Zavrieť

Porady

Nárok na materskú

Dobrý deň,

chcela by som sa poinformovať.

Nárok na materskú vzniká ak je osoba nemocensky poistená aspoň 270 dní pred materskou. Ale ak nie, je možné ešte nárok získať?

Pôrod je plánovaný v roku 2022, v roku 2021 bola od začiatku roka do 31.8. na Úrade práce, a od 1.9. do 30.11. bola zamestnaná. Novú prácu má dojednanú od 1.1.2022, je ešte šanca, že nárok na materskú získa?

Ďakujem vopred
8 komentárov     zbaliť
ivka70 kedy presne je termin porodu? splni do toho terminu aspon 270 dni NP v poslednych 2 rokoch?
mzoe sa poistit v decembri dobrovolne, ak je bez prace .....ziska 31 dni ... ale musela by dnes a muselo by jej tych 31 dni pomoct .....
miofino termín pôrodu - 25.6.2022
miofino Dočítala som sa na internete, niečo o 90 dňoch, ak sa zamestná na 90 dní, tak jej to môže pomôcť aj vo výške materskej, ale neviem k tomu nájsť bližšie info, čo je potrebé tam splniť. Prípadne ak by sa zahlásila na Úrad práce, a od toho 1.1. by odpracovala 90 dní tak by sa jej počítala materská z toho PP? A potom sa už neprihliada na tých 270 dní?
ivka70 Otazka, v roku 2020 v druhom polroku nepracovala?
ivka70 Vzdy musi byt splnena podmienka 270 dni NP, len ak ma pred materskou nove poistenie trvajuce bez PN aspon 90 dni ,tak s pocita vyska materskej z tohto poistenia.
miofino Aham ďakujem to som nevedela, čiže tých 90 dní slúži ako keby len na vylepšenie materskej, ale musí byť najprv splnená podmienka 270 dní..už chápem
veronikasad V roku 2020 nebola zamestnaná?
miofino nie bola tiež na ÚP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Termin porodu 25.6.22

    teda v roku 2021 ma 30+31+30 = 91 dni NP
    v roku 2022 ziska od 1.1. do 25.6. 176 dni NP (ak neporodi skor)
    to je spolu 267 dni.

    Ak neporodi skor, chybaju jej 3 dni, co by mohla vyriesit dobrovolnym poistenim v decembri ... treba sa ist dnes prihlasit z minima na balik poistenia, ktoreho sucast je aj nemocenske poistenie.

    Ak naozaj porodi v tom termine, ktory je planovany a nie o tyzden skor, tak jej to vyjde na normalnu matersku - 270 dni sa posudzuje ku dnu porodu.

    Podmienka je, ze novy PP bude trvat az do porodu ....


    https://www.socpoist.sk/materske/1293s
    Naposledy upravil ivka70 : 01.12.21 at 10:28 Dôvod: oprava poctu dni
    miofino ani v druhom pol roku 2020 nemala príjem. Môžem sa spýtať, za rok 2021 ste počítali pracovné dni, za rok 2022 ste rátali kalendárne dni, prečo?
    ivka70 Sorry, mali byt kalendarne opravim

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    najlepšie by bolo - ísť sa prihlásiť na to dobrovoľné poistenie - do konca roka - resp do začiatku nového zamestnania.
    v roku 2021 má 91 dní (opravím ivku) , no aj tak je to v súčte málo - to dobrovoľné poistenie pomôže!
    ešte doplním - že výška materskej sa potom počíta z nového PP - ak tam odpracuje 90 dní. (bez PN)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.