Zavrieť

Porady

Kúpa bytu a jeho správca

Dobrý deň, kúpila som si byt v 9/2021, s tým, že starí vlastníci sa do 12 12 2021 vysťahujú. V písomnej dohode je uvedené, že prepis energií urobíme až po vysťahovaní. Cez realitného makléra mi správca bytu (odkazuje), že som mala povinnosť okamžite tak učiniť, pritom na byte nie je nedoplatok na energiách, službách. Stačí keď tak urobím až po vysťahovaní pôvodných majiteľov, porušila som predpis, vyhlášku, zákon?
Ďakujem
Naposledy upravil Mila123 : 22.11.21 at 17:26
Cennet Zaujimalo by ma, kde nabral realitny makler pravo hlasit spravcovi ? Pred 5 rokmi kupoval syn byt a nahlasil sa spravcovi, kedy to sam uznal za vhodne / po dohode s predavajucim /.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Mila - ja len moju skúsenosť. Prevod som robila sama - nie cez makléra. Povinnou prílohou k Návrhu na vklad je aj potvrdenie od sprácu, že tam nie sú dlhy. tiež bolo potrebné "pristúpiť" k novej zmluve. Pri tej príležitosti sme sa so správcom dohodli (písomne), že vyučtovanie normálne spravia na koci roka - aj že prípadný preplatok/nedoplatok rieši starý majiteľ. Platby s novým VS boli až od nového roka.
Myslím, že keď pôjdeš osobne (čo najskôr) - tak sa nejako podobne dohodneš ...
Elektrika a plyn - to sa rieši zvlášť (aj neskôr)
Mila123 Ďakujem, už som sa dohodla telefonicky, že stačí do konca 11. mesiaca, kataster som prebrala začiatkom 11/2021.
Mila123 Ďakujem veľmi pekne za reakciu, napísala som, že na byte nie je dlžoba, teda platili za byt pôvodní vlastníci, veď tam bývajú......

sito je offline (nepripojený) sito

sito
ako málo vedia ľudia o tom, čo by mali vedieť. Čo už?

ivka70 je teraz online ivka70

ivka70
Prepisat vlastnika bytu u spravcu ste mali hned po zapise prevodu v katastri. Mali ste pristupit k zmluve o sprave a zacat platit vy zalohove platby. Vyuctovanie bude problem, lebo spravca ho musi na povodnych majitelov spravit dovtedy, kym boli vlastnici a na vas od prevodu bytu. Zalohove platby, ktore platili oni, im vrati a vy budete mat 3 mesacny nedoplatok.
To ste si mali dohodnut v zmluve, ze vam ich budu hradit oni, ale vam, nie spravcovi.

Energie, ktore nejdu cez spravcu bytov, mozu byt napisane na kohokolvek, nemusia byt na vlastnika.
Naposledy upravil ivka70 : 22.11.21 at 12:51
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Mila123 Ivka, pôvodní vlastníci sú v nájme? podnájme? máme iba dohodu o dátume, kedy sa vysťahujú....
ivka70 To je jedno,ako ste sa dohodli, v podstate byvaju u vas .... ale byt je vas a prepisat u spravcu ste ho mali. Platby za spravu bytu ste uz mali vy ,aj ked ste sa mohli dohodnut, ze vyucotvanie energii bude k 1.12. alebo az 1.1. (vzdy sa da len k zaciatku mesiaca)
Skus to riesit so spravcom.
Mila123 keby sa nerobila KPZ cez známu právnickú kanceláriu v KE, kde mu uistili, že všetky prevody až po vysťahovaní mám riešiť...... daň z nehnuteľností až v roku 2022.....
ivka70 Ries so spravcom, my sme takto pred par rokmi tiez mali rodinu, ktora sa stahovala az 3 mesiace po kupe, ale prevod sme robili u spravcu hned po zapise v katastri.
A este sme mali dohodnute aj platby za kazdy dalsi den, keby sa nevystahovali v dohodnuty den....
  zbaliť

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
Chybne si formulovala zadanie otázky, keď si napísala, že "prepis energií".

Pod prepisom energií sa zvyčajne myslí zmluva s dodávateľom energií, ktoré nie sú súčasťou ročného vyúčtovania. tie zmluvy môžeš uzatvoriť kedykoľvek na seba. Kým tam bývajú pôvodní majitelia, môžu byť zmluvy kľudne na nich - im príde vyúčtovanie.

Iná vec sú tvoje povinnosti ako nového majiteľa voči správcovi. V kúpnej zmluve muselo byt uvedené, že pristupuješ k zmluve o správe bytu. Zákon priamo neukladá lehotu, dokedy musíš oznámiť správcovi, že si nadobudla byt, ale malo by to byť čo najskôr po nadobudnutí vlastníctva, aby správca mohol správne evidovať nového vlastníka a vystaviť mu nový zálohový predpis.

Zvyčajne pri takejto zmene urobí správca odpis meračov tepla, vodomerov a vyúčtovanie rozdelí medzi pôvodného majiteľa a nového. Keďže pôvodný majiteľ ešte býva v byte, stačilo správcovi oznámiť dátum, kedy sa majú tie priebežné odpočty urobiť.


Správca ale musel mať informáciu, že byt bude meniť majiteľa, keďže prílohou pre návrh na vklad do katastra muselo byť to už tu spomínané potvrdenie, že vlastník nemá žiadne nedoplatky na úhradách.

Spoj sa so správcom, doruč mu nový LV. Uzatvoríte novú zmluvu o správe. Zároveň sa s ním dohodni, že vyúčtovanie za celý rok 2021 môže urobiť na pôvodných vlastníkov, keďže tam ešte budú bývať do konca roka. Ak s tým bude mať správca problém, tak urobí 2 vyúčtovania - do zmeny vlastníka a od zmeny do konca roka a obe vyúčtovania uhradia pôvodní vlastníci.

Nič tragické sa nestalo, kopec nových vlastníkov oznamuje správcom zmenu oneskorene. Len keby sa pôvodní vlastníci boli vysťahovali, tak správca nemá odpočet meračov. To mu asi vadilo. Asi nevedel, že pôvodní vlastníci ešte stále bývajú.

Cennet je offline (nepripojený) Cennet

Cennet
Plati vasa pisomna dohoda. Podla akeho zakona spravca ziada prepis energii ? Spravca nema nic spolocne s elektrinou a plynom. A odpocet vody a kurenia sa robi k 31.12.. Netreba si vsimat reakciu spravcu, kedze tam nebyvas

Kúpa bytu a jeho správca

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.