Zavrieť

Porady

Zámok s elektronickým otváraním

V bytovom dome máme na vstupných dverách z vonku zámok, ktorý umožňuje pomocou čudlíka nastavit stav, kedy nie je potrebné použiť zámok (FAB), či elektronický prístup (čip). Inými slovami, keď je čudlík v špeciálnej polohe (na fotke (1)), viem otvoriť dvere bez ohľadu, či sú dvere zavretné, alebo otvorené.

Na obrázku zvýraznená časť (1) zobrazuje to, čo je v pevnej časti "brány" a do tejto časti pri zatvorení vstupuje jazýček dverí. Ak sa čudlík, vytiahne nahor (dá sa to len v momente, kedy je elektronický zámok aktívny, teda bzučí a časť (2) je pohyblivá = intercom z bytu, alebo čip zo vstupných dverí do domu), vtedy je možné dvere otvoriť aj ked správne priliehajú, pokiaľ nie sú zamknuté FAB-kou. To znamená, že časť 2 je aktivovaná elektronicky, pohyblivá, aktivovaná interkomom, alebo čipom.

Kvôli bezpečnosti by sme sa radi zbavili tejto fíčury. Vie niekto povedať, ako na to? Prirodzene, nie je problém odskrutkovať to a pozrieť sa dovnútra, ale - keďže je to pohyblivá časť - chcem sa vyhnúť tomu, že mi strunka vystrelí, nenájdem zvyšné diely a ostane celý dom bez funkčného zámku. Skúšal som ten "dzindzík" vytrhnúť kombinačkami, to nešlo, vyzerá, že tam nie je položený zo srandy, ale z výroby.

Množia sa v okolí krádeže a radi by sme sa cítili bezpečnejšie, ak viete poradiť, vopred ďakujem.
cudlik.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Odpoveď je veľmi jednoduchá.

    Najprv popíšem, čo je ten "čudlík". To je prepínač odblokovania, ako si správne uviedol. Keď sa to prepne, tak elektrozámok je vyradený a dvere sa dajú otvoriť jednoduchým potiahnutím, pokiaľ nie sú zamknuté kľúčom.

    Teoreticky je možné ten prepínač odstrániť, aby sa zámok nedal odblokovať, ale rozumnejšie je vymeniť elektro zámok za taký, ktorý nemá odblokovaciu funkciu. Stojí cca 20 €, napr. tu:

    https://www.pohony-dando.sk/EZ312-el...anny-d1158.htm

    Ja ti rozumiem - ľudia (myslím tým obyvateľov domu) sú rôzni. Prepnú to a potom elektro zámok nemá zmysel - ktokoľvek sa dostane do domu.

    Takže stačí kúpiť nový bez tej funkcie, vymeniť ho a už to nikto neprepne. Ak vypadne prúd, dvere sa dajú otvoriť kľúčom.

    Inak na fotke chýba v zámku jedna skrutka. Neviem, či je úmyselne odstránená, alebo to tak máte, ale takýmto spôsobom vám ten zámok odíde za chvíľu aj sám.

    Keby si to chcel rozobrať, nie je problém. Nie je tam nič zložité - vnútro má možno 5-7 častí, ak si technicky aspoň trochu zdatný, tak to rozoberieš aj zložíš.

    Elektro zámky majú ešte aj iné funkcie - napr. sú také, ktoré sú otvorené celý čas, kým majú napätie, ale sú aj také, ktoré sa otvoria a po zatvorení dverí sa znovu zablokujú, aj keď sú pod napätím. To slúži na to, aby sa zabránilo vstupu inej osoby po tom, čo prvá osoba prešla dverami a tie sa zatvorili.

    Napätie zámkov je zvyčajne univerzálne - 5-12 V. Ale dobré je odmerať napätie, ktoré je použité v týchto dverách.
    misoft Ja len upresním - tento el. magnetický zámok je ovládaný elektromagnetom - teda uvoľní "západku" pritiahnutím kotvy a uvoľnením blokovania tej západky. Nie je trvale pod napätím. Tá "páčka" - zablokuje práve tú blokovanie západky v zadnej polohe, aby dverná západka bola voľná.
    Samozrejme - odstavením toho blokovania el. mag. zámok stráca na význame - každý môže vojsť, kedy sa mu zachce - i cudzie osoby - to sa potom kradne v pivniciach....

