Zavrieť

Porady

Povinne zmluvne poistenie

Zdravim chcem sa opytat ci sa da nieco robit alebo ci mam nejaku moznost podat odpor alebo nesuhlas k
Mal som dopravnu nehodu v PL nedobrzdil som na mojom aute skoro ziadna skoda na druhom uz ano a dalsie suchnuty naraznik ..Poliaci zavolali policiu ty spisali kazdeho sameho len tak v aute na zadnej sedacke doklady poistku a tak a som sa pytal co dalej a oni ze pan moze ist bral som to tak ze oni to oznamia atd ked ze bola tam aj policia a aj oznamili ale mojej poistovni vadi ze som to ja neoznamil a v podstate mam aj pravo legitimovat ludi tam avy mi ukazali doklady atd ked to policia poriesila a mimo to bolo okolo 23h v noci a aj prsalo tusim trochu ...
A teraz chce po mne poistovna spoluucast za to ze som to aj ja neoznamil aj ked defakto im to oznamili ty policajti alebo nejaka ta asociacia ci co su zac.
Zaplatenu som mal poistku a aj som neusiel z miesta nehody alkohol som nepozil robila sa aj dychova skuska a teraz mam platit skoro 1300e len za to ze som si myslel ze ked je tam policia a to spisuje tak ze ja nemusim co by sa take zmenilo keby to oznamim aj ja do 30dni malu na mna kontakt a vobec nic az ze je to vysporiadana ta udalost dosla sms neskor dopis a tyzden na to ze mam uhradit skoro 1300e ze som to nenahlasil
Naposledy upravil Forreet : 27.01.22 at 20:51
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Tak to máš trochu pomýlené, polícia nemá dôvod niečo nahlasovať poisťovni.
To je tvoja povinnosť, aspoň podmienky tej poistky, čo si uzavrel, by si mal poznať.
Načo máš v aute správu o nehode?
Asi to bude drahé poučenie, ale už budeš vedieť, čo máš robiť v prípade škodovej udalosti.
8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Forreet Vsak policia to nahlasila aj tak vravel policajt ze oni to urobia a nie aby ja som si cudzich ludi doklady fotil a rodne cisla opisoval alebo co ,ked oni to z kazdym spisali a ani ma poriadne nerozumeli to skor ja ich..ide o to co by sa tak zmenilo to len o dovod viacej ako nemusiet platit pre banalnu chybu
misoft Polícia to síce nahlásila, pretože tam bola prítomná, ale to bola TVOJA povinnosť!
Forreet Nedava mi to logiku pri tom ked je tam tiez privolana policia,predsa sa budu priklanat stale k tomu co policia napise a nie ja ...za mna len dalsia buzeracia a dovod ked niekdo urobi chybu aby nemuseli platit...
ivka70 Policia to ziadnej poistovni nehlasila, poistovna spisala zaznam o nehode, kedze bola privolana.
Ten zaznam je vhodne prilozit pre poistovnu, ale poistnu udalost musis hlasit ty.
Policia nemusi ani vediet, kde ty mas uzatvorenu zakonnu (ci havarijnu) poistku.
Toto je vyslovene tvoja nedbalost, nesplnil si si povinnosti, ktore ti zo zmluvy s poistovnou vyplyvaju ... a zmluvy su na to, aby sa dodrziavali, inak platis ....
A urcite ma poistovna toto v zmluvych podmienkach definovane, ze platis spoluucast, ak si nesplnis povinnosti ... co si podpisal, to mas.
Forreet Prave ze chceli poistku a vsetko si spisali kevy tam neboli tak jasne ze si to spisujem sam a vy pisete tak ako by ste sa riadili tiez vsetkym co podpisete alebo o com viete ba dokonca neviete....v meste jazdite predpisovo ak o niekom viete tak to nahlasite lebo to je tak napisane atd ze vsetko ma byt presne ako pisete a iny rozkradaju kde co maju kde aky titul kupeny atd a pohoda ale ze ja som nenahlasil tak to uz si za vsetko mozem ja sam keby to policia nehlasila tak odkial by sa to poistovna dozvedela? Proste keby to bol nejaky znami niekoho tam v poistovni tak sa to nejak urobi aby bolo dobre...proste je to hlupy dovod to keby idem v meste 200km/h co tak nejazdim ale bude ma to stat menej ako ked nenahlasim nieco co aj tak policica nahlasuje a koho sprava ma vetsiu vahu moja ci policie....
ivka70 Poistovna sa to dozvedela od poistovne druheho ucastnika, ktora od nich ziadala plnenie ....
A to ,ze tvoja poistovna musela riesit plnenie, o ktorom nemala od teba ziadne informacie, to je problem, ktory si jej sposobil. Preto mussis platit, lebo mali kvoli tebe vydavky, ktore mat nemuseli, keby si ty riadne do 30 dni nehodu nahlasil.
Urcite im to nenahlasila policia .....

