Zavrieť

Porady

Dedičské konanie - tri znalecké posudky alebo žiaden

Dobrý deň,

sme dvaja dediči po poručiteľovi. Súrodenec, ktorý žije v zahraničí, mi podpísal splnomocnenie, aby som ho zastupovala v dedičskom konaní.

Pracovník poverený notárom mi poslal emailom súpis hodnoty majetku po poručiteľovi. Ceny nehnuteľností "odborným posúdením" vypracovala realitná kancelária, čomu rozumiem.
Avšak nesúhlasím s cenou rod. domu a ornej pôdy, ktorá sa nachádza na 90% v extraviláne obce. Orná pôda sa pohybuje od 30 do 50 EUR za m2! Parcely sa nachádzajú Pánu Bohu za chrbtom a nie sú tam žiadne inžinierske siete. Jedná sa o malú obec, ktorá má 300 obyvateľov, nie je v nej nič významné, aspoň podľa mojich niekoľkoročných znalostí.
Predmetom dedenia sú aj lesné pozemky, pri ktorých nemám námietky.

Telefonovala som s pracovníkom povereným notárom. Oznámila som mu, že idem si dať vypracovať dva znalecké posudky - na rodinný dom a ornú pôdu. Jeho odpoveď bola, že buď budú vypracované všetky tri znalecké posudky (vrátane lesných pozemkov) alebo žiaden. Vysvetlenie som nedostala žiadne,

Otázka - je to správne podľa nejakého zákona a mám to akceptovať? Alebo je to o písomnej dohode medzi mnou a súdnym komisárom?

Ďakujem za každú radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Nerozumieme čo je vlastne riešené, ale ak to správne chápem, tak len hodnota dedičstva podľa ktorej sa rieši odmena notárovi.

    No, tak to celé dedičstvo bude o 20 eur drahšie. Ste na to dvaja, každý dáte 10€.


    Má skutočne význam dávať robiť dva znalecké posudky, za cca 130eur každý?

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    ak su dedici dohodnuty na tom co si ako rozdelia,tak to ohodnotenie nehnutelnosti ,pozemkou tam je len pre to aby mal z coho notar vyrubit poplatok...... (su to % z hodnoty dedictva,je odstupnovane od vysky dedictva) nic viac ,dane sa z toho neplatia ine.....ak to mas nejaku vysoku hodnotu v tedy to ma zmysel riesit,ak je to take bezne dedenie,ze ten poplatok nikoho nezrujnuje,tak na to kasli,a daj si vyssiu sumu pohrebnych nakladou (pohrebne naklady sa odratavaju od celkovej vysky hodnoty deditsva-dokladujes to len čestnym vyhlasenim,tak si tam prihod nejaku sumu na kompezovanie tej ceny... :-) si skoro sama dedicka,tak nikto to nebude namietat,a s druhym dedicom sa dohodny ... ) lebo za znalecky domu zaplatis min 300 eur (300eur naklady na znalecky to mas pri priemernom poplatku 1,5 % ako dal kolega podomnou hodnotu majetku 20 000 eur(to je nadhodnotena suma notarky vs znalecky posudok) ) pri hodnote dedictva 50000 eur,je celkovy poplatok 494 eur,a tolko mozno zaplatis len za samotne znalecke posudky :-) presne sa to da vypocitat,vsetko mas ked das do googla ,,Poplatky u notára pri dedičskom konaní,, :-)
    Naposledy upravil besttracker : 26.12.21 at 16:03

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V principe ide asi o to ,ze cele dedicstvo ma mat rovnaky sposob ocenenia.
    Cize ak trvas na posudkoch, tak na vsetko, nielen na to ,co si ty vyberies.
    A ci sa to oplati, to uz si spocitaj, navody ti dali v dalsich prispevkoch.

    Dedičské konanie - tri znalecké posudky alebo žiaden

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.