Zavrieť

Porady

Materská a tehotenské -možný najskorší termín otehotnenia?

Dňa 7.4. som začala pracovať na prac. zmluvu 50€ / mesiac + mám živnosť, kde som doteraz platili len min. odvody do zdravotnej (soc. som neplatila). Aktuálne by sme chceli už koncom roka sa začať snažiť o bábätko. Aký je najskorší možný dátum "počatia", aby som mala nárok i na tehotenské a i na materskú? Predpokladám, že ak by som pokračovala a pracovala len za 50€ / mesiac, mala by som nárok na najnižšiu sumu tehotenského 223,5€ a materského, resp. materské by sa dorovnalo do výšky RP - 383€?

Ak by som chcela, aby mi vyšla max. materská, je potrebné zmeniť zamestnávateľa min. 90 dní pred nástupom na materskú?

Hrá v tomto rolu i moja živnosť? Kedy si ju mám pozastaviť, príp. ju netreba riešiť?

Ďakujem veľmi pekne!
15 komentárov     zbaliť
veronikasad Nie si zo živnosti nem.poistena, pri výpočte dávok nehrá žiadnu rolu
veronikasad Pri príjme 50€ mesačne by ma zaujímal týždenný fond pracovného času
LenkaS2 max. 5 hod tyzdenne, ale skor 3 hod tyzdenne
veronikasad Nie je dodržaná minimálne hodinová mzda ... ani prepočítaná mesačná ...
LenkaS2 12 x 3,72 = 44,64
ked robim viac hodin, mam vacsiu vyplatu
veronikasad prečo 12 hod. mesaačne, keď mesiac má minimálne 19 pracovných dní? Zdá sa že moc špekuluješ ako vybabrať so sociálnym systémom a nakoniec vybabreš sama so sebou ...
veronikasad opravila si na 3 hod. týždenne, to ti niekto uverí, že budeš každý deň chodiť do práce na 3/4 hod.?
LenkaS2 je to upratovanie, existuje vela takychto ponuk
LenkaS2 https://www.relia.sk/detail.aspx?id=158

viacero uctovnikov to tak odporucalo, kvoli optimalizacii odvodov aj mimo materskeho

Rady do roka 2016
Ak máte živnosť, nájdite si popri živnosti zamestnanie na malý úväzok, povedzme na hodinku denne. Zo živnosti tak nebudete na zdravotné poistenie platiť 60 eur mesačne, ale len to, čo vám vyjde z daňového priznania. Ak máte zo živnosti stratu, tak nebudete platiť zdravotné poistenie vôbec.
veronikasad Lenka, v tejto téme riešiš materské a tehotenské, nie preddavky na zdr.poistenie. K tomu som sa vyjadrila v inej téme, ktorú si založila.
LenkaS2 rozumiem, len nechapem, preco by to bolo v jednom pripade ok a v druhom nie...
veronikasad vyskúšaj, ak by bol Mihál ministrom práce, tak ti takúto radu určite nedá ...
Mila123 k 01 06 2022 je zmena zákona o sociálnom poistení, bude sa Vás týkať.....
veronikasad Jarka, ona pravdepodobne nebude mať obdobie bez poistenia ...
Mila123 jasne, napísala som autorke preto, aby sa v spleti zákonov, noviel, pravidiel vymotala, nezabudla na to, že je znovu novelizácia zákona, kt. sa ju môže týkať.....a hlavne, nech si naštuduje novelizáciu........
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Minimálne tehotenské v roku 2022 je 7.44987€/deň. Aby ti naň vznikol nárok,musíš mať k začiatku 27.tyzdna tehotenstva nem.poistenie aspoň 270 kal.dni.
    Minimálna výška materského nie je stanovená, ak je však nižšie ako vyššia suma rodičovského príspevku, od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí môžeš požiadať Úrad práce o doplatok rozdielu
    Naposledy upravil veronikasad : 30.04.22 at 16:30

    Materská a tehotenské -možný najskorší termín otehotnenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.