Zavrieť

Porady

Zrušenie havarijnej poistky

Mám havarijnú poistku na auto v Českej poistovni a chcem ju zrušiť. Auto je v mojom obchodnom majetku, som živnostník, odpisujem ho druhý rok. Nestihol som ale podať výpoveď v trojmesačnom (!) predstihu a oni o zrušení nechcú ani počuť - pri nezaplatení na ďalšie poistné obdobie (rok) mi zrušia poistku a naúčtujú pokutu vo výške platby za toto obdobie. Majú na toto právo?
Poistka sa ruší pri zmene vlastníka - mohol by som formálne na niekoľko dní auto prepísať na niekoho iného, ale čo to urobí s odpismi? Môže DÚ skontrolovať dátum vydania TP?

Máte s tým niekto skúsenosti?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Nemente majiteľa! ak nezaplatíte mali by vám napočítať len alikvotnu časť poistného nie CELÉ!! mám takú skúsenosť u môjho podnikateľa, a platil len časť poistného! u najznámejšej poisťovni u nás!

    quartz je offline (nepripojený) quartz

    quartz
    Určite neprepisovať,výpoveď stačí dať 6 týždňov pred koncom poistného obdobia-treba pozrieť poistné podmienky. Ak si nestihol 6 týždňový predstih tak jednooducho nezaplatiť predpis a poistenie zaniká pre neplatenie do 3 mesiacov-oznámia to listom a potom sa doplatí iba za tie tri mesiace, o tej pokute veľmi pochybujem,zase by bol treba pozrieť poistné podmienky. Nejaká možnosť by mala byť ešte myslím ak sa dá žiadosť o kvartálne alebo mesačné splátky.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Makob
    Mám havarijnú poistku na auto v Českej poistovni a chcem ju zrušiť. Auto je v mojom obchodnom majetku, som živnostník, odpisujem ho druhý rok.Predpokladám, že MV je poistené druhý rok a že sa z toho dôvodu nedá uplatniť zánik poistenia pre neplatenie do troch mesiacov odo dňa splatnosti za prvé poistné obdobie. Nestihol som ale podať výpoveď v trojmesačnom (!) predstihu opäť z uvedeného predpokladám, že predmetná poisťovňa v zmluve sa odchýlila a stanovila pre bežné poistné výpovednú lehotu z "aspoň šesť týždňov pred uplynutím poistného obdobia " na tri mesiace (napokon zákon tomu nebráni) a oni o zrušení nechcú ani počuť - pri nezaplatení na ďalšie poistné obdobie (rok) mi zrušia poistku a naúčtujú pokutu vo výške platby za toto obdobie ak to beriem podľa zákona tento neumožňuje dávať pokutu, ale zrejme mali na mysli ust. §801 ods. 2 Obč. zákonníka keď " poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa. Výzva však musí obsahovať upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené poistné. Majú na toto právo? Takže na pokutu nemajú právo, majú však právo na dlžné poistné za ďalšie poistné obdobie ak poistený zmeškal lehotu na výpoveď z poistenia, nakoľko poisťovňa ak by došlo k poistnej udalosti túto musí nahradiť. Zo zákona majú právo na úrok z omeškania zavisí od nich či si ho uplatnia alebo nie.
    Poistka sa ruší pri zmene vlastníka - mohol by som formálne na niekoľko dní auto prepísať na niekoho iného, ale čo to urobí s odpismi? Nie je moja parketa - posúvam. Môže DÚ skontrolovať dátum vydania TP? - " -

    Máte s tým niekto skúsenosti?

