Zavrieť

Porady

Živnostník a odvody

Dobrý deň,

chcela by som poradiť v takomto probléme. Živnostník začal podnikať v 11/2005. Za 11/2005 - 12/2005 vykázal základ dane 96 000,- Sk. Od 1.7.2006 mu SP vyrubila povinnost platit do fondov čiastku 8 436,- Sk/mesiac, t.j. 35,15% z vymer základu 96 000 / 2 / 2 = 24 000,- Sk. Je možné uvedené odvody, ktoré vyrubila SP znížiť? Ako postupovat, ked živnostník nedosahuje take príjmy tento rok, nie je schopný platiť tak vysoké odvody. Keby podnikal v roku 2005 celý rok nedosiahol by daň. základ 96 000/2*12 = 576 tis. Sk. Môže sa voči vyrubeniu poistenia vo výške 8 436,- Sk mesačne odvolať ?
Ďakujem Vám za skorú odpoveď
Renáta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veget je offline (nepripojený) veget

    veget
    Poisťovňa postupovala správne, odvody sú vypočítané dobre. Málo podnikateľov si uvedomuje, že ak podniká len časť roka vymeriavací základ sa nedelí 12 mesiacmi, ale len počtom mesiacov v ktorých podnikal. Snáď jediným riešením je pozastavenie živnosti, aby sa vyhol plateniu odvodov na ktoré nemá.

    Rena je offline (nepripojený) Rena

    Rena
    Ďakujem za odpoveď,
    dúfala som, že bude možné požiadať SP o prehodnotenie platenia odvodov.

    Renáta

    Rena je offline (nepripojený) Rena

    Rena
    Ešte ma v súvislosti s odpoveďou napadlo, že či by nebolo riešenie zrušiť živnosť a následne založiť novú ? Ale neviem , či by to bolo možné a či by to vriešilo problém. Skrátka živnostník podnika, ale príjmy nedosahuje také aby mohol platiť odvody vo výške 8 tis. Sk.

    ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

    ivo1
    Rena
    Ešte ma v súvislosti s odpoveďou napadlo, že či by nebolo riešenie zrušiť živnosť a následne založiť novú ? Ale neviem , či by to bolo možné a či by to vriešilo problém. Skrátka živnostník podnika, ale príjmy nedosahuje také aby mohol platiť odvody vo výške 8 tis. Sk.
    Už som to tu na Porade v podobnej téme čítal. Je potrebné si pozrieť témy, týkajúce sa tejto otázky.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Rena
    Ešte ma v súvislosti s odpoveďou napadlo, že či by nebolo riešenie zrušiť živnosť a následne založiť novú ? Ale neviem , či by to bolo možné a či by to vriešilo problém. Skrátka živnostník podnika, ale príjmy nedosahuje také aby mohol platiť odvody vo výške 8 tis. Sk.
    Ani nová živnosť pod novým IČO by ho od tejto povinnosti nezachránila. Jedine živnosť pozastaviť aspoň do 30. 6. 2007.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Tu je ten link, kde sa to preberalo, najmä príspevky 34, 36 , a potom 52, kde som ja potvrdila tvrdenie Eriky /Pepa/ /mala som opačný názor pôvodne/

    http://www.porada.sk/t25584-odvody-d...mestnanec.html
    Naposledy upravil evina : 25.09.06 at 16:28

    Živnostník a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.