Zavrieť

Porady

Socialne davky - nemocenské

Po odpracovani 80 dni u noveho zamestnavatela som dostal Covid s PN na 10 dni. Socialna poistovna mi PN vyratala z miimalnej mzdy a dostal som 17 € na den. Postupovala spravne ? Lebo odvody som platil bez prerusenia tak u stareho, aj u noveho zamestnavatela Doplnenie : Po telefonickej konultacii so SP v Bratislave pridavam Rozhodnutie a vysvetlenie SP Vraj spojili do jedneho rozhodnutia / priloha / covidovu PN (10 dni 16.10-26.10) a normalnu z decembra ( 5 dni 27.12-31.12). Spolu som dostal vyplatene 307.70 €. Len za decembrovu by to malo byt 39,491 x 5 = 197.46 € Takze za 10 dni covidovej PN (10dni 16.10-26.10) mi zaplatili 110,24 €. Vraj to pocitali z minmalnej mzdy. Novy pracovny pomer trva od 1.8.2021 .Predchadzajuci 6 rokov Dnes mi poslali rozhodnutie za oktobrovu pandemicku PN. 10 € / den. Mali ju pocitat z priemeru za rok 2020
Naposledy upravil Spyzzi : 23.05.22 at 02:39
31 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy dokedy trval pracovný pomer u sučasneho aj predchádzajuceho zamestnávatela ?
Mila123 VZ (ak to bola PN do 11/2022) bol cca 930,- €...nie z minima...vypočítaná dávka nemocenského poistenia bola z predchádzajúceho pracovného pomeru
kopretinka ako si prišiel na to,že je to z min.mzdy?
Spyzzi U predchadzajuceho zamestnavatela som odpracoval 3 roky, u noveho 80 dni .Dostal som 17 € na den. Covidova PN bola v oktobri 2021
veronikasad 17/55*100*31=958€.
Z minimálneho VZ by to nebolo ani 10€/deň.
Spyzzi Predchadazjucu PN v juni 2021 som mal 95 € / den
veronikasad aký priemerný mesačný príjem si mal v roku 2021? 80 dní bolo kalendárnych alebo pracovných ?
veronikasad určite nemal ...
Maximálne nemocenské (PN-ka) v roku 2022

Ak sa poistenec stane dočasne práceneschopným v roku 2022, maximálna výška nemocenského na deň predstavuje 40,974285 eura (55 % zo 74,4987 eura). Pri uvedenom maxime v 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 229,30 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 270,30 eura.

