Zavrieť

Porady

Môžem navrhnúť Coop Jednota zmluvu o nájme?

Dedil som pár metrov štvorcových na parcele,ktorú spoluvlastnim s Coop Jednota a ďalšou osobou.Parcela sa nachádza v obchode prevádzkujúceho CoopJednotou.Mam nárok na nájomnú zmluvu?Pokiaľ by bola odpoveď áno,tak by som si dovolil ďalšiu otázku.
Môžem žiadať nájomné aj spätne do roku 2018 ,kedy som sa stal spoluvlastníkom tejto parcely?
Coop má 3/7 ,ďalšia osoba 1/2 a ja 1/14 z celkovej rozlohy.
Bavíme sa skutočne o pár metroch ,ale keď neprší ,nech aspoň poprcha.
Ďakujem za komentáre.
Naposledy upravil Cultro : 19.11.21 at 16:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Neviem, ci môžeš, ale akosi mi nesedí súčet podielov vlastnictva. Bud si to zle odpísal z listu vlastníctva, alebo vzniklo duplicitne vlastníctvo, co vedie k spochybneniu údajov katastra a také údaje katastra sa nemôžu používať. V takom prípade nájomnú zmluvu nie je možné uzatvoriť, lebo nie je jasne, kto je skutočný vlastník. V takom prípade najprv bude treba súdne vysporiadať vlastnícke podiely.

    Skontroluj este raz list vlastníctva, ci si napísal podiely správne. Takto vychádza súčet podielov viac ako 18/14, co je pri nehnuteľnosti nezmysel.
    Naposledy upravil Chobot : 19.11.21 at 08:28
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cultro Máte úplnú pravdu .Podiel Coop je 3/7.Uz som to opravil v otázke.Dakujem za upozornenie.????
    Chobot Teraz už podiely sedia.

    Chápem to tak, že si zdedil pozemok, na ktorom je postavený nejaká budova, v ktorej priestoroch má Jednota predajňu. Takže ty nevlastníš prevádzku Jednoty, ale iba kus pozemku. V takom prípade máš značne oslabenú pozíciu.

    Nájomné môžeš žiadať, ale nemyslím, že ti Jednota niečo dobrovoľne zaplatí. Ty, ako (menšinový) vlastník pozemku pod budovou (čo je definované ako priľahlý pzemok) máš zo zákona ťarchu strpieť tú stavbu na svojom pozemku (Obč. zákonník § 151o). Podľa zákona ťarcha môže byť odplatná, ale podľa niektorých zdrojov bolo treba túto odplatu žiadať do r. 1996. Teraz je už to právo na odplatu premlčané. Pôvodne to bolo myslené pre bytové domy, ako uvádzam nižšie, ale zákon hovorí o stavbe všeobecne, takže do toho bude zahrnutá aj iná stavba, než obytný dom.

    Môžeš síce žiadať nejakú odplatu súdnou žalobou, ale predpokladám, že takáto žaloba bude zamietnutá.

    Je to obdobné, ako keď je bytový dom na cudzom pozemku. Vlastník pozemku nemôže budovu zbúrať alebo obmedziť prístup vlastníkom bytov do budovy práve podľa toho § 151o obč. zákonníka.

    Skôr by som im ponúkol ten podiel na odkúpenie. To vidím skôr priechodné. Podľa mňa ti nájomné nedajú a šanca na vysúdenie je malá.
    Cultro Super odpoveď.Urcite im dám o sebe vedieť.Neviem ako to otec s nimi riešil (respektíve neriešil) pred 1996,ale na parcelach ktoré vlastní Coop v supermarkete už nie sú písaní žiadny otcovi súrodenci, takže tí museli predať svoj podiel, ktorý musel byť rovnako veľký ako ten môj,keďže aj na ostatných LV s nimi vlastním parcely rovnakých veľkostí.
    Žiaľ nie som s nimi v kontakte na zistenie bližších informácií.Dakujem.za odpoveď.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak si spoluvlastníkom pozemku a neužívaš ho v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu, môžeš sa domáhať náhrady vo forme peňažného plnenia od druhého spoluvlastníka v zmysle § 137 ods. 1 občianskeho zákonníka.
    Môžeš žiadať náhradu spätne, ale ak sa druhý spoluvlastník dovolá premlčania, priznajú ti náhradu len za 3 roky spätne od požiadania.
    Nejde o bezdôvodné obohatenie, ale podľa neho sa len suma náhrady vypočítava.
    Nejde o nájom, lebo obaja ste spoluvlastníkmi, podiely sú ideálne.

