Zavrieť

Porady

ako nastaviť kondenzačný kotol

dobrý deň, mám motan kondenzačný kotol 2. gen, a rád by som vedel ideálne nastavenie kotla čo sa týka teploty.

pôvodne na kotly bola nastavená teplota cca 45-49 stupňov, ale to pri nastavenej vnútornej teplote 21 nám dlho trvalo kým sme sa dostali na toto číslo.

Neskôr som zvýšil teplotu na max 80, ale to zase vykúrilo neuveriteľne rýchlo. bolo nastavené na 20 v dome a ak teplota klesla na 19,5 kotol sa zapol a do cca 10 min vykúril na 20,5 ale teplotu vyšvihlo až na 21,5 a kotol sa vypol, kým úplne nevychladli radiátory. aj keď termo ukazoval 4-5 hod 20 stupňov tak mi to neprišlo také pohodlné teplo ako pri zapnutých radiátoroch...

ps. kotol sa zapne cca 3 do dna v priebehu cca 6-7 hod

ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Záleží, či využívaš ekvitermickú reguláciu /vhodná pri podlahovkách/, teda kúrenie v závislosti od vonkajšej teploty po určitej "krivke" alebo kúrenie v zásivlosti iba na vnútornej teplote /vhodná u klasike/, alebo kombináciu oboch.
    Treba si podrobne naštudovať návod od kotla a hlavne pochopiť, že ten kotol má najefektívnejšie spaľovanie v určitom "výkone". Všeobecne platí, že čím rýchlejšia reakcia teploty v miestnosti, tým vyššia spotreba plynu.
    Ale zase netreba všetko podriaďovať iba spotrebe, ale nájsť si taký svoj pohodlný stred. Teda aby ti kondenzačný kotol správne a efektívne kondenzoval a zase aby nábeh nebol moc pomalý.
    Skús si to nejako nastaviť, nechaj tak týždeň kúriť, potom to prestav, nechaj zase týždeň.
    Okamžite sa to nedá zistiť, lebo to má určitú zotrvačnosť, hlavne nahriate murivo.
    Treba skúšať a hlavne sledovať a zapisovať spotrebu. Podľa toho si nájdeš ten svoj systém.
    Ja som to ladil skoro pol roka, ale to som už v servisnom menu programoval ekvitermické krivky, čo mohol podľa návodu robiť iba servisný technik...
    Taktiež pri ekvitermike treba mať nonstop pustené obehové čerpadlo, pri klasike ho môžeš dať do režimu zapnúť iba pri kúrení...
    Matúš Demonko Kolek podlahovku nemám iba klasické radiátory, a teplotu si určuje aj z vonku, keďže máme čidlo na severnej strane domu. ale máme nastavenie v termostate aby kúrilo do 20 stupňov ak klesne pod, ciže 19,5 tak zopne a začne nahrievať radiátory. a ako som spomenul, keď to bolo na 80 bolo to pekelne horúce (radiátor ) ale keď bolo nastavené na 45 zase mu dlho trvalo kým sa dostalo na požadovanú teplotu... teraz to mám na 60 ale poďľa mňa bude optimálna 50 aby aj dlhšie kúrilo a neboli tak rozpálené radiátory
    Nandrolon Ja mám 55. Ale práve v tom servisnom menu bola aj rýchlosť nábehu kotla, max. počet zapnutí za nejaký časový úsek, min. dĺžka 1 zapnutia a podobné chuťovky.
    Keďže podlahovku nemáme, tak sme používali iba čisto podľa vnútornej teploty, spolu s termostatickými hlavicami všade okrem radiátora referenčnej miestnosti. Tam je to úplne napriamo bez hlavice a ventilu.

    ako nastaviť kondenzačný kotol

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.