Zavrieť

Porady

Zapecateny byt po zosnulom najomnikovi az do dedicskeho konania?

Zomrel nam najomnik v byte (bez cudzieho zavinenia - prirodzenou smrtou). Policia zapecatila byt a boli sme informovani, ze bude odpecateny po spisani zapisnice a vyslani hliadky. Nasledne policia zmenila nazor - ze vraj niekto pochybil, a byt zapecatili az do ukoncenia dedicskeho konania a postupili danu vec na okresny sud. Dediscke konanie vraj bude trvat od 2 do 6 mesiacov, ale moze sa tahat aj roky. My ako vlastnici bytu nemame pristup do svojho majetku kvoli dedicskemu konaniu uplne cudzieho cloveka a jeho dedicov. Chcem sa spytat, ci nie je nahodou takyto postup uradov protipravny. Akym pravom mi policia zadrziava majetok kvoli cudziemu pravnemu konaniu, s ktorym ja nemam nic spolocne? Neexistuje nahodou nejaky statny depozit, kde sa uskladni majetok zosnuleho, kym prebehne dedickske konanie aby sa mohla nehnutelnost vlastnika odblokovat?
Dakujem za kazdu radu.
5 komentárov     zbaliť
buchač Policia zapecatila byt a boli sme informovani,
==================
Informovaní len tak na pol úst alebo písomne vyrozumení ???
misoft Pokiaľ máte písomné vyjadrenie PZ SR - tak ako buchač naznačil - podať voči rozhodnutiu PZ námietku, prípadne sa obrátiť na inšpekciu - pretože PZ takto, bez pádneho dôvodu - obmedzil vlastnícke právo majiteľa bytu. Výhovorka - do dedičského konania - neobstojí, pretože byt nebol jeho majetkom, teda do nijakého konania nemôže byť zahrnutý.
PZ SR zvolil nesprávny postup - mál zavolať skutočných majiteľov, ktorí by určili SVOJ majetok t.z. zariadenie bytu, príslušenstvo, prípadne osobné veci majiteľov a osobné veci nebohého by potom polícia zaistila a uschovala do dedičského konania. V tomto prípade v priebehu dedičského konania by ste museli, ako majitelia určovať veci, ktoré sú z konania vyňaté z dedičstva - nepraktické, obťažujúce, nehľadiac na to, že vy, ako majitelia musíte platiť poplatky a platby za ten byt, i keď ho nemôžete využívať - teda vzniká vám škoda nemalého rozsahu.
Polícia nepostupovala podľa
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-312#f5241448 §6, §7, §9 - jednoznačne prekročili svoje právomoci.
Kubko Mrkvicka Dobry den, Dakejum za odpoved. Chcel by som sa v tomto pripade obratit na inspekciu, pretoze podla najnovsich informacii policia pochybila vo viacerych bodoch - konkretne, dovolili odniest dedicom nejake veci po zosnulom z bytu v case, ked bol byt spristupneny mojmu splnomocnencovi za ucelom uzavretia vody, plynu a vypnutia elektriny. Nebola spisana zapisnica a moj splnomocnenec nedostal ziadne pisomne vyrozumenie. Jednoducho sa zbavili zodpovednosti a celu vec posunuli na okresny sud. Viete mi poradit inspekcia akeho uradu by to mala byt? Vopred dakujem.
Dáša_ Len drobná otázka, nebol nájomník pôvodne aj vlastníkom toho bytu?
Kubko Mrkvicka Nebol, bola to uplne cudzia osoba.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    https://www.profesia.sk/kariera-v-ko...od-najmu-bytu/ nájomná zmluva smrťou nájomcu automaticky nezaniká viď priložený link - polícia nepochybila ( všetky neskoršie pohľadávky si môžete nárokovať v dedičskom konaní ) pozorne si prečítajte odsek 2 par. 706
    Naposledy upravil hanelie : 30.11.21 at 07:10
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Myslím si, že dané §§ vravia o vzťahu majiteľ bytu (mesto) a nájomcovi.
    Lenže otázka samotná znie o vzťahu majiteľ bytu (súkromná osoba) a prenájomca.
