Zavrieť

Porady

Život v Bratislave v období Železnej opony - Vaše spomienky

Vždy ma zaujímal, aký bol život v okolí ostnatých drôtov, najmä v Devíne a Petržalke. Ak sa tu nájdu pamätníci, ktorí majú toto obdobie neslobody v živej pamäti, bol by som rád, keby sa mi ozvali a podelili sa mi so svojimi spomienkami. A ak sa vo Vašich archívoch nájde nejaká dobová fotodokumentácia Železnej opony, tak to by som bol veľmi rád... Zaujíma ma, do akej vzdialenosti ste sa, povedzme ako hrajúce sa deti, mohli priblížiť k opone, aký bol režim v Devíne (bolo možné dostať sa vôbec na Hrad Devín, keďže už pod ním boli ostnaté drôty? atď.). Teším sa na Vaše rozprávanie a spomínanie. Ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Neviem, akú máš predstavu o železnej opone, ale to nebol jeden plot a hotovo. To bolo pásmo územia, takže deti sa tam nehrávali a už vôbec sa nedalo ísť k plotu z ostatného drôtu. Ten si ani nevidel.

Na Devín sa dalo ísť tak ako teraz. Aj na hrad aj pod hrad, až po Dunaj. A odtiaľ ľudia pozerali na Rakúsko a snívali o západe.

Obytná Petržalka ešte nebola v hraničnom pásme, takže deti sa mohli hrať všade medzi domami. Obmedzenia boli pri Jarovciach. Hraničné pásmo bolo jasne označené tabuľami, takže tam nikto nechodil (okrem pohraničnej stráže).
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ešteže sme teraz bez "opony"...
0 0
petrol petrol

petrol je offline (nepripojený) petrol

pavol54
Možno by som ale našiel z tej doby pár fotiek z výletu na Kremenec, dnes ťa zastavia ešte len zídeš z asfaltky. Takže časy sa menia
Ahoj, bolo by možné nejaké dobové fotografie mi ukázať? Ďakujem veľmi pekne.
1 1
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

... železná opona.
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Možno by som ale našiel z tej doby pár fotiek z výletu na Kremenec, dnes ťa zastavia ešte len zídeš z asfaltky. Takže časy sa menia
0 1
petrol petrol

petrol je offline (nepripojený) petrol

Chobot
Neviem, akú máš predstavu o železnej opone, ale to nebol jeden plot a hotovo. To bolo pásmo územia, takže deti sa tam nehrávali a už vôbec sa nedalo ísť k plotu z ostatného drôtu. Ten si ani nevidel.

Na Devín sa dalo ísť tak ako teraz. Aj na hrad aj pod hrad, až po Dunaj. A odtiaľ ľudia pozerali na Rakúsko a snívali o západe.

Obytná Petržalka ešte nebola v hraničnom pásme, takže deti sa mohli hrať všade medzi domami. Obmedzenia boli pri Jarovciach. Hraničné pásmo bolo jasne označené tabuľami, takže tam nikto nechodil (okrem pohraničnej stráže).
Ja o období neslobody mám veľmi dobrú predstavu, to len na vysvetlenie... Technické parametre zátarás ovládam. Mňa len zaujíma, ako bežný občan vtedajšej SSR (Bratislavy) so železnou oponou žil, či s ňou prišiel do kontaktu, napr. také deti predsa nerešpektujú a ani nerešpektovali značenie upozorňujúce na hraničné pásmo... A veľmi ma zaujíma, ako bolo možné na Devíne ísť až k Dunaju, keď zátarasy sa nachádzali tesne pri hrade na mieste súčasných protipovodňových zábran?
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

petrol
pavol54
Možno by som ale našiel z tej doby pár fotiek z výletu na Kremenec, dnes ťa zastavia ešte len zídeš z asfaltky. Takže časy sa menia
Ahoj, bolo by možné nejaké dobové fotografie mi ukázať? Ďakujem veľmi pekne.
A vieš kde je Kremenec? = trojný bod : Hranica Slovenska Poľska a Ukrajiny, sme si robili rodinnú foto pri hraničnom stĺpe(1988), tak ťažko(kvôli osobám)
0 1
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

petrol
pavol54
Možno by som ale našiel z tej doby pár fotiek z výletu na Kremenec, dnes ťa zastavia ešte len zídeš z asfaltky. Takže časy sa menia
Ahoj, bolo by možné nejaké dobové fotografie mi ukázať? Ďakujem veľmi pekne.

https://1989.sng.sk/hranica
0 1
petrol petrol

petrol je offline (nepripojený) petrol

pavol54
petrol
pavol54
Možno by som ale našiel z tej doby pár fotiek z výletu na Kremenec, dnes ťa zastavia ešte len zídeš z asfaltky. Takže časy sa menia
Ahoj, bolo by možné nejaké dobové fotografie mi ukázať? Ďakujem veľmi pekne.
A vieš kde je Kremenec? = trojný bod : Hranica Slovenska Poľska a Ukrajiny, sme si robili rodinnú foto pri hraničnom stĺpe(1988), tak ťažko(kvôli osobám)
Zistil som si to. Tak ok.
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať