Zavrieť

Porady

Čo sa mi dnes stalo, čo ma potešilo a čo ma rozčúlilo XIX

misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

A pokračujeme ďalej - len na také tliachanie o všetkom a o ničom....
Aby sme si nesvinili iné témy.
Téma je uzavretá.
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bjuty smis
Čierny Váh je prečerpavacia....
Veru, veru...môžem potvrdiť.
...a kľudne (sa pochválim ) dodám, že som sa spolupodieľal na projektovaní.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

misoft
A okrem roho - ak by dávali toľko z obnoviteľných zdrojov, museli by mať iné elektrárne - vodné by museli byť obrovské (akumulačné) - zatiaľ ich máme len pár (L. Mara, Orava - tie mejú "naakumulovanú dostatočnú zásobu vody), ostatné sú prietokové - pracujú s tým, čo cez nich pretečie (Vážska kaskáda, Č. Váh) a používajú sa vtedy, ak je náraz na spotrebu, pretože sa vedia RÝCHLO spustiť a pripojiť. Veterné? Ak nie je vietor, nie je energia, solárne - ak nesvieti - nedodávajú, alebo len s minimálnym množstvom.
Pali - vieš prd o tom - nie si energetik - ja som vyštudovaný energetik - práve na VVN. Tak netrep tu takého VOLOVINY!
Kde robia trvalo takto energiu? Napr. Čína - Tri sútesky, elektrárne na Done, Hoover Dam - USA atď. Tie majú VEĽKÝ objem nazhromaždenej vody, aby mohli trvale dodávať energiu (ale i to niekedy - ak je sucho - nie je možné - nedodávajú toľko, aby - podľa teba - dodávali skoro polovicu).
Ty nepozeraj ,a Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Rakúsku, kde majú vody habadej s kopcov - tam tiež nemajú akumulačné, ale prietokové vodné elektrárne a tiež nedodávajú viac ako 30-40% z obnoviteľných zdrojov.
bavíme sa o vlastníctve výrobných zariadení aký vplyv majú na dodávky elektriny SE čínske švédske či aké vodné elektrárne vo svete? To si dostal z tej elektriny šupu?
Pre teba čítam zo zadnej strany faktúry
jadro 27%
uhlie 8%
zemný plyn 7%
a napísal som že je nanajvýš pravdepodobné že vodné elektrárne(obnoviteľné zdroje) PATRIA k SE 11%
Teda 27+8+7+11 = 53% to je zrejme všetko čo dodávajú ostatné 47% sú teda iní dodávatelia a to nie som ani elektrikár. Ak si to nepochopil tak seď šúchaj nožičkami.
Pokiaľ sa nemýlim tak sústava vodných diel na Váhu, Gabčíkovo, Liptovská Mara patrí pod vodohospodársky podnik ale zmluvu o ich prevádzke majú uzavretú so slovenskými elektrárňami. ak sa mýlim určite mi to ako elektrikár vysvetlíš
Naposledy upravil pavol54 : 18.02.22 at 06:50
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Takže 53 % výrobca (SE)sa dohodol že zachová cenu elektriny (pre určité skupiny) o zbytku dodávateľov tvoriacich 47% je ticho(tam asi neprebehla debata o dobrovoľnej regulácii ceny) .
Otázka znie: Aká bude skutočná cena 1 MWt elektriny u vybranej skupiny?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Energetický expert Ján Pišta upozorňuje aj na fakt, že zvýhodnené ceny majú trvanie len do ďalších volieb. „Treba si tiež uvedomiť, že ceny pre rok 2025 nespadnú zázračne nadol. Prečo však toto opatrenie trvá len do 2024? Že by to už nebol ich problém, keďže tu bude už nová vláda?“

Minister financií navyše včera prišiel s nápadom, že zmrazená elektrina nebude pre všetkých. Bohaté domácnosti, ktoré si elektrinou vyhrievajú bazény, vírivky či sauny, lacnejšiu elektrinu zrejme nedostanú. „Je to otvorené. Keď bude spoločenská dohoda, že ľudí, ktorí si elektrinou vyhrievajú luxus, tak od toho odrežeme a budú mať za regulovanú cenu k dispozícii iba nejakú základnú spotrebu a to, čo získame, použijeme v ďalších domov sociálnych služieb,“ konštatoval v relácii Braňo Závodský naživo v Rádiu Expres.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
Energetický expert Ján Pišta upozorňuje aj na fakt, že zvýhodnené ceny majú trvanie len do ďalších volieb. „Treba si tiež uvedomiť, že ceny pre rok 2025 nespadnú zázračne nadol. Prečo však toto opatrenie trvá len do 2024? Že by to už nebol ich problém, keďže tu bude už nová vláda?“

