Na prvé dve otázky -áno a áno. Čiže vzťahuje sa na ne tretinový systém - v zmysle zráža sa dohodnutá suma, najviac však suma vypočítaná tretinovým systémom, aj poradie zrážania pre ne platí.
Opravy nesprávne zrazených súm ja odporúčam nerobiť. (Menej zrazenou sumou v budúcnosti by vznikla nová chyba). Za navyše zrazené sumy zodpovedá zamestnávateľ v tom zmysle, že zamestnanec môže od zamestnávateľa žiadať neoprávnene zrazené čiastky a tieto si potom zamestnávateľ nemôže vyžiadať od veriteľa a to obdobne aj v opačnom garde - keď sa zrazilo menej, nárokovať si môže veriteľ (chyby sa vyplatia z prostriedkov zamestnávateľa).
Pre ďalšie mesiace postupujte tak, ako treba, čiže ak tretina nestačí na obe pohľadávky, zrážajte najviac to, čo môžete.
Dôležité je presne znenie doručenej dohody o zrážkach, môžete zrážať len dohodnutú výšku zrážky, treba si to pozorne prečítať, či sa tam o maximálnej sume nehovorí len v inom zmysle.
Ak na prvej dohode je dohodnutá výška zrážky v maximálnej sume podľa osobitného predpisu, tak druhú pohľadávku pozastavíte. Môžete ale aj komunikovať so zamestnancom, a ak vám dá písomný súhlas na zrážanie konkrétnej sumy pre druhú pohľadávku nad rámec prvej tretiny, môžete s týmto písomným súhlasom mu pokračovať v zrážaní aj druhej pohľadávky. V tom prípade suma oboch zrážok nesmie presiahnuť "tri tretiny" tretinového systému. Zamestnancovi treba vysvetliť, že ak nebudete zrážať nič, tieto spoločnosti začnú vymáhať pohľadávky cez exekúcie a pohľadávka okrem úrokov z omeškania narastie aj o (nemalé) trovy konania.