Zavrieť

Porady

Auto na totálku, čo teraz?

Ahojte,
rozbil som auto na totálku, jeho predajná cena dnes je okolo 3000€ (ak by bolo nepoškodené). Bol som vinníkom a havarijné pojistenie nemám. Auto sa opravovať nebude.

Nemám priestor na rozpredávanie auta po dieloch, takže jediná cesta je ho predať v celku. Ako to funguje? Mám auto natrvalo odhlásiť? Prehlasuje sa auto na nového majiteľa ktorý to kúpi? Ako postupovať ideálne? Auto by kúpila súkromná fyzická osoba, alebo autoservis. Ako postupvoať, aby som sa ja auta papierovo zbavil?

Je to Octavia 2 2007.

Ďakujem
Naposledy upravil papapine : 25.02.22 at 13:23 Dôvod: vylepsenie otazky
4 komentárov     zbaliť
buchač No schválne...aké je to auto ? Konkrétna značka a typ, ročník ?
buchač Je to Octavia 2 2007.
=====================
Nebúrané idú za tých
https://auto.bazos.sk/inzeraty/octavia-2007/

Otázne ale je, že čo je to totálka...v akom stave vlastne je.
Osobne by som sa s tým veľmi nesral. Vybral, čo sa dá a fertig.
Vezmeš batériu, prezuješ z elektrónov (ak ich máš) na plecháče, vyberieš katalyzátor (za ten sú pekné love)....atď.
Do šrotu by sa malo dávať auto o váhe 90% celého auta...

Dá sa inak, t.j, ako by si chcel ty...sorry, za úprimnosť, ale ty na to proste nemáš...inak by si sa nepýtal. Ale pre info, vedz, že náklady na takýto odpis je minimálne 500€, ide o príspevok do Environmentálneho fondu
papapine To znamená čo, mám zobrať čo môžem a odviezť to do šrotu? To snáď nie... Musí byť cesta, ako to vyriešiť...
buchač papapine (Dnes 14:02) To znamená čo, mám zobrať čo môžem a odviezť to do šrotu? To snáď nie... Musí byť cesta, ako to vyriešiť...
===================
Ja som tak dve autá dal do šrotu...vybral, čo som uznal za vhodné a zvyšok šiel do šrotu.

Ale šak je cesta, čoby nie. No je to v podstate cesta nezákonná...a ja ti návod dávať nebudem.
Pohľadaj si na nete a uvidíš, čo všetko to obnáša...okrem obchádzania zákona aj určité výdavky...o prípadnej pokute ani nevravím.
Ak máš veľa času a sa ti teda do toho chce ísť, nuž smelo a rezko vpred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie je možné auto odhlásiť natrvalo bez toho, aby si ho ekologicky zlikvidoval. Musel by si ho odniesť do zberného dvora, kde ti vydajú potvrdenie o ekologickej likvidácii a s tým potom môžeš auto odhlásiť. Takže nemôžeš auto odhlásiť, rozobrať a predávať súčiastky.

    Inou možnosťou je kontaktovať nejaké autovrakovisko, ktoré ho od teba odkúpi, rozoberie , použiteľné diely ponúkne na predaj a zvyšok zlikviduje.

    A ako vieš, že predajná cena tvojho rozbitého auta je 3000 €? Ponúkol ti niekto za neho takú sumu?

    Auto môžeš predať inému majiteľovi, ak by niekto mal o také auto záujem, ale pozor na podvody. Neraz sa ti ozvú rôzni špekulanti, ktorí sa ponúknu, že všetko vybavia. K prepisu ale nedôjde, oni auto rozpredajú a tebe zostane v ruke Čierny Peter - papierovo budeš stále vlastníkom auta, budeš musieť platiť poistku a keby zneužili tvoje EČV, tak ti môžu chodiť aj pokuty. Pokuty ti budú chodiť aj z okresného úradu, nakoľko auto nebude mať EK a STK.

    Takže ak by si sa rozhodol auto predať súkromne inej osobe, tak si prečítaj postup odhlasovania a určite auto odhlás, nech by ťa kupujúci presviedčal akokoľvek:

    http://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-ineho-okresu
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    papapine Ďakujem za odpoveď. Myslel som tým, že hodnota 3000€ je auta rovnakého, ktoré nebolo havarované. Polícia pri nehode zadržala tabuľky EČV kvôli nepojazdnosti vozidla. Ako v tomto prípade treba postupovať, prosím?
    Chobot To, že nehavarované má hodnotu 3000 € je úplne irelevantné. Ako havarované môže mať hodnotu možno 100 € - len cenu železného šrotu.

