Zavrieť

Porady

Môže závet znieť "všetok svoj majetok" odkazujem ...?

Ide o bezdetného slobodného človeka, ktorý nechce, aby po ňom dedil jeden z jeho rodičov (otec, čo sa nestaral), keby - náááhodou ale nedajbože - zomrel.
Je slobodný, bezdetný a chce, aby dedila len jeho mama ( jeho otec v žiadnom prípade).
Dopĺňam otázku:
Mohol by zavet zniet napr. :
" Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnutelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... "
... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?

Dakujem, za vsetky Vase odpovede
Alexa
Naposledy upravil AlexaMM : 27.09.21 at 12:58 Dôvod: preklep
7 komentárov     zbaliť
marjankaj Akeď zomrie mama, tak to ten otec aj tak zdedí.
veronikasad Iba ak su este stále manželia...
marjankaj Toto sú také hypotetické otázky. Ak zomrie mama skôr ako ten "človek" a mama nebude mať dedičov, tak dediť bude otec.
marjankaj Závet si daj napísať notárovi. Toho zrejme takéto "chujoviny" nenapadnú.
§ 478
Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.
AlexaMM Myslis, ze "ak sa nedozije" - ze to je podmienka ? Podla mna je to len osetrena dalsia eventualita.
Katy a R ale je úplne jedno - že či je to podľa teba len "ďalšia eventualita" Mária ti to napísala.
marjankaj ( jeho otec v žiadnom prípade).
-------------------------------------
Nájdi si nejakého afgánca, nech toho tvojho ex zabije. Potom už v žiadnom prípade dediť nebude.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nadpis: závet
    Text: všetok svoj majetok odkazujem mojej mame ...
    Dátum (musí byť) a vlastnoručný podpis.

    Ak to všetko napíše vlastnoručne, nemusí mať ani svedkov ani notársku zápisnicu. Môže si to nechať doma (alebo zaregistrovať). Hlavne, aby sa to v prípade potreby našlo a predložilo notárovi.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Lepšie keby to ešte upresnil - "všetok môj hnuteľný i nehnuteľný majetok" - takto zabezpečí dokonalé upresnenie, všetko, ale KOMPLET všetko bude dediť určená osoba. Lebo mnoho advokátov, prípadne právníkov, zastupujúcich dedičov, nájde skulinku vi v takto jednoducho písanom závete.
    AlexaMM Dakujem !! si super
    AlexaMM Dakujem, ste super. Chcela so oznacit vasu odpoved zaa uzitocnu, ale nemam na to glejt. Tak aspon takto.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Otca nemožno vydediť, nie je neopomenuteľný dedič. Vydediť možno iba potomkov.
    Ale dá sa to riešiť závetom a odkázať všetok majetok matke. Ale ak by matka zomrela, tak budú dediť dedičia zo zákona, teda otec(ak bude žiť).
    §461
    (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AlexaMM Dakujem !
    Takze by to mohlo zniet napr.Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnitelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?
    marjankaj V závete nemôžu byť podmienky.
    "Najbezpečnejšie" je darovať všetok majetok ešte pred smrťou.
    Katy a R bóžinku Alexa - čo takto kombinuješ. už je to aj morbídne trošku. V prípade, že sa matka nedožije synovej smrti - tak ten syn predsa môže napísať nový závet! A tam si určí, že komu - nanovo (či už AB, resp CD, resp XY...). preštuduj si aj ten link, čo som ti pripla v súviasiacej téme
    marjankaj Ale je tu riziko, že syna "picne" skôr ako stihne napísať nový závet.
    AlexaMM Ved prave. U mna ide len o snahu v jednom zavete osetrit mozne buduce eventuality. Clovek ma rozne starosti, nemusi si spomenut, ze nastal cas zmenit zavet.
    marjankaj Kašlať ti na závet. Ak zomrieš ty a potom aj tvoj slobodný a bezdetný syn, tak jediným dedičom bude otec. Tomuto zabrániš iba ak dáš toho otca skántriť.
    AlexaMM hmmm, v každom prípade, ďakujem
    buchač AlexaMM (27.09.21 15:51) Dakujem !
    Takze by to mohlo zniet napr.Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnitelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?
    ======================
    Kuwa, šak odkáž všetko mne a budeš mať pokoj.
    Už radšej prestaň mudrovať...aj tak to k ničomu nevedie.

    ...ale aby si mala čo na prácu cez víkend, tak sa zamysli aj nad eventualitou.
    Fotra chceš vyonačiť z procesu ?
    Lenže čo v prípade, ak by foter vyhral JackPot (pekných pár melónov), tak to by už asi došlo k zmene názoru...či ?
      zbaliť

    Môže závet znieť "všetok svoj majetok" odkazujem ...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.