Zavrieť

Porady

Zbúranie stavby

Potreboval by som zbúrať 2 stavby na mojom pozemku. Stavby nevlastním a tie stavby sú jeden rodinný dom dlhodobo neobývaný a rozpadá sa (stavba z váľkov a kameňa) a druhý dom o veľkosti 4x5m nedostavaný je to ako hrubá stavba taktiež dlhodobo neobývaný a rozpadá sa. Obe stavby znečisťujú moju parcelu. Obe stavby majú pridelené súpisné čísla, ale nie sú zapísané v katastri (Majiteľov neviem dopátrať, respektíve asi už nežijú a obec mi nechce poskytnúť info). Chcem tieto stavby zbúrať ale stavebný úrad a ani obecný úrad mi nechce povedať ako sa to dá. Každý od toho dáva ruky preč a hovoria že také neexistuje a nevedia čo robiť. Prosím ako mám postupovať? Môžem to len tak zbúrať bez nejakého povolenia? Nechcem mať potom opletačky s úradmi. Ďakujem.
Naposledy upravil Mária27 : 05.10.21 at 21:06
4 komentárov     zbaliť
misoft Pokiaľ majú číslo súpisné - obec musí vedieť, komu a na akom základe ich pridelila. Takže takto by sa zistil majiteľ, prípadne následní vlastníci a potom ich vyzvať na odstránenie stavby.
Ak je vlastník neznámy - patria štátu. Pokiaľ nie sú zaznačené v katastri - právne neexistujú.
baal89 Ďakujem, ja by som rád sám zbúral tie stavby, ale nechcem mať z toho problémy. Za čo by ma reálne mohli naťahovať? Kedže právne neexistujú tak by ani nemali za nič . nie?
buchač Nezbúraj...lebo na to potrebuješ povolenie, aj keby tvoje bolo.
Urob tak, aby ...................................
Capisci ?
marjankaj Zaujímalo by ma, ako si sa dostal k tomu pozemku. To si ho kúpil a nevšimol si si, že sú na ňom aj stavby?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri stavebný zákon od § 88 Odstraňovanie stavieb

    § 88
    (1) Stavebný úrad nariadi vlastníkovi stavby odstránenie
    a) závadnej stavby ohrozujúcej život alebo zdravie osôb, pokiaľ ju nemožno hospodárne opraviť,

    § 91
    Ak sú závadným stavom stavby bezprostredne ohrozené životy osôb a ak stavbu nemožno zachovať, môže stavebný úrad výnimočne vydať ústny príkaz na odstránenie stavby a zabezpečiť odstránenie stavby bez prerokovania s vlastníkmi stavby. Stavebný úrad najneskoršie do 3 dní písomne oznámi rozhodnutie vlastníkovi stavby a dôvody, pre ktoré bol príkaz vydaný, a rozhodne o úhrade nákladov na odstránenie stavby.

    § 97 Účastníci konania
    (1) Účastníkmi konania podľa § 86 až 96 sú právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemku alebo stavbe a ktorých práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...76/50/20210601

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.