https://www.podnikajte.sk/socialne-a...ske-tehotenske
Spyzzi Opravujem, v junovej PN mi vyplatili 39,41 € / den. Preco v oktobrovej Covidovej PN len 17 € / den ? U noveho zamestnavatela som pracoval 80 pracovnych dni . Priemerny hruby plat je 3800 €
veronikasad kedy skončil pracovný pomer ?
veronikasad Poistenie trvalo viac ako 90 kal.dní, nová kovidová PN-ka v oktobri 2021 bola vypočítaná z príjmu u nového zamestnávatela (sleduju sa kal.dní nem.poistenia, nie pracovné)
denný VZ = súčet príjmov u nového zamestnávatela od vzniku prac.pomeru do dňa predch.zač.PN/počet kal.dní trvania prac.pomeru do začiatku PN
Z toho nemocenské je 55 %.
veronikasad Na ktorú PN-ku sa vlastne pýtaš? Priložil si rozhodnutie z decembra 2021, keď už prvých 10 kal.dni platil zamestnávateľ. Predtým si písal že PN začala v októbri...
Spyzzi Spojili 2 PN do jedneho rozhodnutia. Pandemicku PN od 16 - 26. X.2021 a normalnu od 27-31.12.2021. Spolu som zo SP dostal 307.70 € z toho je 197.46 € / 34,49 x 5 / len za normalnu december (27.12-31.12) - Takze za celu covidovu PN ( 10 dni 16.10-26.10) mi dali 110.24 €. Evidentneju pocitali z minimalnej mzdy
veronikasad Nikde tam októbrovú PN-ku nevidím,
Spyzzi Ved oktobrovu spojili a ukryli do decembrovej Rozdiel medzi vyplatenych 307,70 € a decembrovej PN 197.46 € / 34,49 x 5 / je 110,24 €. To je tych 10 dni z minimalnej mzdy
veronikasad Rozhodnutie z októbra chcem vidieť, ak ho neposlali, tak si ho vyziadaj. Určite ti neposlali dve dávky v jednej sume
veronikasad Decembrové nemocenské je z príjmu u nového zamestnávateľa
Spyzzi Zamestnavatela som menil 1.8.2021. Poslali mi urcite obidve davky v jednej sume..Mam len jedno rozhodnutie, ktore som zavesil. Presne to sedi. Rozdiel medzi vyplatenych 307,70 € a decembrovej PN 197.46 € / 34,49 x 5 / je 110,24 €. To je tych 10 dni vypocitanych z minimalnej mzdy a prilepenych do rozhodnutia za decembrovu PN
veronikasad Na 100% neposlali, kedy skončila druhá PN?
Spyzzi Poslali len jedno rozhodnutie. Je tam evidentne v nom zaratana aj oktobrova covidova PN. Covidova PN trvala 10 dni 16.10-26.10.2021 a normalna od 17.12.2021 do 31.12. 2021.Prvych 10 dni mi zaplatil zamestnavatel a 5 dni SP - 197.46 € / 34,49 x 5 /
veronikasad Vyziadaj si rozhodnutie k prvej PN-ke, už som ti napísala,že 17€ nie je z minimálneho vymeriavacieho základu.
Spyzzi Poslal som mailovu ziadost na SP o dorucenie rozhodnutia a vyplatenie pandemickej PN za 10 dni 16.10-26.10.2021 a zdovodnenie presne podla ktorych § ju pocitali. Rozhodnutie za decembrovu PN ma uz absolutne nezaujima
Na stranke Ministerstva socialnych veci a rovnako aj Jozef Mihal to jasne definuju
" ak sa nemocenské poistenie platilo menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok, ak v ňom bol zamestnanec zamestnaný u iného zamestnávateľa (zamestnávateľov) a nemocenské poistenie u iného zamestnávateľa (zamestnávateľov) sa v predchádzajúcom roku platilo najmenej za 90 kalendárnych dní.
veronikasad Písal si 17€/deň. To nie je z minimálneho VZ!!!
veronikasad Pozerám to tvoje doplnenie, kovidova PN trvala 11 kal.dni,áno, vychádza to z minimálneho vymeriavacieho základu, nie z minimálnej mzdy. Min.mzda je vyššia ako minimálny VZ.
Spyzzi Tak to povedala pracovnicka SP v telefonickom rozhovore. Ze VZ vypocitaju z minimalnej mzdy
veronikasad Určite nehovorila o minimálnej mzde, ale minimálnom vymeriavacom základe
Spyzzi VZ vypocitaju z minimalnej mzdy
veronikasad NIE!!!
Spyzzi Tak mi to povedala do telefonu pracovnicka SP. A z coho mi vypocitali 110 € za 10 dni PN?
veronikasad Z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je o dosť nižší ako minimálna mzda. A dostal si zaplatených 11 kal.dni.
Spyzzi Preco z minimalneho VZ ? V zakone sa to nikde neuvadza
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nemocenské sa vypláca za kal.dni. 17€/deň určite nie je nemocenské z minimálneho vymeriavacieho základu ani z minimálnej mzdy.