    hanelie paragrafy 663 až 723 občianského zákonníka sa venujú problematike nájomnej zmluvy vo všeobecnosti
    buchač Ustanovenie § 460 Občianskeho zákonníka, ktoré zaviedlo dedenie ipso iure, čo znamená, že k prechodu majetku z poručiteľa na dedičov dochádza priamo zo zákona v momente smrti poručiteľa, od kedy môžu oprávnení dedičia s dedičstvom nakladať. Avšak čo sa týka nakladania s majetkom podľa §175r Občianskeho súdneho poriadku, dedičia sú v tejto dispozičnej voľnosti obmedzení tým, že na každé nakladanie s dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia dedičského konania. Nakoľko zaťaženie predmetu dedičstva nájomnou zmluvou nemožno považovať za obvyklé hospodárenie, je pre platné uzatvorenie nájomnej zmluvy potrebné získať súhlas súdu. V opačnom prípade, môže byť nájomná zmluva uzatvorená bez súhlasu príslušného súdu považovaná za neplatnú, a to z dôvodu je uzatvorenia v rozpore so zákonom.
    hanelie už neplatí občiansky súdny poriadok ale civilný sporový poriadok . a súvis s otázkou zadávateľa ? ( uvedený odsek sa týka situácie ak by zomrel prenajímateľ )
    misoft Lenže v tomto prípade neskonal PRENAJÍMATEĽ, ale NÁJOMNÍK! Ten predsa NIE JE majiteľom bytu, prípadne jeho vybavenia!
    hanelie misoft reagovala som na paragrafy, ktoré napísal buchač
    misoft Tak sorry....
    Kubko Mrkvicka Dobry den, dakujem za odpovede. Co sa tyka najomnej zmluvy, je mi jasne, ze nezanika smrtou najomnika, ale § 706 sa predpokladam na tuto situaciu nevztahuje. Citujem: "(1) Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt." Keze s najomnikom v byte nikto nezil, nema prechod najmu opodstatnenie. Moja otazka vsak je, podla akeho zakona je moj byt blokovany? Ked sa bude dedicske tahat 5 rokov, tak moj byt bude zapecateny 5 rokov? To nedava zmysel.
    hanelie V príspevku vyššie som vám odporučila preštudovať odsek 2 par. 706, ten vám dáva logickú odpoveď
    Kubko Mrkvicka Dakujem. Stale vsak nerozumiem ako s mojim pripadom suvisi prechod najmu. Najoma zmluva bola uzatvorena vyhradne so zosnulym najomnikom a nie su v nej zahrnute ziadne ine osoby. Policia vsak zapecatila byt a postupila vec na okresny sud bez ohladu na najomnu zmluvu.
    hanelie Paragraf 706 odsek 2 :Ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu bytu podľa odseku 1, môže sa v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o nich dozvedel, najneskôr však v lehote troch rokov odo dňa smrti nájomcu, domáhať na súde, aby určil, že k prechodu nájmu bytu nedošlo.
    Kubko Mrkvicka Dakujem. Ospravedlnujem sa, ze tomu nerozumiem, ale mozte mi prosim vysvetlit ako suvisi prechod najmu s mojim pripadom, ked s najomnikom nikto nezil ani nebol zahrnuty v najomnej zmluve? Aby som to upresnil, o najomnu zmluvu sa v mojom pripade vobec nejedna. Alebo sa mylim? Ja riesim to, ze nemam pristup do svojho majetku. Podla mojich informacii mal byt majetok zosnuleho zaisteny policiou a nehnutelnost odpecatena. Co sa bude dalej diat s majetkom zosnuleho uz nie je moja starost. Prosim opravte ma ak sa mylim.
    hanelie Môžete nám sem pripnúť rozhodnutie z polície ? ( bez osobných údajov )
    hanelie Polícia obmedzila vaše právo, následne vydali nejaké veci " dedičom" ( odkiaľ vedeli že sú to oprávnení dedičia, keď ešte neprebehlo dedičské konanie ? ) Je potrebné podať odvolanie / sťažnosť voči postupu polície
      zbaliť

    Zapecateny byt po zosnulom najomnikovi az do dedicskeho konania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.