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    V bytovom dome máme ...
    Vie niekto povedať, ako na to?
    .... chcem sa vyhnúť tomu, že mi strunka vystrelí, nenájdem zvyšné diely a
    =========================
    Čomu nerozumieš, do toho sa nemontuj.
    V tom lepšom prípade bude potrebné len opraviť....v tom horšom ho tak doyebabreš, že bude potrebná komplet výmena.

    V bytovom dome máte určite aj zástupcu. Ten nech nadnesie požiadavku na správcu domu (toho máte určite), nech sa stará.
    Samozrejme, že si to zaplatíte zo svojho fondu, ...lebo aj ten máte.
    Dzokaja Tým, že si svoj komentár vymazal a opätovne vložil si odstránil aj môj - čo bolo pravdepodobne tvojím cieľom, ale možno si to spravil nechtiac (čo je nepravdepodobné pri tvojich 40 tisícoch príspevkov).

    Tak ti len zopakujem, že domovníkom som ja, urobiť to chcem kvôli bezpečnosti, so správcom som komunikoval, o fondoch a týchto veciach viem dosť a nemusíš mi o nich písať.

    A tak, ako tvoj prvý príspevok o 7:13 ani tento o 16:25 mi v mojej téme nijako neporadil. Chodím zle na poradu "po radu" ja, alebo chodíš zle na poradu "radiť" ty?
    buchač Dzokaja (Dnes 16:47)
    Tak ti len zopakujem, že domovníkom som ja, ....

    ========================
    Chráň Boh a všetci svatí od takého domovníka, ako si ty a tebe podobní. By som ťa hnal kade ľahšie.

    Poznámka - chlapče, ty ani len netušíš rozdiel medzi domovníkom a zástupcom vlastníkov bytov.
    ------------------
    Pozrel som si tvoj profil...máš tam pár tém ohľadom technických záležitostí.
    Rozumieš sa síce do problematiky ako hus do piva, ale ideš tu krestnú mater onačiť...furt mudruješ, no pritom na to nemáš.

    ...ozaj..už si urobil manželke sušiak na prádlo alebo ho ona ešte stále vešia kade tade po stoličkách a nábytku ?
    -------------------
    Ako vidím, máš problém aj s pochopením textu.

    Ono rada je aj to, aby si nechal vec na pokoji a nedrbal do nej.
    Druhá rada je taká, aby si si na prácu objednal zámočníka, ktorý má takúto činnosť v popise práce alebo ako živnosť.

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Ćudlík je pre havarijné prípady vypadnutia elektriny a NIE na hranie
    Dzokaja Rozumiem, že to môže byť jeho účel (alebo môže byť užitočný pri nejakých celodenných prácach v dome, kedy sa chodí hore-dole pravidelne).

    Intercom (otváranie dverí zvončekmi v byte) máme integrovaný prirodzene dlhodobo. V dome v posledných dvoch rokoch prebehlo viacero rekonštrukcií - výmena dlažby vo vstupnej chodbe, stupačky - čo trvalo rádovo týždne / mesiace. Ani v týchto situáciách sa čudlík nepoužil.

    Otváranie dverí čipom som nechal dorobiť pred rokom, je to teda doplnková, nie primárna funkcia. Dvere naďalej fungujú na FAB zámok, ktorým je možné ich zamknúť a vtedy s čipom nespravím nič, musím vybrať kľúč.

    A teda - sme si vedomí, že odstránením čudlíka prídeme o funkciu, ktorá sa za posledných 20 rokov nevyužila a ani ju používať neplánujeme / nechceme. Keď vypadne prúd, ľudia vytiahnu kľúče, ktoré tak či tak musia mať. Prioritnejšia je pre nás bezpečnosť vchodu, aby sa nestala situácia, ktorá sa opakuje na rôznych miestach - že stačí zazvoniť staršiemu človeku (alebo kľudne všetkým), využiť tú sekundu na otvorenie dverí, podržím si ten pohyblivý kus a posuniem čudlík. Trvá to dve sekundy a dosiahol som, že do domu sa dostanem kedy chcem a nikto v dome nevie, že im nefunguje primárna funkcia dverí - lebo to prirodzene ani nevyskúšajú. A toto môže trvať týždne, počas ktorých nám vykradnú pivnice, schránky, alebo nám vo vchode bude prespávať bezdomovec.

    Teda sa vraciam k pôvodnej otázka - ja to urobiť chcem a pýtam sa, ako by sa to dalo. Informácia o tom, prečo by som to nemal robiť je tiež užitočná, ale v tomto prípade budem postupovať napriek nej.

    Ďakujem.
    mari2x ak chceš urobiť a vieš, tak urob - - nepýtaj sa

    Zámok s elektronickým otváraním

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.