Zavrieť

Porady

Príjem z prenájmu časť roka

Dobry den,
ak mam prijem z prenajmu napriklad len 2 mesiace, ale nehnutelnosti vlastnim cely rok a platim najom cely rok. Na DU mam registraciu uz davno. mozme si uplatnit platenie najmu na bytove druzstvo cely rok? a uplatnim ho do vysky prijmu kazdej nehnutelnosti, alebo do vysky prijmu za obe nehnutelnosti spolu?
dakujem pekne za radu.
7 komentárov     zbaliť
Tweety Príjem za 2 mesiace a výdavky za celý rok? To nemôžeš myslieť vážne.
Mila123 prečítajte si čo ste napísal, ako ste formuloval otázky a opísal situáciu / problém........(detektívna práca)
vlastníte viac nehnuteľnosti (zrejme 2), ktoré súčasne prenajímate......ale prenájom týchto nehnuteľnosti netrval počas celého minulého roka, Vaša otázka znie: či si môžete uplatniť výdavky aj za to obdobie, keď nikto nemal prenajaté byty? resp. ak na jednom byte mám kladný základ dane je možné uplatniť si stratu z druhého bytu? a takto spoločne podať DP? predpokladám, že správa/ správca nehnuteľnosti je bytové družstvo a ešte si myslíte, či Vás "nezachráni" pred platením dane registrácia na DU, ktorú máte dávno (prečo registrácia nebola ukončená? resp. z akého iného dôvodu trvá? nehnuteľnosti prenajímate dlhodobo?)......
rrrrr No prenajim dve nehnutelnosti uz asi 5 rokov a bohužial sa mi nepodarilo ich prenajat cely rok. nechcem ukoncovat registraciu na DU, prenajimam ich stale, len nie vzdy sa to podari cely rok prenajat. ale vydavky treba platit stale....nie je to ako udrzanie prijmov? preto neivem, ci si uplatnit vydavky len za mesiace, keby som nehnutelnost prenajimal alebo si mozem za cely rok niektore vydavky.
Mila123 nehnuteľnosti sú zaradené do OM?
rrrrr nie nemam ich zaradene do OM.
veronikasad z akého dôvodu nebola nehnutelnosť prenajímaná celý rok ?
rrrrr Menili sa mi nájomníci a nepodarilo sa mi nájsť hneď ďalších nájomníkov.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  By som v prvom rade upozornila - že čo si môžeš a čo nemôžeš dať do výdavkov v prípade "nezaradenia do majetku" (to, čomu hovoríš ty, že platíš nájom bytovému družstvu - tak to celé určite nemôžeš dať do výdavkov)
  tu je to polopatisticky: https://podpora.financnasprava.sk/63...%A9ho-majetku-
  No ja by som do DP jednoducho dala sumu všetkých zdaniteľných príjmov z prenájmov za zdaňovacie obdobie (bez OP 500) a znížila by som o skutočné výdavky za zdaňovacie obdobie. použiť koeficient.
  Nie každý prenajímateľ má príjem za celý rok v kuse - a kvôli tomu nebude ukončovať registráciu, aby ju následne za 2 mesiace obnovoval. Inak aj tu na Porade nájdeš podobný prípad - aj so stanoviskom finančnej správy (možno tak 3 roky dozadu, nechce sa mi hľadať) .
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  rrrrr Ano toto viem, ze si nemozem uplatnit vsetko. len tie uplatnitelne vydavky neviem, ci si mozem aj za obdobie, kedy som nemala prijem z prenajmu. hladala som a nasla som rozne nazory na to ako si to uplatnit.
  Katy a R ak chceš mať istotu - opýtaj sa na stránke FS- vysvetli, že máš pauzu medzi dvomi nájomníkmi Odpovedajú rýchlo - a budeš to mať čiernenabielom
  A len tak naokraj - živnostník tiež nemusí mať príjem za každý mesiac - a to ešte neznamená, že si nezaráta výdavky - napr za prenájom kancelárie, garáže, dielne ... elektriku, vodu ...)
  rrrrr dakujem, to som prave mala v plane . krasny vikend
  rrrrr posielam, ak by niekto mal obdobny pripad
  Dobrý deň,
  ak bol aj druhý byt celý rok 2021 k dispozícii k prenájmu, len sa daňovníkovi (prenajímateľovi) nepodarilo nájsť nájomcov (až od 12/2021), môže si do daňového priznania započítať aj výdavky zaplatené v súvislosti s týmto bytom počas obdobia, kedy nemal nájomcu.

  Ak teda daňovník v roku 2021 dosiahol príjmy z prenájmu dvoch nehnuteľnosti (ako nepodnikateľ podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov), do príjmov zahrnie príjem z prenájmu oboch nehnuteľnosti a do daňových výdavkov zahrnie úhrn výdavkov vynaložených na dosiahnutie príjmov z prenájmu oboch nehnuteľností, avšak len do výšky príjmov z prenájmu, nakoľko výdavky nemôžu byť vo vyššej sume ako príjmy (výdavky sa teda posudzujú voči príjmom celkovo, nie samostatne za každú nehnuteľnosť).


  V prípade nejasností nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať odpoveďou na tento mail. Prajeme Vám pekný deň.
  Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

  S pozdravom
  Mgr. Nikola Hukelová
  Centrum podpory pre dane
  Finančné riaditeľstvo SR
  Katy a R dobre, že si priložila - aj keď podobná odpoveď z FS je tu už viackrát - zíde sa niekomu ..
    zbaliť

  Príjem z prenájmu časť roka

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.