A neplet do toho jazdu autom ci rozkradanie, nema to nic spolocne s tym, ze si nespravil, co si mal.
A zabudni aj, ze by ti to nejaky znamy ybavil, ked ty neplnis, co mas. Hladas vinnika, ale na to sa musis pozriet do zrkadla.
Forreet Tak ja isto nemam takeho znameho tak ze mne zavolat mohli ked im to tak chybalo maju aj kontakt na mna atd co by tym usetrili ze by som to ja tiez nahlasil??a co by tym stratili keby mi zavolali alebo poslali mail alebo sms alebo dopis ...proste je to len tak postavene aby pre banalitu ktorou je ze som nevedel ze to mam nahlasit aby nemuseli platit teda vymahali to po mne
ivka70 a oni mali odkial vediet, ze ty si sposobil nehodu v zahranici? ked to uz od nich zahranicna postovna vymahala, bolo po 30 dnovej lehote, ktoru si mal ty na nahlasenie ....
a nevyhovaraj sa, ze si nevedel, mas citat zmluvu, ktoru podpisujes ..... kazdopadne, je to len a len tvoja chyba
  zbaliť

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
Následne nezabudnite vypísať správu o nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený.

Spravidla to platí tak, že tlačivo poskytne vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no druhá strana tlačivo nemá, vypýtajte si od nej meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu.

Kontaktujte svoju poisťovňu
V prípade, že by ste si nevedeli dať s tlačivom rady, jednoducho kontaktujte svoju poisťovňu. Tá vám poradí, čo treba robiť a ako ďalej postupovať.

Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť.

Inštitúcii, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem spomínaného tlačiva dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, tak protokol.

Link nedávam...každý má prístup na google.
===========================
Takže teraz čo ?
Sám si si poškodil a teraz budeš platiť.
Holt...neznalosť (a nie iba zákonov) neospravedlňuje.

P.S.:
Že si celý text urval do troch odstavcov , bez bodiek a čiarok, to ani nevravím...
13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Forreet Nejde o skodu na mojom aute ze sam som si poskodil skor o to ze pre taku banalitu ked maju vsetky podklady z policie myslel som si ze ked je tam policia a vsetko spisuju a aj povedla ze oni to poriesia ze ja tym padom nemusim

A k tomu PS tiez neodsuzdujem ludi co si nevedia vymenit ani ziarovku na aute...Pisem s chybami tak ciarky by boli hoc kde a aj dlzne tak som radsej nedaval ani ich na mobile nepouzivam ...ked uz aj to je problem
buchač Dobre, pomýlil som sa, o aké auto sa jedná...ALE Je úplne jedno, na akom aute je škoda.

To si fakt myslíš, že by sa polícia mala realizovať aj v poistných udalostiach ? Nemôžeš myslieť vážne.

