Zavrieť

Porady

Aké dokumenty zvyknú účtovníci pracujúci ako SZČO podpisovať s firmou keď preberajú účtovníctvo?

Rada by som sa opýtala tých účtovníkov ktorí pracujú formou SZČO, že aké dokumenty sa zvyknú podpisovať pri preberaní účtovníctva. Nie som veľmi zbehlá v tejto oblasti lebo vykonávam účtovníctvo pre jednu firmu kde sa podpísala len zmluva o vedení účtovníctva a nič viac. Ale teraz som sa stretla s takým prípadom, že pán z firmy pre ktorú by som mala viesť účtovníctvo mi povedal, že by som okrem zmluvy o vedení účtovníctva mala podpísať nejaké prehlásenie kde bude uvedené že koľko ročnú prax mám, ovládam problematiku účtovania a neviem čo ešte, lebo som to ešte nemala v ruke. Je to bežný postup? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Smaart je offline (nepripojený) Smaart

    Sme účtovnícka frima Smaart
    Dobrý deň, my mame právnu formu SRO, ale môžeme Vám poradiť.
    Čo sa týka druhej časti Vašej otázky, zákon nestanoví žiadne takéto potvrdenie, ale pre dobre obchodné vzťahy, mohli by Ste poslať im to vo forme životopisu alebo, teda vyžiadať od nich dotazník/čestné prehlásenie, ktoré oni by chceli vidieť.

    Prvá časť otázky je trochu zložitejšia, závisí od toho, čo Ste mali obsiahnutie v zmluve o vedeného účtovníctva, všeobecne by každý účtovník mal mať nasledujúce vnútorné predpisy/smernice
    1. Spôsob vedenia účtovníctva (toto je potrebné aj vyžiadať od klienta alebo vypracovať to preňho)
    2. GDPR dokumentácia
    3. AML dokumentácia (boj proti praniu špinavých peniazi a financovaniu terorizmu)
    z toho, aj vyplýva potrebné k podpísaniu dokumenty s klientom:
    1. Zmluva o vedeného účtovníctva
    2. Súhlas so spracovaním osobných údajov (pripadne, aj sprostredkovateľská zmluva, ak sa jedna napríklad o mzdové účtovníctvo)
    3. Vyhlásenie klienta podľa AML dokumentácii
    Každopádne by som odporučil vypracovať, aj všeobecne obchodné podmienky, alebo zahrnúť toto všetko do zmluvy (bolo by potrebné tam popísať cely rozsah poskytovaných služieb, odmenu, splatnosť, uloženie dokumentácie a t.ď.)
    Je toho veľa, ale na to sa dajú nájsť vzory na internete, pre SZČO nemusí to byt až tak dopodrobna ako pre SRO, ale mal by to mať každý účtovník podľa zákona.
    miruka75 Ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.

    Aké dokumenty zvyknú účtovníci pracujúci ako SZČO podpisovať s firmou keď preberajú účtovníctvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.