Zavrieť

Porady

Otec materská dovolenka a krátenie dovolenky

Dobrý deň, Chcela by som sa informovať, či je možné a za akých okolností krátiť dovolenku otcovi, ktorý je na materskej dovolenke. Našla som v nejakej diskusii túto informáciu, ale neviem, či je to ešte aktuálne:

"Otec je na "materskej dovolenke" podla ineho paragrafu ZP ako matka.
Otec by bol na rovnakej MD ako matka len v pripade, ze by prevzal starostlivost o novorodenca, lebo matka sa o neho nemoze starat.
Takze otcova dovolenka pocas "materskej" by sa mala kratit. "

Ďakujem vopred za odpoveď
veronikasad otec poberá materské po vyčerpaní zákonného nároku matkou - do 3 rokov veku dieťaťa ? Uveď obdobie poberania materského + príp. PN-ku v danom kal.roku.
lucya86 Dobrý deň,áno poberal materské po vyčerpaní zákonného nároku matkou - do 3 rokov veku dieťaťa. Obdobie poberania materského bolo 196 dní. Mal aj PN-ku 17 dní. Všetko v kalendárnom roku 2021. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak v danom kal.roku odpracoval 60 dní, vrátane sviatkov, vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu RD otca + PN - za prvých 100 prac.dní o 1/12, za každých celých ďalších 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lucya86 Na PN bol až po pár mesiacoch od ukončenia MD, aj to len 17 dní, takže toto by som asi pri krátení dovolenky nemala brať do uváhy však? Čiže iba tých 196 dní, čo je 5/12 z ročného nároku 25 dní, teda krátenie by malo byť vo výške 10,5 dňa. Je to takto v poriadku prosím?
    veronikasad Berieš do úvahy aj PN, pracovné dni PN pripočítaš ku dňom RD a z celej sumy uplatníš kráteni. Má odrobených 60 prac.dní ? RD si počítala pracovné alebo kalendárne dni ? Na pracovné sa mi to zdá veľa ...
    lucya86 No pred tým ako išiel na MD odpracoval len nejakých 40 dní, potom bol na MD 196 dní a keď sa vrátil odpracoval skoro celý zvyšný rok, až na tú PN 17 dní. Takže dokopy má za rok 2021 odpracovaných viac ako 60 dní. A poberanie materskej - pracovné dni 140.
    veronikasad Rátaj pracovné dni RD, určite to nie je 196 dní
    lucya86 Opravujem sa, pracovné dni MD 140 dní.
    veronikasad PN-KY bolo kolko pracovných ?
    lucya86 11 pracovných dní
    veronikasad Teda spolu 151 - tak skus vypočítať podla toho čo som napísala v odpovedi, skontrolujeme
    veronikasad Tie pracovné dni RD si dobre spočítala ? Uveď radšej celé obdobie, nezdá sa mi to ...
    lucya86 RD 8.3.21-19.9.21 a PN 19.11.-5.12. A vychádza mi, že by sa malo krátiť 6,5 dňa.
    veronikasad krátiš o 3/12, pri ročnom nároku 5 kal.týždňov je to 6,5 dňa.
    lucya86 Ďakujem veľmi pekne za pomoc, pekný večer.
      zbaliť

    Otec materská dovolenka a krátenie dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.