    Požiadaj spoluvlastníka písomne a preukázateľne o náhradu.
    Navrhni spoluvlastníkovi zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva, tak, že on tvoj podiel odkúpi (§ 141 OZ). Ak nebude súhlasiť, daj ten návrh na súd (§ 142).
    Naposledy upravil Mária27 : 20.11.21 at 16:53
    Cultro Ako by to bolo najlepšie formulovať , keďže možnosť výberu, ak som to správne pochopil asi nemám, keďže by som uprednostnil úhradu spätne a dohodu do budúcna za využívanie spoločných priestorov,pred predajom svojho podielu.Vsetko záleží od ceny samozrejme.Kedze daná lokalita neprechádza stavebným ,,boomom" ťažko sa mi dohladavaju ceny za prenájom.,alebo predaj nebytových priestorov.Zatial vychádzam len z cien dvoch inzerátov online v danej lokalite.
    Akú pozíciu v tomto celom má osoba vlastniaca 1/2 parcely?Je potrebné ju tiež kontaktovať a informovať o mojich zámeroch?Ďakujem za odpoveď.
    Mária27 Pokiaľ dobre chápem, priestory nie sú tvoje, iba pozemok, ktorý užíva Jednota. Od nej si čosi zapýtaj za užívanie.
    Ak ste viacerí vlastníci pozemku, ponúkni svoj podiel všetkým, ale zrejme ho kúpi tá Jednota. Platí § 140:
    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
    Pozri zákon tu: https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    čo od toho čakáš? 50€ ročne? to dáš viac za právnika, ktorý ti pripraví/skontroluje zmluvu. a nezabudni sa registrovať na DÚ, riešiť každý rok potrebné náležitosti. ozaj nemáš čo na práci? ani ako zarobiť tých pár drobných? napadá ma jedno porekadlo o koze, ktorej bolo tak dobre, že išla na ľad tancovať...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cultro V prvom rade som tu aby som poradil a aj vás komentár si cením.
    Ak vychádzam z toho ,že v danej lokalite cena z prenájmu nebytových priestorov sa pohybuje okolo 5 až 7 € za m2 mesačne ,tzn.ročne 600€ mínus položky ktoré ste spomenuli,nie je to až taká zanedbateľná suma.Za predaj môjho podielu vychádzajúc z dostupných inzerátov môžem očakávať len niečo okolo 250 až 550 za m2 čo z dlhodobého hľadiska je určite menej zaujímavé ako úhradu za využívanie týchto priestorov.Dakujem za odpoveď.
    Chobot Presne si napísal - "cena z prenájmu nebytových priestorov". Ale ty nevlastníš nebytový priestor. Ty vlastníš len pozemok pod nehnuteľnosťou.

    Zo zákona je tam ťarcha pre majiteľa pozemku, ako som ti písal vo svojom príspevku hore - viď § 151o ods. 3, takže ty Jednote nezabrániš v užívaní pozemku, ani keď ti žiadne nájomné platiť nebude.

    Nájomné síce môže žiadať, ale určite nie v takej sume, ako sa prenajímajú nebytové priestory. Pozemky pod budovami sa nezvyknú prenajímať, buď za zriadi vecné bremeno za nejakú jednorazovú odplatu, alebo sa pozemok predá vlastníkovi stavby.

    Nájom za pozemok, navyše len tvoj podiel 1/14-na by bol tak malý, že by ti to sotva pokrylo náklady na zmluvu.

    Dobre ti tu radia - ponúkni im to na odkup. Keď neprší, nech aspoň kvapne.

    Pozri si o tom viac na nete, napr. tu:

    https://ficek.sk/pouzitie-paragrafu-...-pozemku-13097


    Ešte taká dôležitá otázka, odpovedz mi prosím na ňu:

    Keď si pozrieš LV, nie je tam náhodou v časti ťarchy vyznačené nejaké vecné bremeno v súvislosti so stavbou na pozemku?
    Cultro Na LV nie sú zaznamenané žiadne ťarchy.Som rád že som sa tomu pozemku začal venovať.Je mi jasné podľa toho ako ste sa všetci vyjadrili ,nemám teda na výber.:-(.Podľa akých tabuliek sa potom orientuje,ak mám nárok aspoň za úhradu(ak to akceptujú) využívania pozemku za posledné 3 roky,a podľa čoho sa stanovuje cena pri odstúpení mojej časti parcely,keď parcely pod budovou kde stojí obchod sa nepovažujú za nebytové priestory?Ďakujem za odpoveď.
    Mária27 Vecné bremeno sa zriaduje pri užívaní cudzieho pozemku, nie pri spoluvlastníctve - tam vlastní každý spoluvlastník každý kúsok zeme. Tam ide o nadužívanie veľkosti podielu, čo sa na požiadanie musí uhradiť.
    jslancik Nešťastník... Ty vlastníš nie nebytový priestor, ale zlomok pozemku pod ním. Už ti to tu mimochodom ktosi vysvetľoval. Podľa môjho názoru ťa budú jednoducho ignorovať a ak budeš niečo chcieť, budeš to musieť dať na súd.
    Cultro Aspoň som pomaly z toho trošku múdrejší.Dúfam, že ako mi už vyššie vysvetlila Maria,úhradu za využívanie parcely spätne by som mohol dostať aj dosiahnutie odpredaja svojho podielu.
      zbaliť

    Môžem navrhnúť Coop Jednota zmluvu o nájme?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.