Zavrieť

Porady

Povinnosť vystaviť faktúru - neplatiteľ DPH

Má neplatiteľ DPH povinnosť vystaviť faktúru na poskytnutie služby-školenie?
Poskytnuté jednodňové školenie, úhrada vykonaná na základe záväznej prihlášky, na záver vystavené osvedčenie.
Mne vychádza, že nemá povinnosť vystaviť faktúru a účastník môže účtovať na základe prihlášky, osvedčenia a pohybu na účte, ale potrebovala by som sa oprieť o zákon, keďže účastník sa dožaduje faktúry, že inak si to nemôže zaúčtovať do účtovníctva. Vedel by ma niekto prosím usmerniť?
Veľmi pekne ďakujem...
8 komentárov     zbaliť
kn-alka vystaviť faktúru má povinnosť len platca DPH


... ale .... z dôvodu jednoduchosti účtovania odporúčam aj neplatcovi DPH vystavovať faktúru, hlavne ak ide o odberateľa - podnikateľa
Eva99 Áno, ďakujem veľmi pekne, do budúcna sa už bude radšej vystavovať, ale neviem ako to vyriešiť teraz. Školenie bolo ešte v minulom roku a faktúru žiadajú teraz. Zrejme pýta účtovnícka k DP a neviem, o čo zákonné sa oprieť... Je možné na oboch stranách účtovať na základe záväznej prihlášky, vydaného osvedčenia a vykonanej úhrady na BÚ?
kn-alka a čo ti bráni vystaviť jednu faktúru na minulý rok s minuloročnými dátumami? K tej prihláške a osvedčeniu pridáš ešte aj faktúru
Eva99 No školenie bolo ešte v októbri, ja už to mám zaúčtované cez ID v októbri...
V zásade by som mohla ešte k 31.12.2021 vystaviť, s dátumom dodania v októbri a ja opravovať spätne svoje účtovníctvo, ale ak je to takto zákonne v poriadku, prečo by som to mala robiť?
Myslela som, že bude jednoduchšie podať druhej strane argument, prečo je to takto správne a nech aj oni účtujú na základe prihlášky, osvedčenia a platby... Len mi chýba ten správny zákonný argument :-)
kn-alka nemusíš nič účtovať, pod to ID priložíš faktúru, neviem čo nad tým toľko lamentuješ

... a len im napíš, že neplatca DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru, túto povinnosť má len platca DPH
Eva99 Ok, ďakujem za odpoveď. Len som hľadala riešenie, ako robiť veci podľa zákona a nie podľa niekoho prianí.
A preto aj úradníci budú vždy pýtať veci nad rámec zákona a zbytočne sa budeme rozčuľovať, lebo im ich vždy dáme, aj keď nám to zákon nekáže... Aký zmysel tie zákony potom majú?
Ešte raz vďaka a pekný deň.
kn-alka Vystaviť faktúra = menej nervov

.... s exekútormi je to ešte horšie, pošlú list = vyúčtovanie v ktorom napíšu rozpis DPH a faktúra neexistuje....

a keď telefonicky volám, povie, že oni vystavujú faktúry len na vyžiadanie - a to je platca DPH - tak kde sú zákony?
Eva99 Pravda... Kašlem teda na to. Ale raz, keď budem mať viac času a nervov, dotiahnem to do konca :-))))
Najmä keď v tejto online dobe môže byť na školení za 20EUR aj 100 účastníkov. Tam už ozaj vystaviť a poslať každému faktúru je viac nervov, ako sa držať zákona zubami nechtami
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Povinnosť vystaviť faktúru - neplatiteľ DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.