Zavrieť

Porady

Ako odkupit pozemok s nevysporiadanym BSM?

Ahojte,

chcela by som odkupit pozemok, avsak vlastnici na nom maju nevysporiadane BSM a navyse nezmenene trvale pobyty. Rozvedeni su uz cca, 10 rokov a toto neriesili.
Da sa pozemok odkupit klasickou kupnopredajnou zmluvou s aktualnymi udajmi, alebo musia na katastri najskor vysporiadat BSM?
Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  ..... alebo musia na katastri najskor vysporiadat BSM?
  ==================
  Nemusia...platí, že :
  Ak do troch rokov od zániku BSM nedôjde k vyporiadaniu BSM dohodou alebo ak vo veci BSM nebol do troch rokov podaný návrh na vyporiadanie BSM súdom, nastane nevyvrátiteľná právna domnienka, že k vyporiadaniu BSM došlo.

  Následne sa ide podľa .

  Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

  Ak sa určitý majetok patriaci do BSM transformuje na podielové spoluvlastníctvo, začne na tento majetok platiť iný právny režim, ako tomu bolo pri BSM.
  Bývalí manželia, potom ako podieloví spoluvlastníci určitej veci, spoločne rozhodujú o hospodárení so spoločnou vecou, keďže ich podiely sú rovnaké (inak podieloví spoluvlastníci rozhodujú o hospodárení väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov). Ak by k ich dohode nedošlo, môžu požiadať súd o rozhodnutie.
  Tiež z titulu podielového spoluvlastníctva bývalí manželia musia rešpektovať predkupné právo toho druhého. A teda, pokiaľ by svoj podiel chceli predať, musia ho najprv ponúknuť podielovému spoluvlastníkovi. Výnimku tvoria prípady prevodu na blízku osobu, kedy tento krok nemusia vykonať.
  Ak by bývalí manželia už nechceli byť spoluvlastníkmi, môžu sa o zrušení spoluvlastníctva dohodnúť, ako aj o spôsobe vyporiadania. Ak by k takejto dohode nedošlo, na návrh jedného zo spoluvlastníkov súd spoluvlastníctvo zruší a vykoná vyporiadanie. Prihliadne okrem veľkosti podielov aj na účelné využitie veci.
  Vec môže rozdeliť (napríklad dom, ktorý je možné konštrukčne rozdeliť na dve bytové jednotky). Tiež môže predmet spoluvlastníctva prikázať iba jedenému za primeranú náhradu. Alebo môže nariadiť predaj veci a rozdelenie výťažku. Pri rozhodovaní súd zohľadňuje účelné využitie a tiež prípadné násilné správanie podielového spoluvlastníka.
  Pri vyporiadaní BSM domnienkou a prípadným následným súdnym konaním o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, už súd nemá právo zohľadňovať veci, ktoré by inak zohľadňoval pri vyporiadaní BSM, napríklad to, ako sa každý z manželov staral o rodinu alebo to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí.

  https://www.podnikajte.sk/osobne-fin...koch-od-zaniku
  romana147 kto ti to tak normálne - bez nsdávok , napísal ?

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ja len, že čo sa týka adresy - keď som pred pár rokmi robila predpokladaný návrh na vklad (podľa návodu) - tak automaticky to urobilo aj zmenu adries - dokonca v jednej bola adresa rovnaká, len tam doplnilo "SR".
  Takže v kúpnej zmluve určite aktuálnu adresu treba - veď podpis predajcu sa overuje (platný OP)

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Ideš odkupovať od oboch? Keď áno, tak kataster neskúma, či sú rozvedení alebo nie. Pre kataster je podstatné, že je nehnuteľnosť zapísaná ako BSM podielom 1/1. Tak treba koncipovať aj zmluvu. Jednoducho odkúpiš od oboch, ako keby boli manželia.