Apropo...si bol majiteľ (možno ešte si) autoservisu.
Vieš, že servis spolupracuje (mal by) s poisťovňami
pri určitých záležitostiach ?
==========================
K tomu PS ?
Ja nevravím nič o chybách...to aby sme si rozumeli.
Vravím o tom, že tie vety sú príliš dlhé a bez interpunkčných znamienok je ich potrebné niekedy doslovne lúštiť...a niekedy ani len význam nedávajú.
--------------------------------------
PS:
K tej výmene žiaroviek na aute ?
Vieš o tom, že poniektoré autá MUSIA ísť do servisu, lebo inak by si prednú žiarovečku nemali šancu vymeniť ?
Kuwa...jedna žiarovka, 3-4 hodiny v servise a zo 200€ v prdeli...
Forreet Ziarovka za 200eur take nepoznam ale to asi beru ty co idu tak striktne jak tu mi pisu ze moja povinnost ze maju nejaku hodinovku a znasobia to nemaju nejake kategorie prac a nic ine proste tak je to spravne ze niekoho nameraju po meste ist 200km/h alebo alkohol nejaky a zaplati menej ako ja ze som len nenahlasil led som to bral tak ze su tam policajti a aj ten mi tak vravel ze nemusim ze oni to urobia...je pravda keby som bol ja poskodeny tak by som sa o to viac zaujimal samozrejme
ivka70 Nemyl si pokuty (za rychlost, alkohol a pod.) dane zakonom s tym, co ti vyplyva z uzavretej zmluvy o poisteni .... pri zmluve mas (zvycajne) percentualnu spoluucast .... suma mohla byt aj vyssia ....
buchač Forreet (Dnes 05:29) Ziarovka za 200eur take nepoznam ale to asi beru ty co idu tak striktne jak tu mi pisu ze moja povinnost ze maju nejaku hodinovku a znasobia to nemaju nejake kategorie prac a nic ine proste tak je to spravne ze niekoho nameraju po meste ist 200km/h alebo alkohol nejaky a zaplati menej ako ja ze som len nenahlasil led som to bral tak ze su tam policajti a aj ten mi tak vravel ze nemusim ze oni to urobia...je pravda keby som bol ja poskodeny tak by som sa o to viac zaujimal samozrejme
=======================
Ako tak čítam....tak ty ešte veľa vecí nepoznáš.
...a zareagovať na môj predchádzajúci koment takýmto niečim, čo je dosť od veci ?
Veď to absolútne nesúvisí s témou...!!!!
Forreet Neviem na akom beznom aute by sa menila ziarovka za 200e keby slo o xenonovu vybojku znackovu a nejaka vymena kde je potreba demontaz reflektoru tak to skor ale za normalnu ziarovku to som sa s tym este nestretol..bolo by dobre aj konkretne napisat ake auto napr
ivka70 ako to suvisi s tvojou otazkou?
Forreet A ak pises o teme stacilo napisat ze nic mi nepomoze ze proste neni ziadne riesienie len to zaplatit aj ked mi to nedava zmysel ze aky je v tom rozdiel ze ked to spracovala policia a este ja som musel hlasit keby to bolo take dolezite tak sa poistovna sama ozve ma tiez kontaktne udaje !!! A to ze si daju do stanov ze oni nemusia defakto nic a ja vsetko je tiez super
buchač Forreet (Dnes 12:45) Neviem na akom beznom aute by sa menila ziarovka za 200e keby slo o xenonovu vybojku znackovu a nejaka vymena kde je potreba demontaz reflektoru tak to skor ale za normalnu ziarovku to som sa s tym este nestretol..bolo by dobre aj konkretne napisat ake auto napr
=======================
Veď vravím, že toho veľa nevieš.
Len tak z pasie nedošlo k zmene vyhlášky...viď.

Od októbra roku 2018 platí zmena vyhlášky, ktorá ruší okrem iného aj nutnosť voziť náhradné autožiarovky ako súčasť povinnej výbavy. Dôvodom tejto zmeny sú moderné konštrukcie novších automobilov, ktoré sú na svojpomocnú výmenu žiarovky príliš zložité, a tiež nový typ osvetlenia, ktorého výmena nie je pre laikov bezpečná.
Forreet A ty co vies ako???Mam najradsej takych ludi ako si ty ...na kazdej suciartke na auto pise ze iba pre odbornu montaz a meni si to kdo chce jak chce tak aj tie ziarovky to ze to ty nedokazes neznamena ze to neni mozne vymenit aj mimo servis... A je divne ze nechapete ako su zmluvy postavene ze pre hoc aku banalitu postih
Forreet Tak ze neni ziadna realna sanca z tym nieco urobit..tak aj tak dakujem za odpovede a cas o ktory som vas obral
ivka70 Skus sa pisomne odvolat, urcite mas taku moznost, zdovodni, preco si nenahlasil, co si nahlasit mal, v danej lehote ... ... sanca je minimalna, ze nieco dosiahnes, ale skusit to mozes ... (keby si napr. lezal cely ten cas v kome, to by bol dovod, preco si to nestihol)
Forreet Ta pani tvrdila ze ma kontaktovali na mail 3dni po nehode ze oni to vedeli po 3 dnoch ale ziadny mail mi nedosiel a ani nebol v spame nikde potom som sa dozadoval nech mi poslu nejaky dokaz ze to fakt poslali a uz bola len realcia ze nemusia oni mna kontaktova vobec a do telefonu bolo nieco ine....islo mi o to ze co take sa stalo alebo zmenilo aby ma to stalo 1300e.A ani mi ten list teraz neposlali doporucene len tak obycajne keby ze som niekde mimo pracujem tak mam za par dni na to uz dalsi ze to ide na sud a potom exekucia...lebo asi kazdy sa musi na tom prizivit
  zbaliť

Povinne zmluvne poistenie

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.