Zavrieť

Porady

Danovy bonus a nezdanitelna cast zakladu dane

Dobry den, prosim pekne o radu. Som po rodicovskej dovolenke, nezamestnana. Od novembra sa planujem zamestnat na dohodu o pracovnej cinnosti, predpokladany prijem by mal byt cca 330-400€ brutto mesacne. Mam 3 deti (4,4,6) moja otazka je, ci budem mat narok si uplatnit danovy bonus na ne a ci sa tento vyplaca kazdy mesiac, alebo az pri danovom priznani? A druha otazka, mam narok si uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane v tejto dohode, ak mam este prijem z prenajmu bytu a uplatnujem si nezd.cast zakl.dane pri danovom priznani? Dakujem velmi pekne vopred ????
3 komentárov     zbaliť
ivka70 DB teraz nepoberá nikto?
gapka Doteraz ho poberal manzel, uctovnicka mu ho uplatnovala naraz pri danovom priznani.
veronikasad Manžel si teda v DP uplatní DB len za obdobie 01-10/2021 ? Pozor, aby si neuplatnil za celý rok a nebol vyplatený duplicitne. DU robí kontrolu cez ročné Hlásenie zamestnávatela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    1. Ja by som si hneď uplatnila DB u zamestnávateľa mesačne. aby si ho dostala aspoň za 2 mesiace. Pretože ročnú podmienku príjmu zrejme nesplníš. Potom by si nedostala nič a to pri 3 deťoch bude dosť
    2. NČZD si takisto môžeš hneď uplatniť u zamestnávateľa .
    Aj na DB aj na NČZD je jedno tlačivo (žiadosť)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gapka Dakujem pekne, myslis, ze to ze si uplatnujem NCZD v danovom priznani pri tom podnajme nema na to vplyv?
    veronikasad Príjem z prenájmu je pasívny príjem, pri ktorom nemáš nárok na NČZD
    gapka Vazne? Ja som bola v tom, ze mi ho uctovnicka uplatnuje. Dakujem krasne, opytam sa na to. Tym padom je to jasne :-)
    veronikasad Všetky príjmy (prenájom + príjem z dohody) budeš zdaňovať v jednom DP typu B. Nemôžeš zamestnávatela požiadať o vykonania ročného zúčtovania dane. Keďže príjem z prenájmu je pasívny príjem, nezahrňa sa do ročného limitu pre nárok na DB. Preto budeš mať nárok len za tie dva mesiace čo si uplatníš u zamestnávatela, ak tam tvoj mesačný príjem dosiahne polovicu minimálnej mzdy.
    gapka Velmi pekne dakujem, presne toto som potrebovala vediet, vazim si to :-) pekny vecer prajem!
    Katy a R gapka - veď už máš napísané - že na tlačive čo ti dá mzdárka zaškrtni aj NČZD aj DB - HNEĎ pri nástupe do PP (škoda by bolo nechať prepadnúť DB na 3 deti za tie dva mesiace! ak teda otec nepoberá?) . Za prenájom daň doplatíš po DP typ B (ak teda nejaká výjde?).
      zbaliť

    Danovy bonus a nezdanitelna cast zakladu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.