Zavrieť

Porady

Zamestnanec na pracovnú zmluvu,súbeh - starobný dôchodok a PN?

Moja priateľka je zamestnaná na pracovnú zmluvu, požiadala SP o riadny (nie predčasný) starobný dôchodok v mesiaci marec 2022, od apríla 2022 je na PN, u ktorej sa predpokladá dlhodobá PN (mozgová príhoda s následkami). T.č. ešte nemá výmer na starobný dôchodok zo SP. Otázka: bude mať nárok na vypočítaný starobný dôchodok od 3/2022 a aj výplatu PN zo sociálnej poisťovne? t.z. aj dôchodok a aj PN?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad pracovný pomer trvá ?
LydaLyda áno, ale ešte nemá Rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku
LydaLyda Kedy je možný súbeh dôchodku a PN-ky? Tento článok som stiahla zo stránky SP.

20.03.2019
Dôchodca, ktorý popri poberaní dôchodku pracuje buď v riadnom pracovnom pomere alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba, môže v prípade choroby požiadať Sociálnu poisťovňu aj o dávku nemocenské, potvrdenú ošetrujúcim lekárom. Dôležité však je, aby mal dôchodok priznaný ešte pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti. V tom prípade môže poberať súbežne dve dávky – dôchodkovú aj nemocenskú.
Ak mu však Sociálna poisťovňa dôchodok (starobný alebo invalidný) prizná až v čase, keď už mu práceneschopnosť trvá, k súbehu výplaty nemocenskej dávky a dôchodkovej dávky dôjsť nemôže – Sociálna poisťovňa mu v takom prípade začne dôchodok vyplácať až po ukončení poberania nemocenskej dávky.
Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti pripomína, že pri práci na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti) žiadny pracujúci dôchodca poistné na nemocenské poistenie od 1. 7. 2018 neplatí, preto mu pri práci na dohodu ani nemôže vzniknúť nárok na dávku nemocenské.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Novelou zákona o sociálnom poistení, dôjde od 1.6.2022 aj k týmto zmenám:
  ...
  - umožňuje sa súbeh poberania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, resp. invalidného dôchodku a náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. nemocenského,

  ----------
  Nárok na priatelkin dôchodok vznikol pred účinnosťou novely zákona o SP.
  Podľa môjho názoru jej PN-ka vznikla po nadobudnutí nároku na SD, preto opatrenie, ktoré si citovala, sa na ňu nevzťahuje.

  Snáď sa k tomu vyjadria aj iní poraďáci ...

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Od 1.6.2022 sa zo zákona 461/2003 vypúšťa § 80, ktorý znie:
  Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia, v ktorom z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu51) alebo nemocenské, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

  Zároveň sa v § 82 sa vypúšťa odsek 4.

  V platnosti zostáva 112 ods. 4:
  Výplata dávky sa zastaví, uvoľní alebo sa dávka vypláca v nižšej sume alebo vo vyššej sume, ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na nárok na výplatu dávky.

  Zmenenou skutočnosťou by mala byť aj zmena zákona, preto od 1.6.2022 by mala dostávať nemocenské aj dôchodok.
  Ak by mala priznaný dôchodok k dátumu pred PN (napr. od marca), dostávala by aj dôchodok aj PN stále.
  Naposledy upravil Mária27 : 04.05.22 at 19:11
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  veronikasad Majka, ten nemožný súbeh poberania dôchodku a nemocenského neplatil len v čase podávania žiadosti o starobný dôchodok ?
  Táto PN-ka začala keď už bola žiadosť podaná - mozgová príhoda sa nedá plánovať ...
  Starobný dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu platí nemocenské poistenie a teda nárok na nemocenské má ...
  Mária27 Ide o to, odkedy má nárok na dôchodok a odkedy žiada výplatu, nie kedy podala žiadosť. V marci už mohla mať nárok na dôchodok, ale mohla ho žiadať aj od apríla - doplnila som vetu. Osobne poznám prípad, keď poberateľka dôchodku v r. 2008 išla maródiť a brala obe dávky.
  Pôvodne bol nepovolený súbeh len pri invalidných dôchodkoch, od 1.1.2008 aj pri starobných, teraz to zrušili. Zákaz súbehu výplat oboch dávok naraz teda neplatí až od 1.6.2022 - pre prípady, že PN vznikla pred nárokom a výplatou dôchodku.
  veronikasad Zo zadania čítam, že nárok vznikol v marci, aj on v marci požiadala a PN-ka začala v apríli. Rozhodnutie o dôchodku ešte nedostala
  LydaLyda Zdravim, uz dostala preddavok od SP starobny dochodok a aj Rozhodnutie na starobny dochodok. Takze ma subeh PN a starobny dochodok. Dakujem za podporu.
    zbaliť

  Zamestnanec na pracovnú zmluvu,súbeh - starobný dôchodok a PN?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.