Zavrieť

Porady

Živnostník - COVID dotácie UPSVAR + Ministerstvo kultúry

Poprosila by som o pomoc s otázkami ohľadom obdržania dotácií u živnostníka.

Za rok 2021 dosiahol príjmy z fakturácie za 1-9/2021 spolu 15.055,60 Eur, odvody spolu boli 2.798,41 Eur. Od 10/2021 sa zamestnal, čiže bude mať príjmy zo závislej činnosti. Bola mu vyplatená Prvá pomoc od UPSVAR v celkovej sume 3.300 Eur, ktorá sa týkala obdobia od 10/20 do 2/21. Okrem toho požiadal aj o dotáciu z Ministerstva kultúry ako technická profesia v sume 4000 Eur -týkala sa pokrytia neg.dopadov pandemie v roku 2020, keď mal výrazný pokles príjmov. Konkrétne ide o túto dotáciu

https://www.culture.gov.sk/ministers...S2rFeLtasjxRyo


Živnostník uplatňuje paušálne výdavky. Pri výpočte daňovej povinnosti som postupovala tak, že dotáciu 3.300 Eur nezdaňujem, zaplatené odvody neuplatním vo výdavkoch, keďže dotácia od UPSVAR je vyššia. Paušálne výdavky rátam zo sumy 15.055,60 Eur.

Moje pochybnosti sa týkajú dotácie od MK SR 4.000 Eur - suma nepodlieha dani, použitie dotácie máme vydokladované - sčasti na výdavky súvisiace s podnikaním, sčasti na osobnú spotrebu - podľa zverejnenej informácie na stránke MK by to malo byť možné.

Otázka je taká, že živnostník chce podnikanie najneskôr vo februári ukončiť/prípadne prerušiť, keďže sa zamestnal - bude musieť v takom prípade dotáciu vrátiť ? Pracuje v tej istej oblasti ako pracoval - len už nebude za prácu fakturovať.

Vopred ďakujem za akékoľvek reakcie k tejto problematike.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Živnostník - COVID dotácie UPSVAR + Ministerstvo kultúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.