Zavrieť

Porady

Budem musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne?

Ahojte, niečo už mám čo to prečítané, a vygooglené.
Idem žiadať o dotáciu na podnikanie z ÚP v sume 5 600€. Založenie živnosti prebehne v novembri, s tým, že podnikať začnem od decembra. Plánujem vložiť vlastné peniaze do podnikania vo výške 5 000€. Tržby som zatiaľ odhadla na december vo výške 2500€.
Dočítala som sa, že odvody do SP sa platia pri dosiahnutí príjmu 6552€, a z vyššie uvedeného vyplýva, že by som mala od 1.júla platiť odvody aj do tej sociálnej.
Pochopila som to správne áno? Aj príjmy z dotácie, aj tie moje vlastné ak vložím do podnikania sa rátajú ako príjmy, na ktoré pozerajú pri určení povinnosti platenia do SP?
Ide o to, že potrebujem vyrátať pre ÚP výdavky na rok 2022 a neviem sa pohnúť, keďže neviem či podľa uvedeného mi vychádza povinnosť platiť aj sociálne poistenie od 1.júla 2022.
5 komentárov     zbaliť
Mila123 príjem z dotácie, nie je vždy POZD, je iba ten, ktorý sa použije na podnikanie (rozpustenie dotácie ) a vklad tiež nie je príjem, ovplyvňujúci základ dane......teda oba príjmy nie sú POZD....... jedna otázka, máte podklady k dotácií??? pretože som chcela pre môjho nového klientia a náš UPSVaR mi nechcel dať podklady, pretože ešte vraj nevybavil predchádzajúce žiadosti......
veronikasad Andrea, budes viest jednoduché účtovníctvo, alebo uplatnovat vydavky pausalom? Ak ti dotacia príde do konca roka, kolko z nej planujes minúť v zmysle podn.planu?
Andrea Gálová Budem si uplatňovať výdavky, z dotácie plánujem minúť cca 2300€ ... zvyšné výdavky (tovar, zariadenie) plánujem minúť z vlastného vkladu do podnikania, keďže si úrad dal podmienku, že zariadenie musí byť nové - čo sa mne osobne neoplatí, lebo mám možnosť odkúpiť za polovičnú cenu od jednej pani.
veronikasad Ake výdavky? Skutočne alebo pausalom?
Andrea Gálová Skutočné
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ked si budes uplatnovat skutočne výdavky, do prijmu pre posúdenie povinnej registrácie zahrnies pomernu cast dotacie, ktoru dokonca roka vycerpas v zmysle podn.planu + skutočne dosiahnutú trzbu. Ak budes fakturovat, tak fa musí byť do konca roka aj uhradená.
  Vklad podnikatela nie je zdanitelnym prijmom, ani sa nezahŕňa do Vymeriavacieho zakladu SP.

  Pozor na vymer.zaklad do ZP, zacinas podnikat na konci roka. Môže ta nemilo prekvapiť vyska preddavkov v roku 2023, aj keď žiadnu dan za rok 2021 nezaplatis.
  Andrea Gálová Ďakujem krásne

  mondes je offline (nepripojený) mondes

  mondes
  Andrea, vo Vašom prípade je určite lepšie uplatňovať skutočné výdavky, pretože do príjmov si dáte len výšku z dotácie, ktorú v r. 2021 miniete. Ak by ste z dotácie v r. 2021 neminuli ani cent, tak v tom prípade bude dotácia účtovaná ako nezdaniteľný príjem.. Ak by ste však uplatňovali paušálne výdavky, tak v tom prípade by ste museli celú dotáciu zaúčtovať do zdaniteľných príjmov a to by pre Vás nebolo dobré, lebo ak predpokladáte ešte nejaký príjem v r. 2021, tak by Vám vyšla povinnosť odvodov do SP od 1. júla 2022 tak, ako píšete. Ale.......aj do ZP by Vám pri paušálnych výdavkoch vyšiel vysoký nedoplatok z príjmu r. 2021. Takže určite Vám neodporúčam paušálne výdavky,. ....treba si naštudovať účtovanie dotácie z ÚP. Ale to Váš účtovník bude vedieť.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  veronikasad Pise, ze si bude uplatňovať skutočne výdavky
  mondes Áno, len poznám prípad, že účtovník navrhol paušálne výdavky, veď predsa je to rýchlejšie a potom boli tie nedoplatky do ZP. Tak som len chcela ešte raz upozorniť.
  veronikasad Suhlasim, preto som sa jej pýtala na formu zdaňovania prijmov. Mnohi sa uspokoja s tym, ze im nevyšla platiť ziadna dan a potom maju hlavu v smútku z odvodov.
    zbaliť

  Budem musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.