Zavrieť

Porady

Potrebujem na prístup k svojmu pozemku vecné bremeno?

Som majiteľom parcely, na ktorej mám postavený a skolaudovaný RD. Prístupová cesta k môjmu pozemku bola v čase kolaudácie RD v majetku Slovenského pozemkového fondu, ktorý mi na túto cestu po mojej žiadosti vložil vecné bremeno. Toto vecné bremeno mi zaručovalo prechod a ku svojmu domu som sa mohol bez problémov dostať. v roku 2014 ale prebehol ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov), po ktorom vznikla malá parcela (veľkosť asi 85m2) presne pred mojim pozemkom. Vlastník tejto parcely ma nedávno kontaktoval a teraz mi ju ponúka na odpredaj. Tvrdí, že ak parcelu nekúpim do súkromného vlastníctva alebo sa s ním nedohodnem na uložení vecného bremena v môj prospech, nebudem sa môcť cez jeho parcelu k svojmu pozemku dostať. Má na to tento vlastník právo? Musím si tento majetkovo právny vzťah s majiteľom malej parcely vysporiadať alebo môžem cez jeho parcelu bezproblémovo prechádzať ako doteraz, keďže môj dom bol skolaudovaný ešte pred ROEP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
4 komentárov     zbaliť
Chobot Čiže po zmene vlastníka bolo vecné bremeno z listu vlastníctva vymazané?
alenka57 Vecné bremeno na tom pozemku predtým nebolo a nie je tam ani teraz.
Mária27 a toto je čo? .... Slovenského pozemkového fondu, ktorý mi na túto cestu po mojej žiadosti vložil vecné bremeno.
Chobot Tak keď tam nikdy nebolo a ani nie je vecné bremeno prechodu a prejazdu, tak vlastník ti môže zakázať prechod cez jeho pozemok. To je ako keby si chcel chodiť domov cez susedovu záhradu.

Ty síce súdne môžeš žiadať zriadiť to vecné bremeno, ale súd ti nemusí vyhovieť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    buchač Súhlas.
    Ale ešte horšie je vydieranie od suseda.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa - pozri článok katastrálneho úradníka 3. odsek.
    http://www.skgeodesy.sk/files/sloven...ne-bremena.pdf

    Potrebujem na prístup k svojmu pozemku vecné bremeno?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.