Zavrieť

Porady

ukončenie PP z dôvodu nadbytočnosti

Dobré ráno zamestnanec nastupil 1.11.2016 z dôvodu nadbytočnosti firma s ním ukončuje prac.pomer keďže v oktobri nemá odprac.5 rokov ukončenie § 63 ods.1b bez výpovednej lehoty odstupné je dvojmesačné,mám to správne?dakuem
10 komentárov     zbaliť
veronikasad Preco bez výpovednej lehoty?
vanessa2 pretože vedenie spoločnosti tak rozhodlo z dôvdou,že nemáme momentálne žiadnu prácu pre daného zamestnanca..
veronikasad Vedenie sa nemôže rozhodnúť, ak zsmestnanec s ukoncenim pracovného pomeru dohodou z uvedenych dovodov nesuhlasi.
veronikasad K akému datumu chcete ukončiť pracovný pomer?
vanessa2 21.10.2021 chce ukončiť pracovny pomer
veronikasad Bez suhlasu zamestnanca to nepojde a by som sa veľmi cudovala, keby nechcel počkať s ukončením prac.pomeru aspon ku koncu mesiaca. Prepac za vyraz, "vychcene" vedenie firmy
vanessa2 ano ten vyraz máte pravdu...ak zamestnanec nesúhlasí,a firma mu bude musieť dať i výpovednú lehotu tak teraz 1.11. bude 5 rokov vo firme, tak sa už bude počítať 3 mesiace vypovedna lehota a dvojmesačné odstupné? aj keby dnes zamestnanec so zamestnávateľom sa dohodli že teda ukončí prac.63 odst.1 pism.b tak by sa počítal že má už odpracovaných nad 5 rokov vo firme nie? Teda by mu plynula 3 mesačná vypovedna lehota a dvojmesačné odstupné? Hovorím správne toto neviem presne ako to je,keď 5 rokov vo firme dovrší 1.11.
veronikasad V akom mzdovom sw robis? Musíš nachystať dohodu o ukončení pracovneho pomeru v zmysle par.60 ZP s uvedenim dovodu ukončenia pracovného pomeru a rozhodnutie spoločností o org.zmenach. Pokial do dohody neuvediete fovod ukoncenia prac.pomeru, narok na odstupné nevznika
vanessa2 to všetko mi je jasné,ja len riešim keďže prekročí 1.11. odpracovanie 5 rokoch vo firme,tak koľko mesiacov vypovednej a odstupneho sa na ňho bude vzťahovať, písala som i do jednej poradenskej inštitúcie, aby sme to mali dobre ďakujem za rady
Chobot Stačí sa len pozrieť do Zákonníka práce, je to tam presne a jasne napísané:
§ 76 Odstupné
(1)
Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a)
jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b)
dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

(2)
Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a)
jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b)
dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c)
trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

§ 62 Výpovedná doba
(1)
...
(3)
Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
a)
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b)
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Síce starší článok, ale stále aktuálny
    https://karierainfo.zoznam.sk/cl/100...ku-odstupneho-

    Dĺžka výpovednej doby sa počíta podľa odpracovaných rokov ku dňu doručenia výpovede (§62 ods. 3 ZP). Čiže ak to stihnú ešte pred 1.11., tak len dvojmesačná výpovedná doba, ktorá by skončila 31.12. + dvojmesačné odstupné, lebo pre účely odstupného sa ráta celá odprac. doba vrátane výpovednej doby.

    Ak by ale uzavreli dohodu o skončení PP z dôvodov podľa § 63 ods.1b k nejakému dňu ešte pred 1.11., tak by mal nárok na 2 mesačné odstupné. Ak by uzavreli túto dohodu po 1.11., tak 3 mesačné odstupné. Keďže dohodou sa PP končí k dohodnutému dňu, tam samozrejme výpovedná doba neplynie.
    Naposledy upravil tigy : 20.10.21 at 06:00
    vanessa2 ďakujem vám

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nárok na odstupné sa počíta podľa dĺžky trvania PP, čiže koľko bude vo firme k poslednému dňu PP.
    vanessa2 dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Súhlasím s tým, či napísal tigy - teda že ak doručia výpoveď do 1.11., tak výpovedná doba je dvojmesačná a zároveň má nárok na odstupné vo výške dvojnásobku priemeru.

    Ak by som bol zamestnanec, tak by som si ale rozmyslel, či podpíšem dohodu o ukončení k 21.10.2021 s dvojmesačným odstupným. Ani s trojmesačným odstupným by som nesúhlasil, pretože keby firma musela dať riadnu výpoveď, tak by som mal nárok na a) odstupné vo výške 2 mesačného platu a za b) ešte by som mal plat 2 mesiace počas výpovednej doby plus všetky benefity za tie 2 mesiace (stravné lístky, dovolenku, voľno na hľadanie si práce a pod.).

    Takže aby vedenie nebolo prekvapené, ak niekto, kto si vie zrátať 2+2 im tú dohodu nepodpíše a počká si na riadnu výpoveď.

    Seriózny zamestnávateľ by zamestnancovi mal ponúknuť dohodu so 4 mesačným odstupným.

    Mám takú osobnú skúsenosť, ale firma bola seriózna.

    Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

    Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac Jozef Toman
    Na margo 1.11. by som povedal, že 1.11. je presne 5 rokov aj 1 deň trvania pracovného pomeru. Trvanie pracovného pomeru je doba (od - do) Začala sa 1.11.2016. 1.11.2016 (1x), 1.11.2017 (2x),1.11.2018 (3x),1.11.2019(4x),1.11.2020 (5x),1.11.2021(6x) - 1.11. deň, kedy pracovný pomer trval by sa tam vyskytoval 6x. 5 rokov ako uzatvorený cyklus, je podľa môjho názoru 31.10.Rovnako ako pracovný pomer na určitú dobu na dva roky (vrátane), ktorý sa začne 1.11.2016 sa mohol uzatvoriť do 31.10.2017 (vrátane - najdlhšie na dva roky) a nie do 1.1.2017 (dva roky a jeden deň). Analogicky 5 rokov teda trvá pracovný pomer 31.10.2021 (už v tento deň).

    ukončenie PP z dôvodu nadbytočnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.