Zavrieť

Porady

SZČO + prac. pomer - výpočet odvodov do ZP

Ako sa počítajú odvody do ZP, v prípade, že mám od tohto roku - apríla uzatvorený aj prac. pomer. Situácia: tento rok zarobím 3600€ na živnosť. Koľko z toho musím zaplatiť do ZP? 14% z 3600€ alebo sa najprv uplatnia paušálne výdavky a až následne sa ráta 14% z výslednej sumy? Ďakujem!

PS: Doteraz som nemala prac. pomer a platila som min. odvody zo živnosti každý mesiac.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    odvody z prac.pomeru bude platiť tvoj zamestnávateľz tvojej mzdy,zo živnosťou to nemá nič spoločné.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LenkaS2 Tomu rozumiem, ale treba platit aj odvody z tych 3600 € zarobenych na zivnost, ktoré platim ja.
    kopretinka ty si platíš zo živnosti tak ako doteraz.Nemiešaš do toho prac.pomer.
    LenkaS2 lenze ked mam aj prac. pomer, nevztahuju sa na mna minimalne odvody, ale treba si to vyratat podla presne zarobenych penazi
    kopretinka https://www.firmaren.sk/clanky/zivno...ri-zamestnani/
    LenkaS2 Podľa článku to vyzerá teda, že sa platí 14% z celkovej sumy, paušálne výdavky sa predtým neodpočítaj. Ale teda neplatím rovnako ako predtým kým som nemala prac. pomer.
    veronikasad Lenka, nič také v tom článku nečítam. Napísala som v odpovedi ako to funguje u živnostníkov v súbehu so zamestnaním, ak tomu nerozumieš, čím skôr si nájdi učtovníčku, ktorá ťa usmerní ...
    veronikasad kopretinka, nesúhlasím s tvojou odpoveďou. Súbeh živnosti a zamestnania má vplyv na platenie preddavkov na zdravotné poistenie.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V prvom roku podnikania si môžeš určiť vymeriavací základ na platenie preddavkov na zdr.poistenie nula a preddavky platiť nemusíš. Treba však počítať s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia.
    Od 1.1.2024, ak tvoj vymeriavací základ za rok 2022 bude nižší ako minimálny, nebudeš platiť preddavky z minima, ale zo skutočného vymer.zakladu

    Čítam pozornejsie, to čo som napísala platí pre nových živnostníkov. Ty máš živnosť už dávnejšie a teraz si sa zamestnala.
    Pre teba platí,že nemusíš platiť preddavky z minimálneho VZ, ale od apríla budeš platiť zo skutočného VZ za rok 2020. Sumu máš uvedenú v RZZP za rok 2020, alebo kontaktuj zdr.poistovnu.
    Naposledy upravil veronikasad : 30.04.22 at 13:41

    SZČO + prac. pomer - výpočet odvodov do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.