    Ďakujem
    Pokiaľ sa jedná o príspevok z praxe, kde poisťovňa žiadala iba alikvótnu časť poistného môže sa stať, že to bude malá, ale môže to byť aj pomerne veľká suma. Pretože poisťovni žiadny paragraf neprikazuje kedy musí doručiť výzvu na zaplatenie dlžného poistného. A poisťovňa má právo na poistné do zániku poistenia. Je pravdou, že zmenou vlastníka poistenej veci poistenie zanikne ak však poistné podmienky neurčujú niečo iné. Ale či určujú alebo neurčujú bez preštudovania nedokážem posúdiť. Je to tiež jedno z možných riešení, ale iba z pohľadu právneho neviem posúdiť daňový či účtovný dopad. Napokon aj pri zmene vlastníka by poisťovňa vyúčtovala dlžné poistné ku dňu zmeny vlastníctva, pretože si žiada kópiu VTP.Môj text uvedený modrým je teória vyplývajúca z príslušných ustanovení zákona bez preštudovania konkrétnych podmienok a zmluvy sa inak nedokážem vyjadriť. Z tohto pohľadu však odporúčam dohodu s poisťovňou o skončení poistného vzťahu. Ak sa nebudú chcieť dohodnúť neostáva zrejme nič iné ako zaplatiť poistné na ďalšie poistné obdobie a súčasne vypovedať predmetné poistenie.

    Makob je offline (nepripojený) Makob

    Makob
    Ďakujem.

    Trochu som sa obával toho, čo napísal rada. Pre upresnenie:

    Poistenie trvá jeden rok, 23.9. začínalo druhé poistné obdobie, za prvé som zaplatil. Dňa 20.9. som poslal faxom výpoveď.
    Zmluva (resp. všeobecné podmienky poistenia) nehovorí nič o pokute, len o 3 mesačnej výpovednej dobe ( resp, 3 mesiace pred uplynutím poistného roku ) a úrokoch z omeškania.
    Poistenie zaniká mimo iné "skončením užívania poistenej veci", ale aj do mesiaca po výpovedi, ktorú možno dať do troch mesiacov od oznámenia poistnej udalosti ( toto sa dá tiež použiť ).
    Je to paradox - keby som platil mesačné poistné, mám do troch mesiacov pokoj, takto im dá človek rok dopredu peniaze a ešte na to doplatí.
    Naposledy upravil Makob : 26.09.06 at 17:34

    quartz je offline (nepripojený) quartz

    quartz
    Makob
    Ďakujem.

    Trochu som sa obával toho, čo napísal rada. Pre upresnenie:

    Poistenie trvá jeden rok, 23.9. začínalo druhé poistné obdobie, za prvé som zaplatil. Dňa 20.9. som poslal faxom výpoveď.
    Zmluva (resp. všeobecné podmienky poistenia) nehovorí nič o pokute, len o 3 mesačnej výpovednej dobe ( resp, 3 mesiace pred uplynutím poistného roku ) a úrokoch z omeškania.
    Poistenie zaniká mimo iné "skončením užívania poistenej veci", ale aj do mesiaca po výpovedi, ktorú možno dať do troch mesiacov od oznámenia poistnej udalosti ( toto sa dá tiež použiť ).
    Je to paradox - keby som platil mesačné poistné, mám do troch mesiacov pokoj, takto im dá človek rok dopredu peniaze a ešte na to doplatí.
    -pokiaľ by si nemal zaplatené poistné, poisťovňa by Ti asi nič nevyplatila a strhla by si z plnenia a zase by sa iba naťahoval čas, za ktorý musíš zaplatiť, neviem či by to bolo rentabilné
    -ak by si auto prepísal na manželku tak jasné že musíš auto vyradiť z podnikania(-odpisy, zdaniť predaj, cestná daň, ZP..,) u nás TP nekontrolovali ale mali sme viac áut, to by som neriskovala
    - stále mi vŕta v hlave výpoveď z dôvodu neplatenia, v PP by malo byt stanovené presne kedy končí poistenie z dôvodu neplatenia, ale zase treba pozrieť iba PP

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Makob
    Ďakujem.

    Trochu som sa obával toho, čo napísal rada. Pre upresnenie:

    Poistenie trvá jeden rok, 23.9. začínalo druhé poistné obdobie, za prvé som zaplatil. Dňa 20.9. som poslal faxom výpoveď.
    Zmluva (resp. všeobecné podmienky poistenia) nehovorí nič o pokute, len o 3 mesačnej výpovednej dobe ( resp, 3 mesiace pred uplynutím poistného roku ) a úrokoch z omeškania.
    Poistenie zaniká mimo iné "skončením užívania poistenej veci",pre mňa to v preklade znamená zmenou vlastníka poistenej veci ale aj do mesiaca po výpovedi, ktorú možno dať do troch mesiacov od oznámenia poistnej udalosti ( toto sa dá tiež použiť myslím, že s týmto treba opatrne, pretože poistnou udalosťou by mohlo dôjsť k odpadnutiu dôvodu ďalšieho poistenia a tým by sa nič nevyriešilo pretože poistiteľ má v takomto prípade nárok na plné poistné do konca poistného obdobia. Dôvod spotrebovanie poistného na účel poistenia. ).
    Je to paradox - keby som platil mesačné poistné, mám do troch mesiacov pokoj, takto im dá človek rok dopredu peniaze a ešte na to doplatí.
    Je to tak. Takže mne stále z toho vyplýva buď dohoda alebo zaplatiť a vypovedať zmluvu.:p