Minister financií navyše včera prišiel s nápadom, že zmrazená elektrina nebude pre všetkých. Bohaté domácnosti, ktoré si elektrinou vyhrievajú bazény, vírivky či sauny, lacnejšiu elektrinu zrejme nedostanú. „Je to otvorené. Keď bude spoločenská dohoda, že ľudí, ktorí si elektrinou vyhrievajú luxus, tak od toho odrežeme a budú mať za regulovanú cenu k dispozícii iba nejakú základnú spotrebu a to, čo získame, použijeme v ďalších domov sociálnych služieb,“ konštatoval v relácii Braňo Závodský naživo v Rádiu Expres.
čo je nejaká základná spotreba? Moja stará mama používala na svietenie žiarovky 60W a "lampové" rádio. Výpočet základnej spotreby takej štvorčlennej rodiny je koľko?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

pavol54
bavíme sa o vlastníctve výrobných zariadení aký vplyv majú na dodávky elektriny SE čínske švédske či aké vodné elektrárne vo svete? To si dostal z tej elektriny šupu?
Pre teba čítam zo zadnej strany faktúry
jadro 27%
uhlie 8%
zemný plyn 7%
a napísal som že je nanajvýš pravdepodobné že vodné elektrárne(obnoviteľné zdroje) PATRIA k SE 11%
Teda 27+8+7+11 = 53% to je zrejme všetko čo dodávajú ostatné 47% sú teda iní dodávatelia a to nie som ani elektrikár. Ak si to nepochopil tak seď šúchaj nožičkami.
Pokiaľ sa nemýlim tak sústava vodných diel na Váhu, Gabčíkovo, Liptovská Mara patrí pod vodohospodársky podnik ale zmluvu o ich prevádzke majú uzavretú so slovenskými elektrárňami. ak sa mýlim určite mi to ako elektrikár vysvetlíš
Vodné diela ako STAVBY patria VHP, ale výroba (teda generátory) patria elektrárňam.
Čo sa týka podielu - to je podiel zo SE - ale máš aj iných výrobcov "klasickej" energie. Nie všetky elektrárne patria SE. A preto ti tie percentá nesedia. Len na okraj - voda je obnoviteľný zdroj!
Doplnenie: eurohujeri chcú zaradiť jadro do obnoviteľných zdrojov - veď oni ani nevedia, čo to obnoviteľný zdroj je. Uhlie, plyn, ropa - to sú neobnoviteľné zdroje - ak sa raz spália, už sa obnoviť nedajú. Jadro - obnoviteľný? Ani náhodou - opakovane použiteľný. Štiepením uránu môže vzniknúť iný rádioaktívny prvok (napr. plutónium), ktorý sa ešte môže použiť, jeho štiepením vznikne iný (fyzik by to presne napísal aký) až nakoniec vznikne prvok, ktorý už sa štiepiť nedá a taktiež sa už nedá spätne obnoviť.
Naposledy upravil misoft : 18.02.22 at 10:49
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

misoft
pavol54
bavíme sa o vlastníctve výrobných zariadení aký vplyv majú na dodávky elektriny SE čínske švédske či aké vodné elektrárne vo svete? To si dostal z tej elektriny šupu?
Pre teba čítam zo zadnej strany faktúry
jadro 27%
uhlie 8%
zemný plyn 7%
a napísal som že je nanajvýš pravdepodobné že vodné elektrárne(obnoviteľné zdroje) PATRIA k SE 11%
Teda 27+8+7+11 = 53% to je zrejme všetko čo dodávajú ostatné 47% sú teda iní dodávatelia a to nie som ani elektrikár. Ak si to nepochopil tak seď šúchaj nožičkami.
Pokiaľ sa nemýlim tak sústava vodných diel na Váhu, Gabčíkovo, Liptovská Mara patrí pod vodohospodársky podnik ale zmluvu o ich prevádzke majú uzavretú so slovenskými elektrárňami. ak sa mýlim určite mi to ako elektrikár vysvetlíš
Vodné diela ako STAVBY patria VHP, ale výroba (teda generátory) patria elektrárňam.
Čo sa týka podielu - to je podiel zo SE - ale máš aj iných výrobcov "klasickej" energie. Nie všetky elektrárne patria SE. A preto ti tie percentá nesedia. Len na okraj - voda je obnoviteľný zdroj!
Doplnenie: eurohujeri chcú zaradiť jadro do obnoviteľných zdrojov - veď oni ani nevedia, čo to obnoviteľný zdroj je. Uhlie, plyn, ropa - to sú neobnoviteľné zdroje - ak sa raz spália, už sa obnoviť nedajú. Jadro - obnoviteľný? Ani náhodou - opakovane použiteľný. Štiepením uránu môže vzniknúť iný rádioaktívny prvok (napr. plutónium), ktorý sa ešte môže použiť, jeho štiepením vznikne iný (fyzik by to presne napísal aký) až nakoniec vznikne prvok, ktorý už sa štiepiť nedá a taktiež sa už nedá spätne obnoviť.
Tak daj názvy tých iných výrobcov "klasickej" energie na Slovensku nech nezomriem od zvedavosti sprostý, a kde ja tvrdím že voda nie je obnoviteľný zdroj
fakt čítaš príspevky, alebo len máš potrebu niečo napísať?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Už sa yebúúúú....
https://spravy.pravda.sk/domace/clan...hp_9clanok_box
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Najdôležitejšie bolo schválené minulý týždeň, tak už môžu byť aj predčasné voľby.
Hlavná úloha splnená.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Kto z nich nie je nádor....pre krajinu
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Situáciu s lacným regulovaným benzínom využívali preto aj obyvatelia z prihraničných oblastí z krajín, kde sú ceny palív podstatne vyššie, hlavne zo Slovenska a z Rakúska.

