej platbe k 29.06.

    Musíš si to celé opraviť
    zuzumojko Ďakujem pekne. Znenie z. do konca kalendárneho mesiaca som si nevšimla.

    Prijatý preddavok vyšší ako cena dodávky a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.