    Po oprave a doplnení údajov zadávateľa:
    Kovidova PN trvala od 16.-26.10 = 11 kal.dni.
    Nové nem.poistenie trvalo od 1.8.-15.10.2021 =76 kal.dni (menej ako 90)
    Kovidove nemocenské bolo vypočítané z minimálneho vymeriavacieho základu roku 2021 (nie minimálnej mzdy).
    Naposledy upravil veronikasad : 15.05.22 at 08:17 Dôvod: Doplnenie odpovede
    Spyzzi Ministerstvo socialnych veci a rovnako aj Jozef Mihal to velmi jasne definuju

    " Ak sa nemocenské poistenie platilo menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok, ak v ňom bol zamestnanec zamestnaný u iného zamestnávateľa (zamestnávateľov) a nemocenské poistenie u iného zamestnávateľa (zamestnávateľov) sa v predchádzajúcom roku platilo najmenej za 90 kalendárnych dní. "
    veronikasad Tak si sa mal v stanovenej lehote voči výpočtu odvolať.
    Nie som si istá či to platí aj pri kovidovej PN, ktorú od prvého dňa platila SP.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Rozhodujúcim obdobím u teba je NOVÉ zamestnanie, nezáleží na tom, že v ňom ešte nemáš odpracovných 90 dní. Zo starého prac.pomeru ti PN už nebude počítaná.

    Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca (DVZ), ktorého obdobie nemocenského poistenia, za ktorého sa platí poistné na nemocenské poistenie trvalo pred vznikom dočasnej PN menej ako 90 dní (to znamená spravidla, že pracovný pomer trval menej ako 90 dní) určíme ako obdobie od vzniku nemocenského poistenia (t. j. pracovného pomeru) do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná PN (napr. ak pracovný pomer zamestnanca vznikol 2.1.2022 a dočasná PN vznikla 2.3.2022, rozhodujúce obdobie pre určenie DVZ bude obdobie od 2.1.2022 do 1.3.2022).

    Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/socialne-a...jmu-nemocenske © Podnikajte.sk
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Spyzzi Velmi tomu nerozumiem a nevychadza mi, preco mi zaplatili 17 € / den ? Je to vypocitane spravne ? Odpracovane u noveho zamestnavatela 80 dni... Mzda 3800 € / hruba /.
    veronikasad odkedy trvá pracovný pomer a kedy bol začiatok PN-ky?
    Spyzzi od 1.8.2021, PN v oktobri
    veronikasad to nebolo 90 kal.dní, daj už presný dátum ...
    Spyzzi 10.10.2021
    veronikasad Poistenie u nového zamestnávatela netrvalo 90 kal.dní.
    Zamaž osobné údaje a prilož to rozhodnutie zo SP
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V rozhodnutí to máš presne vysvetlené, že z akého obdobia a z akého VZ ti vypočítali dávku. Máš tam odkaz aj na paragrafy - takže si skontroluj aj v zákone , že či sa náhodou nepomýlii Ak sa ti ich zdôvodnenie nezdá. tu https://www.autora.sk/zz/2003/461
    Čo bolo bolo - terazky máš nové poistenie. pozri podmienky. - hlavne RO - že ktorý odstavec § 54 sa v tvojom prípade použil (presné údaje si nedal, my môžme len veštiť - ale v tom rozhodnutí to určite máš )
    Naposledy upravil Katy a R : 10.05.22 at 18:42
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Spyzzi Dakujem vsetkym damam za cenne rady
    Spyzzi Ziaden § 54 tam nie je uvedeny
    Spyzzi Dnes po takmer 3 tyzdnovej intenzivnej mailovej a telefonickej komunikacii mi SP dorucila opravne rozhodnutie a doplatok 350 €. Hned po tom, ako som s nimi v stredu ukoncil komunikaciu a oznamil im doriesenie sporu medializaciou a sudnou cestou. Cez tri tyzdne ma presviedcali, ze postupovali spravne a v sulade so zakonom. Vrcholom bolo zdovodnenie " Socialna poistovna po opätovnym presetreni predmetneho pripadu dosla k zaveru, ze nespravny vypocet bol zapricineny " CHYBOU SYSTEMU " Trapne
      zbaliť

    Socialne davky - nemocenské

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.