Zavrieť

Porady

NČZD na manzelku

NČZD na manželku
Dobrý deň prajem. Uvažujem správne:
Manželka celý rok poberá rodičovský príspevok + tehotenské a v 11/21 sa im narodí dcérka, poberá naďalej rodičovský, pretože nárok na materskú nie je, keďže predtým bola evidovaná na UP.
NČZD na manželku je výpočtom 4 124,74 - tehotenské vyplatené v r.2021? Môže si ho uplatniť za celých 12mesiacov?
Rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava.
Ďakujem veľmi pekne.
7 komentárov     zbaliť
ivka70 Pobera RP, to znamena, ze ma aj starsie dieta, do 3 rokov?
Nini44 Dobrý deň áno, reťazové rodičovské dovolenky....
Nini44 1.dieťa 07/17 a druhé dieťa 11/21
ivka70 starsie dieta ale malo 3 roky v 07/2020, teda v roku 2021 sa nestarala o dieta do 3 rokov ...az od narodenia dcery , nie? poberala len pandemicky RP? alebo ma starsie dieta dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. a mala narok na RP z tohto dovodu aj po dovrseni jeho 3 rokov?
Nini44 od 1.8.2020 do 12.11.21 má potvrdenie z úradu prace že je evidovaná v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
Ďakujem
Následne sa malá narodila 13.11. 2021 a odvtedy poberala opať rovno rodičovský, lebo materskú nemala skadiaľ brať.....od 13.tt však poberala tehotenské..takže to by som mala pravdepodobne odpočítať od Nčzd na manželku....počet mesiacov však nechám 12 či?
ivka70 A aky rodicovsky teda poberala cely rok? Popri evidencii na UP?
Nini44 No jasné ja mám potvrdenie z UP o poberaní rodičovského príspevku...ale ako vravíte volala som a jedná sa o pandemický rodičovský príspevok...na ÚP to zrejme v tlačive nerozlišuju.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak starsie dieta nema dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a matka nebola evidovana na UP, narok na uplatnenie vznika len za 1 mesiac, december - od narodenia dcery (ak sa narodila uz 1.11., tak za 2 mesiace).

    Tehotenske je vlastnym prijmom manzelky.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nini44 Dcerka sice mala 3roky v 07/20 ale dalej mamička poberala pandemický RP a zároveň má potvrdenie o evidencii na úp až do 12.11.2021 kým sa nenarodila ďalšia dcerka.
    To znamená že celý rok bola evidovaná na úp, ale zároveň poberala na tú 3ročnu pandemicky RP....
    ivka70 Pochybujem, ze kombinacia evidencia na UP a poberanie pandemickeho RP bola mozna. Pandemicky RP bol prave kvoli tomu, aby sa neevidovali matky starajuce sa o dieta nad 3 roky na UP pocas pandemie.
    Evidovani na UP mohli poberat inu davku, ale nie RP.
    To by som si preverila.
    Nini44 Hm, ďakujem, to som si neuvedomila....mala som potvrdenia za r. 2021 z upsvr aj na RP a aj na evidenciu a neriešila som...ale skúsim sa popýtať.
    ivka70 Mozno to bolo mozne a je to ok, potom je narok na NCZD za cely rok ... len by som to preverila ....
    Nini44 To mi teda vôbec nedošlo že nemôže byť evideovaná na up a zaroven poberať pandemicky.....čo teraz spraviť vlastne? Mohli sa na úp pomýliť?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.