Zavrieť

Porady

Odkupenie pozemku od mesta

Ahojte, snad som trafil spravnu rubriku a topic. Mam na vas jednu otazku

Koncom roka 2020 som odkupoval od mesta XXX pozemok 200m2.
Postup v tejto dobe stanoveny mestom bol ten, ze po odsuhlaseni komisiou zodpovednou za majetok mesta, odporucanie na predaj, som musel na vlastne naklady dorucit mestu potvrdeny geometricky plan a znalecky posudok (chapaj cena za m2), ktora v tej dobe bola 30,12€ za m2 podla znaleckeho posudku. Odpredaj prebehol bez problemov.

Tzn. kupujici dorucil mestu podklady.

V decembri 2021 sme podali na mesto XXX opat ziadost na odkupenie pozemku (prilahly k predoslemu), ktory mame od mesta v dlhodom najme. Jedna sa o cca 110m2.

Tu sa ale udiala zmena. Kde dnes mesto pozaduje len geometricky plan.
Nasledny znalecky posudok bude realizovany "mestom Poprad" na moje naklady. A toto myslim si, ze nie je velmi cestny sposob, mam na mysli zaujatost sudneho znalca, vybraneho mestom XXX.

Ja mam dovodne podozrenie, ze tu akykolvek sudny znalec, zazmluvneny mestom dostal tabulku cien za m2 od mesta, teda nemyslim, ze je toto transparentne a takto by to prebiehat nemalo.

Na dovazok, tento znalecky posudok mam zaplatit ja, aj ked som si danu sluzbu u znalca neobjednal.

Otazocka znie, ako mozem v tomto bode s mestom jednat, prepokladam, ze znalecky posudok bude niest daleko vyssiu sumu ako 30,12€ z pred roka. Ceny pozemkov cezrocne urcite nenarastli extremnym sposobom.
Mozem, dany znalecky posudok nasledne neako napadnut, alebo si vypracovat svoj a nasledne mesto konfrontovat?

Ake je Vase odporucanie, co vravi slovenska legislativa z tejto kupno predajnej perspektivy? Som v tomto laik a preto som sa na Vas obratil s otazkou.

Dakujem David
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    innominenoctis
    Mozem, dany znalecky posudok nasledne neako napadnut, alebo si vypracovat svoj a nasledne mesto konfrontovat?
    .....................
    Ake je Vase odporucanie, co vravi slovenska legislativa z tejto kupno predajnej perspektivy? Som v tomto laik a preto som sa na Vas obratil s otazkou.
    Môžeš...čoby nie.
    Kľudne môžeš napadnúť aj to, že primátor má jedno oko fialové a druhé žlté...

    Ak chceš niečo napadnúť, tak v žalobe je potrebné uviesť dôvody a náležite ich doložiť dôkazným bremenom.
    ......................
    Aké chceš odporúčanie.
    Predsa ty chceš pozemok...či ?
    Budeš sa ondiať na súd a dokladovať svoj posudok. Ale predpokladajme, že bude platiť posudok znalca mesta.
    Takže ich cvakneš oba...cca dokopy 600€....a za túto cifru by sa zaplatilo pár štvorákov.
    ----------------
    Je ten pozemok vedľa tvojho ? Je.
    Chceš ho kúpiť ? Asi aj hej.
    To na čo špekuluješ ?
    O fliačik zeme sa chceš naťahovať ???
    -----------------
    Čo sa týka nárastu cien, stačí sa len pozrieť
    https://www.zoznamrealit.sk/predaj/pozemky/poprad/cena
    https://www.google.com/search?client...ade+v%C3%BDvoj
    ide len o to, ze tu vsade naokolo predavalo mesto pozemky po 30€ meter, dokonca zahradkarom nedaleko po 8€, predpokladam ze touto zmenou pridu s riadne progresivnou cenou, ktoru jendoducho nezaplatim, lebo pre dany pozemok, co je zahradka, to bude prehnane.
    Kazdopadne, dorucim na urad geometricky plan, ak pride znalec opytam sa ho vo dverach na cenu, ak sa nebude podobat toho co som platil za prilahly pozemok pred rokom, poslem ho rovno prec, okradat sa nedam.