V pravidlách, stanovených maďarskou vládou, sa totiž nič nehovorí o množstevných limitoch. O tých rozhodujú čerpacie stanice samy. Spravodajský portál Népszava informoval, že mnohé menšie čerpačky už zavádzajú množstevné limity pri tankovaní a to dokonca na úrovni 5 až 10 litrov. Jedna z nich dokonca nielenže nastavila maximálny limit na 10 litrov na auto, ale zároveň aj denný, ktorý bol 60 litrov. To znamená, že na nej ráno natankovalo šesť motoristov, následne predaj paliva zastavila.
https://auto.pravda.sk/magazin/clano...hp_9clanok_box

Sa rehocem nad úbohosť poniektorej slovače, že pre pár éčiek sú si schopní nechať vŕtať aj do kolena...

Keď to (vzhľadom k citovanému) vezmem do úvahy...nuž včul aby niekto, čo chce ísť cez Maďarol, tak aby si natankoval na Slovensku plnú a prípadne vzal aj niečo do rezervnej bandasky...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...takže je tam osoba navyše zaplatená.....stojí pri stojanoch a limituje tankovanie.......dóbre
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

ked ekologický, tak ekologický...



Batéria elektrického Hummera bude mať väčšiu hmotnosť, ako má priemerný malý automobil, bude to neskutočných 1 325 kg. Gigantická hmotnosť sa podpísala na efektivite elektrického pohonu.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

lujza.j
...takže je tam osoba navyše zaplatená.....stojí pri stojanoch a limituje tankovanie.......dóbre
tak mi napadla otázka komu patrí MOL? ten rozhoduje o zisku.
0 0
mari2x mari2x

mari2x je offline (nepripojený) mari2x

misoft
pavol54
bavíme sa o vlastníctve výrobných zariadení aký vplyv majú na dodávky elektriny SE čínske švédske či aké vodné elektrárne vo svete? To si dostal z tej elektriny šupu?
Pre teba čítam zo zadnej strany faktúry
jadro 27%
uhlie 8%
zemný plyn 7%
a napísal som že je nanajvýš pravdepodobné že vodné elektrárne(obnoviteľné zdroje) PATRIA k SE 11%
Teda 27+8+7+11 = 53% to je zrejme všetko čo dodávajú ostatné 47% sú teda iní dodávatelia a to nie som ani elektrikár. Ak si to nepochopil tak seď šúchaj nožičkami.
Pokiaľ sa nemýlim tak sústava vodných diel na Váhu, Gabčíkovo, Liptovská Mara patrí pod vodohospodársky podnik ale zmluvu o ich prevádzke majú uzavretú so slovenskými elektrárňami. ak sa mýlim určite mi to ako elektrikár vysvetlíš
Vodné diela ako STAVBY patria VHP, ale výroba (teda generátory) patria elektrárňam.
Čo sa týka podielu - to je podiel zo SE - ale máš aj iných výrobcov "klasickej" energie. Nie všetky elektrárne patria SE. A preto ti tie percentá nesedia. Len na okraj - voda je obnoviteľný zdroj!
Doplnenie: eurohujeri chcú zaradiť jadro do obnoviteľných zdrojov - veď oni ani nevedia, čo to obnoviteľný zdroj je. Uhlie, plyn, ropa - to sú neobnoviteľné zdroje - ak sa raz spália, už sa obnoviť nedajú. Jadro - obnoviteľný? Ani náhodou - opakovane použiteľný. Štiepením uránu môže vzniknúť iný rádioaktívny prvok (napr. plutónium), ktorý sa ešte môže použiť, jeho štiepením vznikne iný (fyzik by to presne napísal aký) až nakoniec vznikne prvok, ktorý už sa štiepiť nedá a taktiež sa už nedá spätne obnoviť.
Palovi k OZE prihod ešte KVET (alebo aj MVE , FVE )
a bude domotaný
0 0
mari2x mari2x