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    quartz
    -pokiaľ by si nemal zaplatené poistné, poisťovňa by Ti asi nič nevyplatila a strhla by si z plnenia a zase by sa iba naťahoval čas, za ktorý musíš zaplatiť, neviem či by to bolo rentabilné
    -ak by si auto prepísal na manželku tak jasné že musíš auto vyradiť z podnikania(-odpisy, zdaniť predaj, cestná daň, ZP..,) u nás TP nekontrolovali ale mali sme viac áut, to by som neriskovala
    - stále mi vŕta v hlave výpoveď z dôvodu neplatenia, v PP by malo byt stanovené presne kedy končí poistenie z dôvodu neplatenia, ale zase treba pozrieť iba PP
    - v poistných podmienkach aj keď ich nepoznám, ale vyplýva mi to zo zákona nemôže byť uvedené nič iné o skončení poistenia z dôvodu neplatenia len to čo umožňuje zákon. Teda "poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením výzvy". Pre mňa z toho vyplýva, že zánik poistno-právneho vzťahu pre nezaplatenie následného poistného je podmienené dvoma skutočnosťami :
    1. doručenie kvalifikovanej výzvy poisťovateľa na zaplatenie a
    2. nezaplatenie následného poistného pred doručením výzvy a ani v lehote jedného mesiaca od jej doručenia.
    Takže stanovenie konca poistenia z dôvodu neplatenia = prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí jedného mesiaca po doručení kvalifikovanej výpovede poistenému.
    Napr.
    • splatnosť poistného 23.09.2005
    • poistený poistné nezaplatil
    • poisťovateľ zaslal kvalifikovanú výzvu na zaplatenie dňa 13.03.2006
    • poistenému bola výzva doručená 15.03.2006
    • dňom 15.03.2006 začína plynúť jednomesačná lehota na zaplatenie
    • poistený nezaplatí tak deň 16.04.2006 je prvým dňom zániku poistenia

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Presne tak, ako uvádza v závere Rada, s tým, že dlžné poistné do 16.04. poisťovňa vyčísli a bude ho treba zaplatiť.

    007 je offline (nepripojený) 007

    007
    Leila2006
    Presne tak, ako uvádza v závere Rada, s tým, že dlžné poistné do 16.04. poisťovňa vyčísli a bude ho treba zaplatiť.
    Takže ak nezaplatím poistku, tak budem musieť doplatiť ešte takmer 7 mesiacov.?
    Ako to že mne poisťovňa pri nezaplatení vyčíslila presne iba 3 mesiace?

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    007
    Takže ak nezaplatím poistku, tak budem musieť doplatiť ešte takmer 7 mesiacov.?
    Ako to že mne poisťovňa pri nezaplatení vyčíslila presne iba 3 mesiace?
    1. buď to bolo poistné za prvé poistné obdobie keď poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov od jeho splatnosti - čo by som predpokladala, preto boli vyčíslené tri mesiace alebo mohlo sa stať aj tak, že
    2. práve jeden mesiac odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na zaplatenie následného poistného sa náhodou zhodoval s troma mesiacmi - čo považujem za menej pravdepodobné, avšak v praxi možné
    3. treba mať na mysli, že pri nezaplatení následného poistného sa platí alikvótna časť podľa toho kedy poistenie zanikne

