Zavrieť

Porady

Zaseknuta tabuľka - ako ju spojazdniť?

Mám tabuľku, ktorá je príliš rozsiahla. Už dlhí čas zmätkuje. Postupne častejšie sa zasekla tak, že po kliknutí začalo kolečko do nekonečna točiť. Skončiť som to musel až násilnou formou cez správcu úloh, keď som vypol celu aplikáciu Microsof excel. Najnovšie po otvorení tabuľky mi zasvieti oznam "Ďalšie písmena sa nedajú použiť. Zatvorte iné dokumenty a skúste to znova." Pochopiteľne žiadne iné dokumenty otvorene nemám. Vedeli by ste mi s tým pomôcť? Pripadne mi poradiť na koho sa obrátiť s týmto problémom.
S úctou Dušan
Naposledy upravil Dušan555 : 15.01.22 at 14:08 Dôvod: Samozrejme že ide o excel čo som zabudol napísať.Použivam verziu 2016. Na začiatok pripušťam každu možnosť. Ibaže na vysvetlenie by som rad uviedol. Tabuľka má asi 40 listov. V ktorých je kopa vzorcov
9 komentárov     zbaliť
misoft Ak je to excel tabuľka - i tá ma svoje hranice! A zmätkuje preto, že je tam priveľa údajov - potrebuje aj na to pamäť - preto ti píše, aby si uzavrel niečo, aby sa uvoľnila pamäť.
Excel može mať 1 048 576 riadkov a 16 384 stĺpcov
https://support.microsoft.com/sk-sk/...7-269d656771c3
Ak budeš mať toho viac (a spočítaj si to vo všetkých hárkoch) tak excel môže aj zamrznúť - pre nedostatok pamäte.
ivka70 To zavisi aj od toho, aku verziu Excelu pouziva ...
misoft V tom odkaze sú rozmery tabuľky pre 2007, 2010 a novšie verzie - udal som novšiu verziu. Rozdiel medzi nimi je minimálny. Pokiaľ však používa ešte staršie verzie - tak ten rozdiel je už trochu väčší (staršie tabuľky nemali dobrú správu pamäte).
Takže mnou udané rozmery sú maximálne.
Dušan555 Samozrejme že ide o Excel čo som zabudol napísať. Používam verziu 2016. Na začiatok pripúšťam každú možnosť. Ibaže na vysvetlenie by som rad uviedol. Tabuľka má asi 40 listov. V ktorých je veľa vzorcov. Aby toho nebolo málo, mám tam aj zopár jednoduché makra. Tie som si vytvoril na základe toho, čo som naštudoval na internete. Možno pomôže informácia, že keď tabuľka mala veľkosť asi 22 000 000 začala prvýkrát štrajkovať. Hoci nerád, musel som ju rozdeliť. Časť údajov som zmazal a časť z nich som presunul inam. Teraz ma asi polovicu z predchádzajúcej veľkosti a zmätkuje opäť. Z toho usudzujem, že nemusí to byť rozsahom, aj keď pripúšťam aj takúto možnosť.
ivka70 Ja by som asi skusila jednotlive listy skopirovat do novej tabulky... A postupne skusat, na ktorom to zacne strajkovat.
Mozno sa nieco v subore poskodilo, co si pamata od toho prveho chyboveho hlasenia a nedokaze to opravit.
Dušan555 Excel tabuľku otvorí,ale ak kdekoľvek kliknem zašne točiť kolečko. Takže ani skopirovať sa nedá.
misoft Lebo také množstvo dát a vzorcov musí načítať do pamäte. A keďže môže byť toho tak veľa, tak jednoducho sa systém zasekne (zacyklí) pre snahu to do tej pamäte napchať, ale už nemá to kam dať. 22 mil. údajov je dosť veľa a aj 11 mil. je dosť - najmä ak v bunkách máš nejaké vzorce a scripty. Nezabúdaj, že vzorec nie je jeden údaj, ale sled údajov, script nie je jeden príkaz, ale sled príkazov. Každé z toho má svoju veľkosť dát.
Dušan555 Pochopil som, že je to márne - s tým sa už asi nedá pohnuť. Mimochodom kdesi som v exceli klikol a vyskočilo mi že je tam 963 vzorcov. Hoci s veľkým žiaľom musel som ju rozbiť na male kúsky. Teraz už funguje. Aspoň zatiaľ. Ako celok ale splnala prisnejšie kriteria a bola pre bežne uživanie pohodlnejšia.
Každopadne ešte raz dakujem za rady.
ivka70 To, co robis v Exceli, na to uz tabulkovy kalkulator zjavne nie je stavany. Skus prejst do databazy, tie obmedzenia tam mat nebudes...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Lektor počítačových kurzov - viac na www.janzitniak.info ...viac janzitniak.info
    Ahoj, skús napr. tieto postupy:

    1. Aktualizuj stávajúci Excel cez Súbor > Konto a vpravo nájdeš Možnosti aktualizácie. Možno budeš však potrebovať práva administrátora, aby si aktualizáciu nainštaloval.

    2. Ak je to možné, používaj 64-bitovú verziu Excel. Dá sa stiahnuť samostatne, ale tiež budeš potrebovať administrátorské práva na inštaláciu.
    Pozn.: Excel je rozdeľovaný v rámci verzie aj na 32-bitovú a 64-bitovú, zistíš to tak, že prejde do Súbor > Konto a napravo nájdeš verziu Excel.

    3. Spustiť Excel v tzv. safe móde a to tak, že keď budeš Excel spúšťať (napr. 2x klikom) tak krátko predtým drž kláves CTRL. Safe módom sa zakážu doplnky, ktoré sa s Excelom púšťajú (nájdeš Súbor > Možnosti a vľavo kategória Doplnky, môžeš ich povypínať).

    4. Najnovšie sa s údajmi robí tak, že sa neotvárajú štandardným spôsobom, ale importujú cez Údaje > Získať údaje, jedná sa o tzv. Power Query, ktorý by mal byť optimalizovaný na prácu s veľkým množstvom dát.

    Dúfam teda, že niečo z toho pomôže
    Naposledy upravil janzitniak.info : 21.02.22 at 12:06 Dôvod: Formátovanie a dopĺnenie info

    Zaseknuta tabuľka - ako ju spojazdniť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.