    No nič, treba zavolať niektorej firme, čo spracúva autovraky, aby si pre neho prišli a odviezli ti ho. Niektorí aj zabezpečia vyradenie vozidla. Napr.:

    http://www.ekoqelet.sk/Profil_spolocnosti

    http://www.zos-eko.sk/zber_vozidiel_sk.html

    alebo si vyhľadaj cez Google iné v tvojom okrese.

    Títo píšu, že auto vykúpia, takže možno ti ešte dajú za neho pár €:

    http://www.autolandia.sk/vykup-aut


    Potvrdenie o zadržaní EČV máš?
    papapine Mám potvrdenie o zadržaní EČV, auto má stále hodnotu, aj keď je nepojazdné - predávajú sa na náhradné diely. Moja otázka je, akým spôsobom sa toho auta papierovo zbaviť tak, aby som nemal ťahanice a problémy v prípade, že ho predám nejakej inej osobe, ktorá ho pravdepodobne použije na náhradné diely alebo ho opraví - to mi je jedno...
    Chobot Má hodnotu???
    Ak ti nejaké autovrakovisko dá za neho 500 €, tak budeš rád. Komplet dvere z bazáru na oktávku idú po 50 €. Kým by si rozpredal z auta všetko, čo je použiteľné, tak by ti to trvalo roky.

    Na jeho vyradenie a rozpredanie vo vlastnej réžii zabudni, legislatívne to nie je možné.

    Keď ti zobrali značky, tak by si ho mal dočasne vyradiť z evidencie. Potom môžeš zrušiť PZP. Počas dočasného vyradenia auto nemusí mať EK a STK. Ak ale uplynie dočasné vyradenie, tak bude opäť zaradené do evidencie a ty si povinný ho podrobiť EK a STK.

    Ak ho budeš chcieť predať inej osobe, tak ako nepojazdné ho možno prevedieš na nového majiteľa, ale dočasné vyradenie uplynie tak či tak a povinnosť vykonať EK a STK bude na novom majiteľovi. Pochybujem, že nájdeš niekoho seriózneho, kto si to bude chcieť opraviť a znovu prihlásiť. Alebo že ho od teba kúpi a nechá zošrotovať.

    Budú sa ti hlásiť rôzni špekulanti, ktorí ho rozpredajú auto neprehlásia, a papierovo zostane tebe. A ty budeš mať obrovský problém, lebo auto už nebude existovať. V zákone o cestnej premávke § 119a ods. 4 sa uvádza:

    (4)
    Počas celej doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel vozidlo nesmie byť prevádzkované v cestnej premávke, vozidlo nesmie byť zničené a musí byť prístupné orgánu Policajného zboru; to neplatí, ak vozidlo bolo podľa osobitného predpisu49) odovzdané na spracovanie a následne bolo vyradené z evidencie vozidiel. Orgán Policajného zboru na túto povinnosť upozorní vlastníka vozidla alebo držiteľa vozidla pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie.

    Nepojazdné auto môžeš len znovu spojazdniť, alebo nechať zošrotovať. Vyplýva to zo zákona o odpadoch § 60.

    Zošrotovať auto môže len právnická osoba, ktorá je na to autorizovaná. Auto musíš odovzdať v takom stave, ako upravuje ods. 7 § 60 uvedeného zákona:

    "Kompletné staré vozidlo na účely tohto zákona je staré vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh a ktoré obsahuje motor, prevodovku, nápravu, karosériu, batériu alebo akumulátor a katalyzátor, ak boli súčasťou vozidla pri jeho uvedení na trh Slovenskej republiky."

    Pre teba najlepším riešením je odpredať auto nejakému autovrakovisku. Obvolaj si ich niekoľko, pošli im fotky a nech ti dajú cenovú ponuku na odkúpenie. ale rátaj s tým, že to bude max. pár stoviek €. Citový vzťah k autu ti nikto neocení.
      zbaliť

    Auto na totálku, čo teraz?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.