Zavrieť

Porady

mam narok na 2pn?

Dobry den. Mam 4roky zivnost.platim odvody,zdravotnu. Od 1.2.2022 mam teraz tpp. Dnes ma vypisal lekar na pn. Mam narok na dve pn? Alebo len zo zivnosti,kedze tam trva dlhsie nemocenske? Dakujem
6 komentárov     zbaliť
ivka70 platis aj poistne do SP - nemocenske zo zivnosti?
SimonaVH To neviem ci platim platim odvody z minimalu a platim zdravotnu. Ale zo zivnosti zrejme narok mam, lebo 2roky dozadu som bola par dni pn (to som mala len zivnost) a nejaka pnka mi prisla... skor ma zaujima ci mi pojde pn z toho tpp alebo len z tej zivnosti...
veronikasad Koľko platíš mesačne odvody zo živnosti? Dala si si vystaviť jednu alebo dve PN-ky?
SimonaVH Dala som si 2 pn ale este ich mam doma. Este som ich nezaniesla,lebo som nevedela ze ci obe ci len 1.. a platim odvody z minimalneho zakladu (ten je nejako cez 500e)
veronikasad Jednu odnes zamestnávateľovi a druhú do SP.
SimonaVH Dakujem a nevies z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi to bude ratat? Ci z minuleho roka alebo od toho 1.2.2022? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na nemocenske davky zo zamestnania mas.

    Zo zivnosti musis mat aktívne nemocenské poistenie, zvysok podmienok tu:
    https://www.podnikajte.sk/socialne-a...vnostnika-2022
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SimonaVH Dakujem za odpoved. Zistovala som to a mam nemocenske poistenie. Takze by mi mali prist 2pn?? A nevies prosim, z akeho obdobia sa mi to bude ratat ?? Ci zivnost z min.roka a tpp od toho 1.2.? Dakujem
    ivka70 Musis si dat lekarovi vystavit 2 PNky, jednu odovzdas zamestnavatelovi a druhu si zanesies do SP. Neviem, este asi nie su elektronicke
    ivka70 A tu mas vsetky indfo k naroku a vypoctu https://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
    SimonaVH Ja som to vsetko citala.. od rana citam a citam. Len nikde som sa nestretla s mojim konkretnym pripadom. Tak asi si len vypytat od Mudr. 2pn a cakat,ako sa sp vyjadri.. ci uzna obe,.alebo len tu z dlksie trvajuceho NP (tak je to pri materskych a to ma myli)
    ivka70 Ak mas 2 nemocenske poistenia a splnas podmienky, tak dostanes nemocenske z oboch. Akurat pri PN od zamestnavatela plati prvych 10 dni zamestnavatel, pri tej druhej SP od prveho dna.

    Ani pri materskej to tak nie je, aj tam moze vzniknut narok z oboch poisteni, len musi byt dodrzana jeho dlzka v kazdom zvlast. Keby si mala ist na matersku teraz, tak zo zamestnania ti narok nevznikne. ale o rok, ak bude zamestnanie trvat aj poistenie ako SZCO, tak vznikne narok z oboch.
    SimonaVH A z tpp je limit 90 dni nemocenskeho poistenia pre uznanie pn? Dakujem
    ivka70 Nie, z TPP je narok hned na druhy den. To si zasa myslis s niecim inym, 90 dni je kvoli vypoctu vysky davky ....
    SimonaVH Aha. No som z toho jelen. A ked tam mam tych 90dni tak sa mi to bude ako ratat ta davka? Prepac moje otazky,ale nebyvam pn a ani doktorka nevedela,ci mi ma vystavit 1 al.2 pnky...
    ivka70 To je vsetko v tom linku socialnej poistovne .... tm je tolko moznosti, ze sa to neda jednoducho vysvetlit.
    SimonaVH Aha
    Jana Motyčková Spočíta sa nemocenské zo živnosti z minulého roku a plus zo zamestnania z obdobia od 1.2. do konca apríla - ak ste doteraz neboli v zamestnaní PN a pod., tak tu máte 90 dní pred PN získaných.
    SimonaVH Dakujem krasne!
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prvých 10 mal.dni ti z jednej PN-ky vyplatí zamestnávateľ náhradu príjmu. Ak bude PN trvať dlhšie, odstúpi ju do SP.
    Zo živnosti máš nárok na nemocenské od prvého dňa PN, vypláca SP.

    Po 10.dni nedostaneš výplatu dvoch dávok, ale zvýši sa ti vymeriavací základ ako súčet zamestnania a živnosti (vymer.zaklad roku 2021) a denne nemocenské bude vyššie
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SimonaVH Dakujem a prosim ta, vies mi este zhruba povedat, z akeho obdobia sa mi bude priblizne ratat ta pn?
    veronikasad Zo živnosti z min.vymer.zakladu roku 2021, zo zamestnania z obdobia od 1.2.-30.4.2022
    SimonaVH Dakujem veronikasad!
    veronikasad Už ti odpovedala aj Janka Motyckova
    SimonaVH Dakujem vam baby, pomohli ste mi velmi!
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.