Zavrieť

Porady

Vyradenie auta a diaľničná známka

Treba odúčtovať alikvotnú časť z ceny zakúpenej ročnej diaľničnej známky, keď sa auto v priebehu roka vyradilo z účtovníctva? Známka sa kupovala v 01/2021 a auto sa vyradilo v 08/2021. A čo DPH ktoré sme si nárokovali pri kúpe diaľničnej známky, treba to opraviť? Ale ako? Dodatočným DPkDPH v mesiaci kedy sme známku kúpili, či?
avalik z akého dôvodu sa auto vyradilo z účtovníctva? ide o fyzickú osobu alebo právnickú osobu?
Kety Alfa FO, jednoduché účtovníctvo. Doodpisovaný automobil sa preradil do osobného užívania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ja by som na konci účtovného obdobia preúčtovala pomernú časť DZ do VNZD. Dph neupravuješ.
    Kety Alfa Z FS som dostala (neskoro) odopoveď, že
    "...z pohľadu zákona o DPH Vám nevyplýva vrátiť pomernú časť odpočítanej dane z diaľničnej nálepky. Ak by ste však v čase, keď bol automobil zaradený do Vášho obchodného majetku používali tento automobil aj na súkromné účely, tak v nadväznosti na ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH Vám vyplýva krátiť odpočítanú daň."
    My sme auto používali aj na súkromné účely v pomere 80% / 20%
    takže sme si nárokovali 80% z DPH 6,67eur, v používaní bolo 8 mesiacov, takže my vychádza z toho, že by sme mali odpraviť DPH o 2,22 eur (to sa mi nechce kvôli tomu dávať dodatočné, či akú máte skúsenosť, že keby to odhalili tak nám narátajú pokutu a úroky ...?)

    Vyradenie auta a diaľničná známka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.