Zavrieť

Porady

Finančný príspevok, sociálny fond

Chcela by som sa opýtať, ak poskytnem zamestnancovi finančný príspevok 4,50€, môžem dať do daňových výdavkov maximálne 3,30€ a zvyšok 1,20€ zo sociálneho fondu? Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad fin.prispevok za máj?
szisza Od mája každý mesiac.
veronikasad Pokiaľ máte dostatok prostriedkov v SF, je to v poriadku
szisza Áno, práveže máme dostatok a chceli by sme aby zamestnanci mali teda na ten obed čím viac. Takže ak zvyšok pôjde zo sociálneho fondu a zamestnanec nič nebude doplácať, je to úplne v poriadku? Nič nemusí zdaniť....nebude mať teda žiadne výdavky?
veronikasad Príspevok zo SF na stravovanie nie je predmetom odvodov a dane zo zav.cinnosti. Je to v poriadku, len treba ma smernicu k stravovaniu a čerpaniu SF. Že príspevok zo SF nie je pre zamestnávateľa daňovým nákladom ti je dúfam jasné
szisza Áno, to mi je jasné a ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Dávam do pozornosti nasledovné vyjadrenie z finančnej správy, z ktorého jasne vyplýva, že FINANČNÝ príspevok na stravu nad rámec 3,30 EUR, nie je od dane oslobodený(a je jedno, či je zo sociálneho fondu alebo odniekiaľ inakadiaľ)....takže sumu nad rámec musíte dať zamestnancovi do zdaniteľných peňažných príjmov: https://podpora.financnasprava.sk/23...hodnotu-stravy

    Iná vec by bola, keby ste napr. na stravný lístok(alebo na obedy) vo výške 4,50 EUR prispeli sumou 55%, t.j. 2,48 EUR(resp. 3,30 EUR), a zvyšok by ste prispeli zo sociálneho fondu....pričom sociálny fond by ste dotvorili napr. zo zisku(aby ste v ňom mali dostatok). V tomto prípade má zamestnanec nepeňažný príjem, ktorý nepodlieha zdaneniu.
    Naposledy upravil M3G : 08.05.22 at 18:43
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Prepáč.,ja to v tom poslednom odstavci nečítam, žeby bol zraniteľným príjmom Fín.prispevok zo SF zo základnej tvorby SF.
    veronikasad Doplnil si, že to platí pri tvorbe SF zo zisku, s tým súhlasím
    M3G Prepáč....áno, máš pravdu, ja som mal len "dočasnú slepotu". Opravujem sa, vychádza mi to tak, ako si ty napísala hore. Peňažný a aj nepeňažný príspevok zo sociálneho fondu na všetky súčasné možnosti zabezpečenia
    stravovania, je oslobodený od dane.
    Nie je taktiež určená minimálna ani maximálna výška príspevku zo sociálneho fondu na stravu, a taktiež dobrovoľne tvoriť sociálny fond (napr. zo zisku), nie je zakázané. Ide vlastne o to, nedať príspevok na stravu priamo zo zisku, ale dať príspevok prostredníctvom sociálneho fondu, ktorý môže byť tvorený rôznymi povinnými aj nepovinnými príspevkami. Dúfam, že sa nemýlim.
    veronikasad Finančný príspevok na stravu zo základnej tvorby SF sa nezdaňuje
    M3G Keď tvoríš povinne a dobrovoľne sociálny fond, nevieš určiť, či práve čerpáš SF zo základnej tvorby, a či z dobrovoľnej tvorby. Nezdaňuje sa finančný príspevok zo SF(to je tam aj napísané), Nie je tam napísané, že nezdaňuje sa iba finančný príspevok zo základnej tvorby SF.
    veronikasad Nemám info o tom, či niektoré firmy vyplácajú Fín.prispevok na stravovanie zo zisku, ktorý by mal byť zdanený, ešte mimo pridelu zo zisku do SF
    M3G V nasledovnom metodickom pokyne: https://www.financnasprava.sk/_img/p...aU_2022_MP.pdf
    sú uvedené okrem iného dve vety: 1. ".....príspevok zo sociálneho fondu nie je limitovaný....." 2. "....na účely oslobodenia príspevku na stravovanie zo sociálneho fondu nie je rozhodujúci zdroj tvorby sociálneho fondu.....". Preto si myslím, že moje závery v predchádzajúcom príspevku sú správne. Ale ďakujem Ti za odhalenie mojej "dočasnej slepoty" v tom mojom prvom príspevku. Keď som si niečím istý, tak čítam iba každú tretiu vetu..... to je moja profesionálna deformácia, keď nestíham. Ešte doplním: Aj tak bol vždy dobrovoľný príspevok zamestnávateľa, na stravovanie zamestnanca, nedaňový náklad, takže keď tento príspevok teraz zamestnávateľ vyplatí zo zisku, je to de fakto to isté. Len ide o to, že keď tento dobrovoľný príspevok dá zamestnávateľ do nedaňových nákladov, automaticky ho zamestnanec musí zdaňovať. To je hrozná hlúposť v legislatíve. Obísť toto zdanenie teda je možné cez dobrovoľnú tvorbu sociálneho fondu a príspevku na stravovanie zo sociálneho fondu. Tým pádom ho zamestnanec nemusí zdaňovať. O nič iné mi nešlo.
    szisza Prosím Vás, teda môžem postupovať tak, ako som pôvodne chcela? Ďakujem!
    Mila123 áno, i u nás sa takto postupuje.....
    szisza Ďakujem.
      zbaliť

    Finančný príspevok, sociálny fond

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.