Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať vrátené socialne poistenie

Som SZCO, platca DPH, JU. Pocas PN som uhradil plne socialne poistenie. Nasledne mi soc. poistovna alikvotnu cast vratila. Tuto sumu som zaradil ako Iny nezdanitelný prijem. Pri kontrole odvodov pre podanim DP sa mi tato vratena suma neodratala z platieb do Soc. poistovne. Je to vporiadku, kde som urobil chybu? Dakujem.
4 komentárov     zbaliť
kn-alka keďže si ju zaradil ako iný príjem, tak ti to ako má zaradiť do odvodov, program ako má vedieť, že iný príjem je u teba vrátený odvod?

preplatky od poisťovní môžeš účtovať mínusom do výdavkov - odvody
veronikasad za ktorý rok bolo vrátené poistenie ?
jablko10 za rok 2021 bolo vratene v roku 2021
Mila123 Otázka 3.3.2022 (19:27:45)
Dobrý deň, v JU ako zaúčtujem vrátenie poistného zo SP (preplatok vzniknutý pre PN, resp. vyššie zaplatené poistné, ako bol predpis). JE to príjem ovplyvňujúci základ dane? alebo účtujem ako storno (výdavok mínusom)? ak sa stane, že sa vráti preplatok na poistení vo vyššej výške ako bola platba? (je to možné, preplatok mohol byť aj za staré roky) Alebo účtujem iba podľa mesačného predpisu poistného a vyššie zaplatené poistenie je VNZD, v takom prípade by bolo vrátené poistenie účtované ako PNZD??? Ďakujem za Váš názor
Odpoveď 7.3.2022 (15:18:18)
ak je to príjem účtoval by som to ako ostatný príjem zahrňovaný do základu dane, pretože výdavok bol daňovo uznaný.
Odpovedal Ing. Vladimír Ozimý (daňový poradca)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ako zaúčtovať vrátené socialne poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.