Zavrieť

Porady

Auto v podnikaní

Ahojte, prosím o radu.
SZČO, platca DPH, vedie daňovú evidenciu - používa osobný automobil aj na podnikanie (auto nezaradené v obchodnom majetku). Ako si môže uplatňovať výdavky na PHM? Sú len 2 možnosti? - a to 1.) viesť knihu jázd a podľa toho uplatňovať cestovné náhrady a 2.) uplatniť si 50% z nákupu PHM? Akým spôsobom sa to reálne robí? Myslím mesačne? Raz za rok? Ako je to s DPH a KV a priznaním DPH? (mesačný platiteľ)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri aute nezaradenom v obchodnom majetku si uplatňuje sadzbu základnej náhrady + normovanú spotrebu PHM (skutočnú cenu na základe dokladu o nákupe PHM) podľa počtu najazdených km v súvislosti s podnikanim.

    O nákupe PHM neučtuješ, bločky prikladáš k ID.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mimiska Ďakujem za odpoveď, avšak ako laik tomu nerozumiem. Nie je teda možné uplatniť si 50% z nakúpených PHM? A ako je to s DPH pri PHM? Myslela som že pri DP k dani z príjmu si narátam sumy za PHM bez DPH za celé zdaňovacie obdobie, do danovych nákladov uplatním 50% z tejto sumy a v mesiaci ked podávam DP k dani z príjmu uplatním aj 50% DPH v DP k DPH. Ale asi som mimo
    Mila123 pozrite sa na § 19, ods. 2 pís 4 odd 2, ZDP...ktoré znie:
    vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,.......
    Nandrolon Nemôže si napr. 1 x mesačne urobiť cestovný príkaz, kde si rozpíše všetky služobné cesty, uplatní si náhradu za km, čo je teraz 0,213 eura a buď priložiť bločky a podľa toho brať cenu PHM /vtedy môže čapovať aj prémiové palivo/, alebo jednoducho bločky nepriložiť a brať cenu predpísaného paliva podľa týždňa zo Štatistického úradu. Samozrejme za dni kedy jazdil bude treba zaplatiť cestnú daň. Vtedy sa to účtuje ako klasická cestovná náhrada, teda iba na 512 oproti napr. pokladni. o DPH sa neúčtuje. Mám za to, že kniha jázd sa vedie pri služobných autách, nie pri súkromných na služobné použitie. Aspoň ja keď som ešte jazdil služobne svojim súkromným som to riešil cez cesťáky.
    veronikasad Nandy, píše o živnostníkovi a daňovej evidencii, nie zamestnancovi. Cenu PHM musí preukázať dokladom o nákupe, cena SU nestačí...
    Nandrolon Aha, díky, hneď mi tu čosi nesedelo :-))))))))))
    Mimiska Ospravedlnujem sa ale som stratena, poprosim (ak viete) o jednoznacnu odpoved, ci je/nie je v tomto pripade mozne uplatnit si spominanych 50%.
    Velka vdaka.
    Mila123 čítal ste tento príspevok?????Mila123 (Včera 08:43) pozrite sa na § 19, ods. 2 pís 4 odd 2, ZDP...ktoré znie:
    vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,..
    Mimiska Citala som samozrejme, len ked som sa povodne pytala na to ci je mozný 50)% pausal, dostala som odpoved so zakladnou nahradou - z toho mi to prislo ze sa pausal neda. Nasledne ste vy poslali citaciu zo zakona - co vyzera ze by sa to malo dat Tak prepacte ze kedze sa nikto nevyjadri laikovi exaktne tak to takto dopadne (viem ze vam sa to exaktne zda). Polozila som viac otazok ale na ne som odpovede nedostala vobec. V kazdom pripade dakujem kazdemu aspon za snahu pomoct..
    Mimiska Ahojte, no dufala som ze sa este niekto vyjadri Tak skusim naposledy: kedze si vie FO uplatnit 50% z nakupenych PHL, ak je platca DPH vie si odpocitat z tych 50% nakupu aj DPH? Neda sa DPH odpocitat len v prislusnom zdanovacom obdobi, teda najneskor v 12/2021?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.