    007 je offline (nepripojený) 007

    007
    rada
    1. buď to bolo poistné za prvé poistné obdobie keď poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov od jeho splatnosti - čo by som predpokladala, preto boli vyčíslené tri mesiace alebo mohlo sa stať aj tak, že
    2. práve jeden mesiac odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na zaplatenie následného sa náhodou zhodoval s troma mesiacmi - čo považujem za menej pravdepodobné, avšak v praxi možné
    3. treba mať na mysli, že pri nezaplatení následného poistného sa platí alikvótna časť podľa toho kedy poistenie zanikne
    1. nebolo, bol to asi 5.rok
    2. jeden mesiac to nebol, poisťovňa poslala výzvu ešte pred začiatkom poistenia, a potom ešte niekoľko krát
    3. v poisťovni mi povedali, že poistné nemám zaplatiť a automaticky po 3 mesiacoch nezaplatenia zanikne , tak som urobila a tak sa aj stalo

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    007
    1. nebolo, bol to asi 5.rok
    2. jeden mesiac to nebol, poisťovňa poslala výzvu ešte pred začiatkom poistenia, aj keď poisteniu trocha rozumiem, ale ako poisťovňa mohla poslať výzvu pred začiatkom poistenia na zánik poistenia keď tu nemal byť poistno-právny vzťah - keďže poistenie ešte nevzniklo vôbec nerozumiem ?a potom ešte niekoľko krát
    3. v poisťovni mi povedali, že poistné nemám zaplatiť a automaticky po 3 mesiacoch nezaplatenia zanikne , tak som urobila a tak sa aj stalo
    tak je to v poriadku poisťovňa si určuje pravidlá o zániku poistenia aj keď nech sa snažím ako sa snažím v prípade následného poistného po novej úprave v zákone mi to nejako nesedí.
    Ten jednoznačne hovorí, že :
    1.poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorázové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov od jeho splatnosti
    2. Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy na jeho zaplatenie, ak nebolo zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva ...
    3. Lehoty podľa ods. 1 a 2 možno dohodou predĺžiť.
    Vyššie uvedené lehoty sa však skrátiť nedajú ani po dohode účastníkov - na to existuje aj judikát.
    Ešte vyššie uvedený postup poisťovne mohol sa odvíjať od poistného obdobia, ktoré môže byť rôzne mesačné, štvrťročné, polročné, ročné.
    Vyššie uvedený je však môj názor opierajúci sa o súčasnú platnú právnu úpravu poistenia. Poisťovne sa však vo svojich poistných podmienkach môžu odchýliť od dispozitívnych ustanovení v Občianskom zákonníku. Od kogentných ustanovení ak by sa odchýlili malo by to za následok absolútnej neplatnosti vzťahu, jedine, že by sa odchýlili na prospech poisteného.

    beryl je offline (nepripojený) beryl

    beryl
    Tiež mám havarijnú poistku, ktorú som sa rozhodol ukončiť nezaplatením splátky. Mám ju asi 9 rokov, platba raz za 6 mesiacov. Začiatkom júla mi prišiel list - upomienka že ak nezaplatím, tak zmluvu stornujú, uvedenie §801 Obč. zákonníka. Neplatil som im po upomienke nič.
    Ďalší list prišiel skoro taký istý (pripravené texty) začiatkom septembra, výzva na zaplatenie poistného, ak do 1 mesiaca od tejto výzvy nezaplatím, poistenie zanikne uplynutím tejto 1-mesačnej lehoty (t.j. v októbri 2009).

    Následne som im doručil list, kde som im oznámil že som zmluvu považoval nezaplatením za stornovanú ku augustu 2009.
    Nato mi nikto neodpovedal, neposlali vyčíslenie zvyšnej sumy ktorú by som mal zaplatiť do konca platnosti zmluvy, ale teraz v novembri mi dokonca prišiel automatický šek na ďalšie obdobie - teda na ďalší rok, ktorý sa mi začína vždy v decembri.

