Zavrieť

Porady

Má banka právo žiadať od svojich klientov občiansky preukaz?

Podľa zákona o bankách má právo žiadať dokumenty, ktoré potvrdzujú meno, trvalý pobyt... Nikde ale nie je stanovené, že jedným z tých dokumentov je občiansky preukaz. Pas plus potvrdenie o trvalom pobyte obsahujú všetky potrebné informácie.

Tipujem, že súkromné podniky majú právo odmietnuť klienta, alebo s ním rozviazať zmluvu bez udania dôvodu. Pri prísne regulovanom odvetví, ako bankovníctvo by som ale predpokladal nejaké výnimky.
14 komentárov     zbaliť
romana147 "dokumenty, ktoré potvrdzujú meno, trvalý pobyt
"môžeš aj rodný list a trvalý pobyt
LazarusLong Čiže banka teda nemá právo odmietnuť klienta, ktorý jej tieto dokumenty poskytne?
ivka70 Banke nikto nemoze nariadit uzavriet zmluvu.
Moze kludne odmietnut klienta, ktory jej nedokaze alebo nechce poskytnut relevantne dokumenty, ktore jej interne predpisy definuju a ktore k zmluve vyzaduje.
LazarusLong Rozumiem, ale banka napríklad nemôže mať interný predpis: "černosi si nemôžu otvoriť bežný účet". Zaujímalo by ma, či ten interný predpis o občianskych preukazoch je prípustný. Ideálne by bolo, ak by ste mi dali paragraf zákona. Prehľadal som zákon o bankách aj zákon o občianskych preukazoch ale nič relevantné som nenašiel.
ivka70 Mať tak tvoje starosti ...
A čím by si sa chcel ty pri uzatváraní zmluvy preukázať?
duves Na rodnom liste nie je fotografia a nie je to doklad totožnosti.
romana147 TtAJNE SI MYSLíM, žE NA RODNOM LISTE JE RODNé číSLO A TO JE PODLA MNA NA IDENTIFIKáCIU
romana147 Tajne si myslím , že na RL je r.č. a to by mohlo na identifikáciu stačiť
napr NZI nechcel fotku a na základe r.č. mi poslal green pass
duves tak mysli tajne ďalej
veronikasad Prečo si banky skenujú občianske preukazy ? Keď som sa voči tomu ohradila, doporučili mi zrušenie účtu v ich banke...
misoft Tiež otázka do fóra - ale asi preto, aby v tých dokladoch banky polo potvrdené, že overovali totožnosť z OP - inak taký sken je pre banku len obrázok, lebo s nim nemôžu nič iné robiť, len archivovať. Na nejaké účely je totiž nepoužiteľný.
duves Aj u nas v banke, kde pracujem sa skenuju.
misoft LazarusLong - banky žiadajú preukaz totožnosti! A čo je preukaz totožnosti? Občiansky preukaz, alebo pas, ktoré vydáva ministerstvo vnútra! Takže banka na overenie vyžaduje oprávnene, ak má s niekým uzavrieť nejakú zmluvu a pod.
romana147 - neviem či chápeš pojem preukaz totožnosti a ako preukážeš, že si to skutočne ty pomocou rodného listu, keď tam nie je ani tvoja grafická podoba. Okrem toho - nové OP už budú mať biometrické údaje (teda aj možno odtlačky prstov, digitálna podoba tváre), už sa vydávajú aj pasy s biometrickými údajmi - a ten rodný list toto všetko má? Nemá - len vytlačené údaje a kolok. Veď by stačilo si "požičať" RL suseda a v banke si vziať pôžičku 1000000€ + hypotéku a banka by to potom od neho pýtala? Väčšiu debilinu tu ešte nik nevypustil.
Green Pas - to je len potvrdenie, kde (podľa správnosti) by odčítali údaje a stav a mali by si overiť totožnosť - stačí len nahladnutím a porovnaním údajov na greenpase a OP.
duves Ved toto. V 78 roku na prijimačky na strednu školu chceli odo mna OP. Nemal som (dostal som ho asi až v maji 1978), to bol april 78 a určitelka, čo tam dozorovala pytala OP na preukazanie totožnosti. Mal som rodny list. Vraj to može byť uplne ina osoba, čo tam prišla. Dnes je tomu kolko kolko rokov po takej udalosti? Velmi vela. Ak niekto nerozumie, čo je doklad na preukazanie totožnosti, tak to je potom ťažká reč.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  pokiaľ viem, tak pas je dokladom totožnosti, takže neviem, že v čom je problém ? Na základnú identifikáciu klienta by mal stačiť Samozrejme, fin. inštitúcie môžu vyžadovať v súvislosti s obchodom aj iné "zaujímavosti" - to už vlastne záleží od toho, že o čo a o koho sa jedná - či nejde o nejakú neobvylú operáciu, alebo či nie si politicky exponovaná osoba , alebo čojaviemčoešte ...)
  k tomu dokladu pozri § 7 a 8 .. pípadne aj celý zákon mrkni
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=...CZedIujpFXbOUs
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  kn-alka už je to dávno, ale pri úvere na byt sme potrebovali v banke 2 doklady totožnosti s fotkou, OP+pas, alebo vodičský preukaz ... aj som si hovorila, že pas povinný nie je, vodičský tiež nemajú všetci, to si akože nemôže vybaviť úver človek bez pasu a vodičáku?
  Katy a R aj tel. operátor to voľakedy pýtal ... som sa na tom zabávala, že som si VP spravila kvôli telefónu .
  A len ešte - niekto má len pas - a OP vôbec nemusí mať
  buchač Katy a R (Dnes 17:39)
  A len ešte - niekto má len pas - a OP vôbec nemusí mať
  ====================
  Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak zákon neustanovuje inak.
  Katy a R srandista ... keď už, tak sa bavíme o klientoch banky
  Ďuri - len pre teba - moja kamoška vôbec nemá OP ... a si predstav, že má aj účet v banke, je klientkou banky, dokonca je aj klientkou poisťovne ... jej dokladom totožnosti je pas.
  duves V pase je zaznam o TP?
  buchač Katy...tak to je kamoška na tom dobre...
  Ja ti nemám OP, nemám ani pas, nie som vlastníkom vodičáku, nemám ZP...a pritom cestujem hore dole, jazdím na aute a strieľam si z kadekoho, mám aj účet v banke, dokonca mám poistené nehnuteľnosti, auto a aj nás...
  Katy a R pre duves - tak, ako už napísal zadávateľ - k pasu je aj potvrdenie o trvalom pobyte
    zbaliť

  besttracker je offline (nepripojený) besttracker

  besttracker
  robil som vklady do VUB banky ,a tam nic ine ako PLATNY obciansky neakceptovali ,obciansky som mal prepadnuty asi mesiac po jeho platnosti ,neakceptovali ani vodicky ani PAS !!! a to som chcel len vlozit na ucet,maju to udajne vo svojich obchodnych podmienkach,lebo som sa pytal cez ich formular na stranke....musela to ist vlozit ina osoba ,len pre to lebo som nemal platny obciansky,hoci ostatne doklady boli..

  Má banka právo žiadať od svojich klientov občiansky preukaz?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.