Zavrieť

Porady

Ako začať od základu s elektronikou

Dobrý deň mam 27 rokov a chcel by som poradiť ako začať z elektronikou základne opravy snažim sa čítať odbornu literáturu ale vždy ma niečo prekvapi potrebujem isť uplne od základov...prosim kde začať a s akou literaturou lebo z knižnice je ti moc nepresne a príliš zložito písane prosim poraďte inač mam vyštudovanú strednu priemyselnu stavebnú školu
4 komentárov     zbaliť
ivka70 Učebnica elektroniky pre stredne skoly?
Jaroslav123456 Skúšam tio ale je to písane uplne povrchne nie je to polopate vysvetlene ...čo by ste ešte poradili?
ivka70 Tak si nájdi doucovatela, keď ani základy nevieš preluskať sám.
veronikasad Ujo Google nepomôže, ak sa tomu chces venovať len amatérsky? Zadaj konkrétny druh opravy a máš množstvo podrobných návodov
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  faro1 je offline (nepripojený) faro1

  faro1
  V dnešnej dobe sa elektronika opravuje v servisoch kde majú na to vytvorené podmienky. To znamená že súčiastky sú také miniatúrne, že zásah do dosky s plošnými spojmi je možný len zariadeniami a nástrojmi na to určenými. Nepochybne aj meracími prístrojmi........Nezanedbateľné predpoklady na fungovanie servisu sú pracovníci s odbornou školou a s praxou. Základné opravy podľa teba je čo? Aby si vedel niečo opraviť musíš vedieť ktorá súčiastka na čo slúži v obvode, zmerať hodnoty...... Ak ti robí problémy učebnica elektroniky pre stredné školy čo je teória len úplné minimum tak prakticky nemáš šancu ďalej pokračovať a radšej sa venuj niečomu inému.
  Sám sa venujem elektronike ako amatér od cca 9.rokoch, kedy som si kupoval časopis Amatérske rádio. Myslím si, že aj v dnešnej dobe vychádza, je to český mesačník.Podľa návodov som si staval zariadenia. Takto som rokmi postupne napredoval a venujem sa tomu už dobrých 54 rokov. Samozrejme som si kúpil náradie a meracie prístroje, ktoré v tej dobe boli dosť drahé a nedostatkové. Ale teória je základ, bez nej sa nepohneš. Čo sa týka opráv elektronických zariadení tak mám v dnešnej dobe na cca 20percent.
  Naposledy upravil faro1 : 27.03.22 at 16:10
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Frstik Servisy nic neopravuju a nic nemeraju. Menia cele dosky, alebo bloky. K tomu musia mat nahradne diely. Na to nie su potrebne ziadne skoly.
  faro1 Sú opravy a opravy že....
  Frstik A ktore asi tak opravuju ? Jedine zehlicky a konvice
  faro1


  Frstik No tak daj,kde mi opravia TV - nie vymenia blok. Alebo mi ho opravis ty ?
  faro1 V baumaxe, Hornbachu....dosiek dosť.
    zbaliť
  Jaroslav123456 Jasne tak teraz v tom mam jasno ako to asi funguje ...samozrejme som sa chcel tomu venovať amatersky pre potešenie no ďik za radu
  Jaroslav123456 Ale nerad by som to hneď vzdal na začiatku

  jakub4 je offline (nepripojený) jakub4

  jakub4
  Najskôr si zopakuj stredoškolské učivo fyziky, úplné základy. Potom by som šiel cestou youtube, online kurzy, z ktorých sú niektoré zadarmo (udemy, coursera a pod.), hlavne ak vieš po anglicky. V Angličtine je aj veľa kníh, ktoré sú pre samoukov, ale moje skúsenosti sú také, že to človeku dá tú teóriu, ale nezískaš praktické zručnosti. Na to najlepšie prípadne pozri rádioamatérsky klub v tvojom okolí, tam budú nadšenci, ktorí sa tomu venujú a budú ťa vedieť posunúť ďalej.

  lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

  Strojár lubko6394
  Doporučujem sa zamerať na iného koníčka. Kedysi sme boli opravári všetci, vymenili sme PCL 85 sami, ak nestačilo tak boli servisy alebo známi. Potom som vymieňal 2 integráče v kanálovom voliči ( statická elektrina odpálila buď len jeden, alebo dva za sebou), to ešte boli 2 dosky po celej výške a pár malých nastoknutých. Dnes keď rozoberiem LCD tak sú tam tak 2 miniplošáky kdesi dole. Čo na nich možno opraviť ? 147. tranzistor v megašvábe ? Vlastne môžeš nájsť len prerušený vodič, strelený kondík, a čosi čo sa dá uvidieť na prvý pohľad. Rozobral som automatickú práčku, nefungovalo tlačítko štart/stop. Prvý problém bol zistiť ako rozobrať, na tie klipy som prišiel, problém bol v jednom klipe pri tom tlačítku čo bol odlomený. Lepenie to síce zlepšilo, ale celkom neodstránilo problém. Našiel som si aj ND čo by bolo treba 2 ks plastov a združené tlačítka. Takže som to vyriešil novou práčkou. V nových veciach je čím ďalej menšia možnosť čosi opraviť a nie je to ani efektívne.

  Ako začať od základu s elektronikou

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.