    Nechcem sa v poisťovni ďalej písomne dohadovať s automatom, alebo so zaujatým poisťovákom, ktorý by chcel len takto divne predlžovane ťahať mesiace (rok?) ďalšie peniaze, a ja nebudem mať pritom ani poistku (ktorú v prvom rade nechcem), z ktorej by som mohol nechať preplatiť prípadne vzniknutú škodu. Jasne som im napísal, že poistku nechcem,považujem ju za zaniknutú, a navyše podla ich listu Výzva na zaplatenie mám na papieri, že najneskôr v tom októbri zmluva zanikne (ak nezaplatím = nezaplatil som).
    Stačí mi čakať, kým odo mňa vyžiadajú prípadný vyčíslený zvyšok € do doby zaniknutia zmluvy = do októbra, alebo sa mám ešte nejakým spôsobom brániť, aby mi nepredlžovali zaniknutú poistku (existuje pre občanov nejaký nezávislý orgán v prípade poisťovní) ?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    beryl Pozri príspevok
    Tiež mám havarijnú poistku, ktorú som sa rozhodol ukončiť nezaplatením splátky. Mám ju asi 9 rokov, platba raz za 6 mesiacov. Začiatkom júla mi prišiel list - upomienka že ak nezaplatím, tak zmluvu stornujú, uvedenie §801 Obč. zákonníka. Neplatil som im po upomienke nič.
    Ďalší list prišiel skoro taký istý (pripravené texty) začiatkom septembra, výzva na zaplatenie poistného, ak do 1 mesiaca od tejto výzvy nezaplatím, poistenie zanikne uplynutím tejto 1-mesačnej lehoty (t.j. v októbri 2009).

    Následne som im doručil list, kde som im oznámil že som zmluvu považoval nezaplatením za stornovanú ku augustu 2009.
    Nato mi nikto neodpovedal, neposlali vyčíslenie zvyšnej sumy ktorú by som mal zaplatiť do konca platnosti zmluvy, ale teraz v novembri mi dokonca prišiel automatický šek na ďalšie obdobie - teda na ďalší rok, ktorý sa mi začína vždy v decembri.

    Nechcem sa v poisťovni ďalej písomne dohadovať s automatom, alebo so zaujatým poisťovákom, ktorý by chcel len takto divne predlžovane ťahať mesiace (rok?) ďalšie peniaze, a ja nebudem mať pritom ani poistku (ktorú v prvom rade nechcem), z ktorej by som mohol nechať preplatiť prípadne vzniknutú škodu. Jasne som im napísal, že poistku nechcem,považujem ju za zaniknutú, a navyše podla ich listu Výzva na zaplatenie mám na papieri, že najneskôr v tom októbri zmluva zanikne (ak nezaplatím = nezaplatil som).
    Stačí mi čakať, kým odo mňa vyžiadajú prípadný vyčíslený zvyšok € do doby zaniknutia zmluvy = do októbra, alebo sa mám ešte nejakým spôsobom brániť, aby mi nepredlžovali zaniknutú poistku (existuje pre občanov nejaký nezávislý orgán v prípade poisťovní) ?
    Neviem, prečo sa čuduješ, keď zmluvné podmienky si porušil ty. Ty si prestal platiť poistné, poisťovňa má právo, nie povinnosť zrušiť poistku pri neplatení poistného. Poisťovňa nevie, prečo klient neplatí poistné, nemá ani povinnosť to zisťovať. Oni ti poslali upozornenie, že si nezaplatil. Ak si skutočne chcel zrušiť poistku, mal si ju riadne vypovedať a doplatiť zvyšné poistné.

    Ak budeš čakať, kým ti poisťovňa zruší poistku, tak si môžeš ešte vyrobiť dlh vo výške polročného poistného. AK by to vymáhali, tak zaplatíš ešte aj súdne trovy a prípadne odmenu exekútora. Neoplatí sa hrať na mŕtveho chrobáka.

    Máš 2 možnosti - buď vypovedať písomne poistku, alebo sa spojiť s poisťovňou a zistiť, či ti poistku zrušia na základe neplatenia.

    beryl je offline (nepripojený) beryl

    beryl
    OK vďaka za názor - radu. Akurát poopravím, poisťovňa v mojom prípade vie prečo neplatím a chcem zánik poistky - oznámil som im to v liste (hlavne preto, že začali výrazne porušovať zmluvné podmienky, čo si nakoniec priznali - v časoch keď som im celý čas poctivo platil a ani raz som nemal poistnú udalosť - išlo len o prefinancovanie za priznaného vinníka nehody, namiesto čerpania z jeho povinnej poistky = bol som čistý platca a po tolkých prijatých peniazoch sa pri malej sume začali ošívať a pokúsili sa nedodržať zmluvu).
    Naposledy upravil beryl : 18.11.09 at 16:15

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.