mari2x je offline (nepripojený) mari2x

pavol54
Takže 53 % výrobca (SE)sa dohodol že zachová cenu elektriny (pre určité skupiny) o zbytku dodávateľov tvoriacich 47% je ticho(tam asi neprebehla debata o dobrovoľnej regulácii ceny) .
Otázka znie: Aká bude skutočná cena 1 MWt elektriny u vybranej skupiny?
" cena 1 MWt elektriny u vybranej skupiny? "

odhadujem , že nula
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

mari2x
misoft
pavol54
bavíme sa o vlastníctve výrobných zariadení aký vplyv majú na dodávky elektriny SE čínske švédske či aké vodné elektrárne vo svete? To si dostal z tej elektriny šupu?
Pre teba čítam zo zadnej strany faktúry
jadro 27%
uhlie 8%
zemný plyn 7%
a napísal som že je nanajvýš pravdepodobné že vodné elektrárne(obnoviteľné zdroje) PATRIA k SE 11%
Teda 27+8+7+11 = 53% to je zrejme všetko čo dodávajú ostatné 47% sú teda iní dodávatelia a to nie som ani elektrikár. Ak si to nepochopil tak seď šúchaj nožičkami.
Pokiaľ sa nemýlim tak sústava vodných diel na Váhu, Gabčíkovo, Liptovská Mara patrí pod vodohospodársky podnik ale zmluvu o ich prevádzke majú uzavretú so slovenskými elektrárňami. ak sa mýlim určite mi to ako elektrikár vysvetlíš
Vodné diela ako STAVBY patria VHP, ale výroba (teda generátory) patria elektrárňam.
Čo sa týka podielu - to je podiel zo SE - ale máš aj iných výrobcov "klasickej" energie. Nie všetky elektrárne patria SE. A preto ti tie percentá nesedia. Len na okraj - voda je obnoviteľný zdroj!
Doplnenie: eurohujeri chcú zaradiť jadro do obnoviteľných zdrojov - veď oni ani nevedia, čo to obnoviteľný zdroj je. Uhlie, plyn, ropa - to sú neobnoviteľné zdroje - ak sa raz spália, už sa obnoviť nedajú. Jadro - obnoviteľný? Ani náhodou - opakovane použiteľný. Štiepením uránu môže vzniknúť iný rádioaktívny prvok (napr. plutónium), ktorý sa ešte môže použiť, jeho štiepením vznikne iný (fyzik by to presne napísal aký) až nakoniec vznikne prvok, ktorý už sa štiepiť nedá a taktiež sa už nedá spätne obnoviť.
Palovi k OZE prihod ešte KVET (alebo aj MVE , FVE )
a bude domotaný
myslím že to tu niekto iný motá
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

mari2x
pavol54
Takže 53 % výrobca (SE)sa dohodol že zachová cenu elektriny (pre určité skupiny) o zbytku dodávateľov tvoriacich 47% je ticho(tam asi neprebehla debata o dobrovoľnej regulácii ceny) .
Otázka znie: Aká bude skutočná cena 1 MWt elektriny u vybranej skupiny?
" cena 1 MWt elektriny u vybranej skupiny? "

odhadujem , že nula
teda ty si myslíš že vybraná skupina obyvateľov bude platiť 0 eur za MWt elektriny?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Vyjadrenie na Remišovú ohľadom jej poslania dopisu Žilinkovi.

" Tá musela hodiť plagiát aj v materskej škôlke aby sa dostala na základnú školu. "
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Trošku ma pobavilo, že stále sa hovorí o novej českej vakcíne od firmy NOVAVAX, pričom je to americký farmaceutický koncern a zrejme iba nejaká jej súčasť sa vyrába v ČR.
Keďže sa o to nezaujímam, tiež som ju považoval na základe rôznych zrejme zaplatených propagačných článkov za českú vakcínu. Až teraz som dostal konkrétnu otázku, tak pozerám, a zase iba krivá propaganda v prospech novej americkej vakcíny.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať