Zavrieť

Porady

Obmedzenie zárobku pri čiast invalidnom dôchodku

Blíži sa mi 60-ka a telo sa pomaly kazí . Obvodný lekár mi potvrdil , že vzhľadom na moje diagnózy som podľa neho zrelý na čiastočný inv. dôchodok , aspoň teda zatiaľ ako jeho odhad.
Neviem ako sa mám zachovať , obávam sa aby som si nepokazil starobný dôchodok , ak sa ho teda dožijem. Pokles príjmu zatiaľ nemám , pretože mám už niekoľko rokov dobrovolný lockdown a pracujem z domu . Mám 1-osobovú s.r.o a robím inž. činnosť už iba pre jedného zákazníka. To, že čo zdravý človek urobí za 8 hodinovú prac. mne zaberie s odpočinkami a inými prekážkami , napr. návštevy dr. , ktoré mi ako externistovi nikto nezaplatí , tak ja robím doslova celý týždeň , to nikto nevidí.
Rozmýšľam teda , či požiadať o inv. dôchodok , alebo sa snažiť to vydržať. Ak by som náhodou prišiel o prácu , ktorú mám , tak nemám šancu sa inak uživiť. Viem, že prípadne ako zamestnanec invalid , by som mal nižšie odvody a pod. , ale o to mi nejde. Preto hlavná moje otázka je , či v prípade čiastočnej invalidity budem mať nejaké obmedzenie zárobku a s tým spojené zníženie zápočtu pre dôchodok starobný.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak požiadaš o ID do konca roka 2021 a priznaju ti invaliditu viac ako 40 %, ID ti bude vypočítaný z príjmu rokov 1984-2020.
    Po dovršení dôchodkového veku ti vypočítajú starobný dôchodok, pričom priemerný osobný mzdový bod nesmie byť nižší ako bol vypočítaný pri výpočte ID.

    V praxi to znamená, že aj keď by sa tvoj príjem po priznaní ID znížil, výšku starobného dôchodku ti to neovplyvní.

    Pokial tvoja invalidita bude menej ako 71 %, výšku odvodov do SP priznanie ID neovplyvní. Zmení sa len sadzba preddavkov na zdravotné poistenie. Výška príjmu po priznaní ID nie je obmedzená.
    comodo Ďakujem.
    Môžem to teda chápať tak , že ak mi priznajú nejaký inv. dôchodok , tak teoreticky by som mohol zarábať iba minimálnu mzdu ,alebo byt i dobrovoľne nezamestnaný a nepokazím si starobný dôchodok v budúcnosti ? + iba teoreticky, v prípade zázraku že by som zarobil viac než doteraz , tak si starobný dôchodok ešte prilepším ?
    veronikasad Presne ta k ako pises. Pri vypocte ID ti zohľadnia dobu doch.poistenia az do dovŕšenia doch.veku. V zdr.poistovni budes poistencom štátu.
    Invalidita vsak musí byť aspon 41%

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Čiastočný invalidný dôchodok neexistuje - je len invalidný dôchodok - udáva sa k tomu zníženie schodpnosti pracovať (v %) . A čo sa odvodov týka - tak v takomto prípade (do 70%) by si až tak veľa neušetril - len zdravotné.
    V zákone sa nikde nespomína obmedzenie zárobku.
    V posudku zo SP môže (a nemusí) byť spomenuté nejaké obmedzenie pre konkrétnu prácu (druh)
    kuk zák o SP zz/2003-461/
    a tu https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

    Obmedzenie zárobku pri čiast invalidnom dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.