  To, že po 3 rokoch sa BSM mení na podielové spoluvlastníctvo by bolo podstatné len vtedy, keby si kupovala iba od jedného. V takom prípade by najprv oni museli urobiť zmenu na katastri a dať zapísať nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva a následne by si mohla odkúpiť podiel od jedného z nich. Kým je nehnuteľnosť zapísaná ako BSM s podielom 1/1 nemôžeš kúpiť podiel iba jedného z nich.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  janulka5595 Kupujem od oboch.
  Uviesť ich teda ešte ako manželov, ale čo s trvalými pobytmi? Uviesť aktuálne?
  Neviem dať užitočné, škoda. Veľmi dobrá rada. Ďakujem.
  ivka70 Trvaly pobyt nema nic spolocne s BSM ci neBSM. Kazdopadne musia ho mat v katastri aktualizovany, kedze na zmluve budu overovat podpisy, musi to sediet s tym, co bude na zmluve aj v katastri aj v dokladoch.
  Zmena pobytu sa katastru len ohlasuje.
  Chobot Ak majú trvalý pobyt iný, než majú uvedený ako vlastníci na katastri, tak to môže, ale nemusí byť problém. Kataster by mohol zamietnuť vklad, keďže adresa nebude súhlasiť.

  Na zmluve musíte uviesť kvôli overeniu podpisu aktuálne trvalé bydlisko, inak to notár môže odmietnuť overiť.

  Na druhej strane informácia o vlastníkovi a jeho trvalom bydlisku na LV je len informatívny, takže si myslím, že kataster by kvôli tomu nemal zastaviť konanie o vklade. Jedine, že by sa našiel nejaký veľmi iniciatívny zamestnanec katastrálneho úradu.

  V katastrálnom bulletine som našiel podobné usmernenie, týkajúce sa zápisu záložného práva, ale myslím, že rovnaké by sa mohlo aplikovať aj na vklad prevodu nehnuteľnosti:

  Otázka:
  Ak sa zistí nesúlad v adrese trvalého pobytu záložcu v súvislosti skonaním o návrhu na vklad záložného práva, môže byť na základe vyhotoveného úradného záznamu v zmysle usmernenia USM_UGKK SR_16/2014 zmenený údaj trvalého pobytu záložcu správnym orgánom bez súčinnosti záložcu, alebo je potrebné konanie o návrhu na vklad záložného práva prerušiť a požiadať záložcu o podanie žiadosti o zmenu trvalého bydliska v KN, ktorého prílohou bude doklad preukazujúci túto skutočnosť?

  Odpoveď:
  Konanie o návrhu na vklad záložného práva netreba prerušiť. Účelom usmernenia je zabezpečenie efektívnosti, rýchlosti a hospodárnosti katastrálneho konania v prípade zmeny osobných údajov účastníka katastrálneho konania. V prípade, ak sa v konaní o návrhu na vklad zistí nesúlad medzi adresou trvalého pobytu záložcu podľa údajov KN a adresou uvedenou v záložnej zmluve, ktorá je podľa zistenia v systéme REGOB aktuálnou adresou, na základe žiadosti zamestnanca rozhodujúceho o návrhu na vklad vyhotoví zamestnanec s prístupom k REGOB úradný záznam, ktorý sa priloží do spisu konania o návrhu na vklad záložného práva. Zmena trvalého pobytu v KN sa vykoná súčasne pri zápise vkladu záložného práva.

  Pri prevode nehnuteľnosti je navyše adresa trvalého pobytu vlastníka po zavkladovaní vymazaná, takže tam to kataster ani nemusí opravovať.

  Záväznú odpoveď na tvoju otázku by ti dal jedine miestne príslušný kataster. Skús tam napísať dotaz, adresy na zasielanie podnetov a dotazov nájdeš na nete.

  Zdroj: http://www.skgeodesy.sk/files/sloven.../kb_2_2014.pdf
  ivka70 Myslim, ze podat oznamenie o zmene TP pred vkladom alebo najneskor ako sucast vkladu je ovela jednoduchsie. Je to bez kolku, len cisto oznamenie.
    zbaliť
  Áno, dá sa to riešiť priamo kúpnou zmluvou, s údajmi, ktoré sú zapísané v katastri, ale súčasťou bude aj žiadosť na zmenu údajov (pokiaľ sa nejaké menili lebo nie vždy sa menia).
  ivka70 hadam to za ten rok uz aj vyriesili .....
  romana147 síce vyriešili, ale TRRULLO si aj tak všelikadetade pchá reklamu seba !

  Ako odkupit pozemok s nevysporiadanym BSM?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.