Práva spojené s vlastníctvom nehnuteľností podľa OZ
Podľa § 123 OZ je vlastník v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.
Povinnosti spojené s vlastníctvom nehnuteľností podľa OZ
Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
ráva spojené s vlastníctvom nehnuteľností podľa OZ
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-...i-spojene-s-v/
Inak povedané :
1. Vyzval by som suseda na odstránenie stavu
2. Ak by k nemu nedošlo, podal by som žalobu na súd.
==========================
Moja otázka na neho: Môžem si dať urobiť domovú čističku odpadových vôd? Odpoveď: “Nie”.
----------------------------------------------
Ako vybaviť povolenie na ČOV
Povolenie na ČOV
Budúci majiteľ malej ČOV (čistiarne odpadových vôd) musí požiadať Odbor starostlivosti o životné prostredie príslušného okresného úradu o vydanie vodoprávneho rozhodnutia na vodnú stavbu (požiada o vyjadrenie k zámeru stavby). Okresný úrad vydá rozhodnutie, kde zohľadňuje ochranu vodných pomerov a za akých podmienok je možné uskutočniť a užívať ČOV.
http://www.ekoprogres.sk/ako-vybavit-povolenie-na-cov