    Mne slo skor o to v tomto prispevku, ze kupujuci ma zapezpecit znalecky posudok a geometricky plan, normalne. Tu je ale prave ten bod, kde znalca vybera mesto a mam za to ze toto sa uz da kvalifikovat ako zaujatost mesta.

    Mylim sa?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Kúpa a predaj nehnuteľnosti je prejav slobodnej vôle predávajúceho a kupujúceho. Cena je vecou dohody.

    Ty nemôžeš donútiť mesto predať ti nehnuteľnosti za tebou určenú cenu, tak isto ani mesto ťa nemôže donútiť kúpiť pozemok za akúkoľvek cenu. Ale pýtať za pozenok môžu čokoľvek, je to právo vlastníka. Oni ti to v podstate predať ani nemusia.

    Ak ti ponúknu pre teba neprijateľnú cenu, nemusíš kúpiť. Ak to veľmi chceš a potrebuješ, tak bohužiaľ budeš musieť akceptovať požadovanú cenu.

    Cenu reguluje len trh, nikde nie je stanovená max. cena, ktorú môže mesto od teba pýtať. Buď rád, že to bude aspoň znalecká hodnota a nie nejaká cena strelená od brucha. Ani znalec nemôže do znaleckého dať akúkoľvek hodnotu, musí vychádzať z nejakej všeobecnej hodnoty. Pre porovnanie si ty môžeš nechať urobiť svoj znalecký. Ale pre mesto to nie je vôbec smerodajné a už vôbec sa nemôžeš o cenu súdiť.
    Naposledy upravil Chobot : 16.02.22 at 13:36
    SPF.png  
    rozumiem o com pises, uvidme ako sa to vyvinie, pockam az sem neaky pride.
    kazdopadne dakujem

    faro1 je offline (nepripojený) faro1

    faro1
    innominenoctis
    lebo pre dany pozemok, co je zahradka, to bude prehnane.
    Tu je ale prave ten bod, kde znalca vybera mesto a mam za to ze toto sa uz da
    kvalifikovat ako zaujatost mesta.
    -------------------------------------------------------------------------------
    Zoberme to z druhej strany: Čo keď je tvoj vybraný znalec tvoj známy a cenu pozemku podhodnotí a ty okradneš mesto? To by bolo v poriadku? Nejak už dopredu vieš že cena pozemku bude prehnaná.
    innominenoctis Real cena tych pozemkov na zahradkach je od 8-15€ za meter, takto sa to tu predava. Neokradol by som nikoho, uz predosla kupa bola nadhodnotena.

    Rok spat este na urade robila pani, ktorej som sa v tej dobe pytal, ze za kolko sa predava meter zahradka, odpovedala, ze mesto nepreda nic pod 30€ za meter.
    Vratim sa tu potom k tejto debate, az budem mat vysledky od znalca.
    Chobot My sme pár rokov dozadu odkupovali od SPF kus pozemku pod cestou. Priamo v kúpnej zmluve bolo uvedené, že znalecká hodnota pozemku je 26 €/m2. V ďalšom článku bolo, že predávajúci a kupujúci sa dohodli na kúpnej cene 60 €/m2.

    Na ničom sme sa nedohodli, jednoducho si SPF stanovil cenu a keďže sme to potrebovali odkúpiť, tak sme to kúpili.

    Takisto aj mesto si môže stanoviť vyššiu predajnú cenu, než bude v znaleckom. Takže zbytočne by si mal vlastného znalca, myslím, že znalecký je len akousi povinnou prílohou kúpnej zmluvy.

    Hore som dal kópiu tej časti zmluvy, kde sa píše o cene.

    Odkupenie pozemku od mesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.